Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

24.08.2022

RAPORT. Jak drożyzna wpłynęła na tegoroczne wakacyjne wyjazdy?

Czy drogie paliwo i wysoki poziom inflacji zniechęciły polskich kierowców do letnich podróży? Postanowiliśmy to sprawdzić, wspólnie z Mazda Motor Poland. Badanie przeprowadzone na próbie blisko 2 tys. kierowców i analiza ponad 60 mln kilometrów przejechanych przez użytkowników naszej aplikacji rzucają nieco więcej światła na to, jak w tym roku wyglądały wakacje za kółkiem.

57% ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu poświęconym wakacyjnym podróżom przyznało, że drogie paliwo i wysoki poziom inflacji wpłynęły na ich podejście do wakacyjnych podróży. W jaki sposób? Tu respondenci mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź. 53% z nich jako jedną z odpowiedzi wybrało ograniczenie wydatków na dodatkowe atrakcje (np. posiłki w restauracji), a 35% wśród swoich wyborów wskazało rezygnację z dłuższego urlopu na rzecz kilku krótszych wyjazdów bliżej miejsca zamieszkania. Oszczędzamy też na noclegach – wybierając tańsze zamienniki dla hoteli jak hostele czy campingi lub jednodniowe wyjazdy. Są i tacy, którzy przesiadają się z fotela kierowcy na miejsce w pociągu czy autokarze (taką opcję wskazało 7% ankietowanych spośród ww.  57%). Wśród odpowiedzi pojawiły się także: montaż LPG w aucie, ekonomiczna jazda, rezygnacja z jazdy płatnymi odcinkami czy dojazd samochodem, a na miejscu przemieszczanie się komunikacją, rowerem i pieszo.

W Polsce, a najchętniej nad morze. W niedzielę i mimo wszystko autem.


Niektórzy z nas wakacyjny odpoczynek mają już za sobą, inni z niecierpliwością oczekują na wyruszenie w trasę*. W tym roku zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 71%, zdecydowała się na odpoczynek w Polsce, a aż 7% nie zaplanowała na tegoroczne wakacje żadnych wyjazdów. Zagraniczne podróże zadeklarowało 10% ankietowanych, a 12% spośród Was zdecydowało się na odpoczynek zarówno w kraju, jak i za granicą.


Jeśli już wyjeżdżamy, to najchętniej nad morze – wypoczywa tam prawie połowa ankietowanych. Na podium są też góry – 18% i tzw. wycieczki objazdowe – 15%. Najchętniej wybieranym środkiem transportu jest nadal samochód. Potwierdzają to wyniki ankiety, według której aż 88% respondentów podróżuje autem, 6% wybiera samolot a zaledwie 2% decyduje się na komunikację zbiorową. Wśród odpowiedzi znalazły się także wakacyjne wyprawy rowerem czy motocyklem.

Jak wynika natomiast z danych pochodzących już bezpośrednio z systemu NaviExpert – najdłuższe dystanse w okresie wakacyjnym nasi użytkownicy pokonywali w weekendy, a przede wszystkim w niedziele — w ten dzień w okresie letnim przejeżdżali średnio 120 km, w tygodniu – średnio 87 km.


​Letnie podróże — w poszukiwaniu inspiracji


Każdy z nas wakacyjny odpoczynek definiuje inaczej — dla niektórych jest to kilkudniowy pobyt na nadmorskiej plaży, dla innych aktywny odpoczynek w górach. Jedno jest pewne: planowanie letnich podróży wymaga kreatywności. 46% respondentów korzysta z potencjału miejscówek polecanych w sieci, a aż 24% decyduje się na odpoczynek w dobrze znanych z poprzednich lat miejscach. Niektórzy korzystają także z poleceń znajomych – 17%. Aż 10% inspiracji na podróże szuka bezpośrednio w nawigacji. W tym wypadku jednak trudno się dziwić. Od kilku lat możecie korzystać w NaviExpert z unikalnej bazy urokliwych miejsc w stylu SLOW TRAVEL rozwijanej przez Mazda Motor Poland w ramach projektu Slow Road.

Na tropie oszczędności


Szymon Sołtysik, PR Manager Mazda Motor Poland zwraca uwagę na to, że podróże w stylu Slow Road zyskały sporą rzeszę fanów szczególnie w okresie pandemii – gdy unikaliśmy skupisk ludzkich. Dziś przy wyborze wakacyjnych destynacji ich atutem jest jeszcze inny aspekt –  ekonomiczny. – Wybierając miejsce na wakacyjny czy choćby weekendowy odpoczynek warto się zastanowić nad tym, czy naprawdę musimy jechać daleko? My znamy odpowiedź i zachęcamy wszystkich kierowców do sprawdzenia tras polecanych w ramach projektu Slow Road w swoim regionie i najbliższej okolicy. Szybko okaże się, że aby odpocząć, zobaczyć i doświadczyć czegoś nowego wcale nie trzeba przemierzać setek kilometrów. A mniej pokonanych kilometrów, to także mniej zużytego, tak cennego dziś surowca, jakim jest paliwo.

O ekonomicznych aspektach podróżowania wspomina też Katarzyna Przybylska, z NaviExpert: – Choć okres wzmożonych wyjazdów praktycznie się kończy, to jednak planując podróże – także na przedłużone weekendy warto mieć na uwadze nie tylko to gdzie pojechać, ale też m.in. jaką trasę wybrać. Szczególnie gdy nie chcemy przepłacać. NaviExpert proponuje trasy alternatywne, w tym ekonomiczną, dzięki której możemy realnie zaoszczędzić na paliwie czy bramkach nawet 113 zł na przykładzie trasy Poznań – Kołobrzeg. Wymierne efekty dla naszego portfela przyniesie też zwrócenie większej uwagi na nasz styl jazdy. Rozsądne podróżowanie to złoty środek, a optymalizacja kosztów – hasło najbliższych miesięcy.

Letnie podróżowanie 20% taniej

Na koniec przypominamy o trwającej promocji wakacyjnej -20% na roczne abonamenty NaviExpert. Wszystkich nieprzekonanych zapraszamy do zapoznania się z argumentami – dlaczego warto z niej skorzystać.
____​​

Metoda badania:
W elektronicznym badaniu ankietowym udział wzięło  1 954 respondentów, którzy odpowiadali na pytania jedno i wielokrotnego wyboru. Badanie ankietowe zostało przeprowadzone między 11 a 18 sierpnia 2022 roku wśród aktywnych użytkowników aplikacji NaviExpert, niezależnie od tego czy korzystali z wersji płatnej aplikacji, czy darmowej (np. w wersji testowej).  

*Osoby, które letni urlop miały już za sobą, zostały poproszone o odpowiedzi związane z jego przebiegiem. Ci, którzy dopiero się do niego przygotowywali – o plany. Na potrzeby badania przeanalizowaliśmy także dane pochodzące od użytkowników systemu NaviExpert (aplikacja w wersji open market,  wersji operatorskich, a także LINK4 oraz aplikacji Rysiek) w okresie od 25.06 do 15.08.2022 r.  

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

27.10.2023 | Aktualności drogowe

1 listopada na polskich drogach

29.08.2023 | Konkursy

Osiemnastka NaviExpert. Świętuj...

28.08.2023 | badania NaviExpert

RAPORT: Czy wysokie ceny zepsuły nam...

04.08.2023 | Co nowego?

Odcinkowy pomiar prędkości...

10.07.2023 | Nawigacja NaviExpert

7 rzeczy, o których warto pamiętać...

05.07.2023 | Nawigacja NaviExpert

Wyjazd z psem za granicę – jak się...
do góry
NaviExpert ©2023.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
innowacyjna gospodarka