Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

11.02.2022

Jak płacić za autostrady w Polsce?

Ile kosztuje podróż płatnymi odcinkami autostrad w Polsce w 2024 roku? Jakie są dostępne metody płatności za autostrady? Jakie odcinki autostrad są płatne, a które darmowe? Na jakich odcinkach obowiązuje nowy system poboru opłat e-TOLL? Odpowiadamy.

Klasyczne bramki, papierowy bilet na stacji paliw czy transfer gotówki za pomocą aplikacji – jak wygląda system opłat za autostrady w Polsce? Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest szybka płatność przez aplikację czy warto mieć w zanadrzu gotówkę? Co zmieniło się w 2023 roku? I w końcu: ile zapłacimy za dane odcinki? Wyjaśniamy! A jest o czym opowiadać… 

Opłaty za korzystanie z autostrad w Polsce 

W sieci można znaleźć wiele sprzecznych informacji na temat opłat za autostrady w Polsce. Naszą misją jest dbanie o Wasze codzienne bezpieczeństwo na drodze, a co za tym idzie – dostarczanie Wam aktualnych, potwierdzonych informacji. 

Z tego wpisu dowiecie się: 

 • jak wyglądają opłaty za autostradę w Polsce w 2024 roku, 
 • jak zmieniają się ceny za korzystanie autostrad w zależności od podmiotu zarządzającego,
 • w jaki sposób zapłacić za podróżowanie płatnymi odcinkami, 
 • ile wynosi mandat za podróżowanie bez ważnego biletu,
 • jakie odcinki autostrad są darmowe.
 • które autostrady obsługuje e-TOLL.

Aplikacja, bilet czy bramki? 

W Polsce mamy 1 753,6 km autostrad, z czego 726 km płatnych, w tym 465 km odcinków koncesyjnych i 261 km rządowych. W 2023 roku za przejazd tymi odcinkami autostrad możecie zapłacić: 

 • korzystając z manualnych punktów poboru opłat, czyli bramek,
 • kupując papierowy bilet na stacji paliw lub e-bilet internetowy, 
 • przy użyciu aplikacji takich jak Autopay, e-TOLL, e-TOLL PL BILET, SkyCash, mPay, AmberOne, Spark, Orlen Pay lub oficjalnych aplikacji bankowych, tj.:Alior Bank, PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Bank Pocztowy, Bank Millennium czy Santander Bank Polska,
 • korzystając z urządzeń takich jak A4Go, OBU, ZSL.

Wydaje się proste? Niestety wcale takie nie jest. Metody płatności różnią się w zależności od dopuszczalnej masy pojazdu (my skupiliśmy się na tych do 3,5 t) i poszczególnych odcinków, a konkretniej: 

 1. Odcinków koncesyjnych:
 • A1 Gdańsk – Toruń (Rusocin – Nowa Wieś)
 • A2 Świecko – Konin 
 • A4 Katowice – Kraków 
 1. Odcinków rządowych: 
 • A2 pomiędzy Koninem a Strykowem,
 • A4 pomiędzy Wrocławiem a Gliwicami (Bielany Wrocławskie – Sośnica) 

Opłaty za autostrady w Polsce 2024. Ile i jak zapłacisz? MAPA

W zależności od tego, którą trasą podróżujecie, możecie spotkać się z różnymi możliwościami płatności.

 

Ceny opłat za autostrady w Polsce

System opłat za autostrady w Polsce różni się w zależności od podmiotu zarządzającego. Za każdy przejechany rządowymi odcinkami kilometr zapłacicie 0,10 zł*. Warto jednak pamiętać, że podróże przez odcinki koncesyjne również wiążą się z dodatkowymi opłatami (stawki na dzień 11.09.2023): 

 1. A1 Gdańsk – Toruń: 29,90 zł. Od 4 września 2023: 0 zł*
 2. A2 Świecko – Konin: 114 zł (aktualizacja 11.03.2024)
 3. A4 Katowice Kraków: 30 zł (bramki)*
 4. A2 pomiędzy Koninem a Strykowem: 9,90 zł. Od 1 lipca 2023: 0 zł ***
 5. A4 pomiędzy Wrocławiem i Gliwicami: 16,20 zł. Od 1 lipca 2023: 0 zł ***

* Od 4 września A1 jest darmowy dla aut osobowych do 3,5 t.

** 16 stycznia br. zniesiono zniżkę za przejazd z wykorzystaniem płatności automatycznych. Było 26 zł z aplikacją i urządzeniem. Jest 30 zł na bramkach. Od 1 kwietnia planowana kolejna podwyżka.

*** Od 1 lipca 2023 r. odcinki rządowe są darmowe dla aut do 3,5 t.

A1 Gdańsk – Toruń (Rusocin – Nowa Wieś) *

 1. Długość: 152 km 
 2. Koszt całkowity: 29,90 zł 
 3. Opłaty między kolejnymi miejscowościami: 
 • Toruń (węzeł Nowa Wieś) — Grudziądz (Nowe Marzy, DK5, DK91): 12,30 zł 
 • Grudziądz (Nowe Marzy, DK5, DK91) — Gdańsk (Rusocin): 17,60 zł 
 1. Właściciel: Gdańsk Transport Company 
 2. Dostępne metody płatności: manualnie na bramkach, aplikacja AmberOne oraz kompatybilne z nią Autopay, SkyCash, aplikacje bankowe i karty flotowe

A2 Świecko – Konin 

 1. Długość: 252 km 
 2. Koszt: 114 zł 
 3. Opłaty na poszczególnych odcinkach
 • Świecko (granica z Niemcami) – Rzepin (Tarnawa): bezpłatnie 
 • Rzepin (Tarnawa) – Jordanowo (S3 Międzyrzecz/ Świebodzin): 10 zł 
 • Jordanowo (S3 Międzyrzecz/Świebodzin) – Poznań Zachód (obwodnica S11): 40 zł 
 • Poznań Zachód (obwodnica S11) – Poznań Wschód (S5): bezpłatnie 
 • Poznań Wschód (S5) – Września: 32 zł 
 • Września – Konin: 32 zł 
 1. Właściciel: Autostrada Wielkopolska 
 2. Dostępne metody płatności: manualnie na bramkach 

A4 Katowice – Kraków 

 1. Długość: 61 km 
 2. Koszt: 30 zł 
 3. Właściciel: Autostrada Małopolska 
 4. Dostępne metody płatności: manualnie na bramkach.*

*16 stycznia br. zniesiono zniżkę za przejazd z wykorzystaniem płatności automatycznych. Było 26 zł z aplikacją i urządzeniem. Jest 30 zł na bramkach.

A2 Konin – Stryków **

 1. Długość: 99 km 
 2. Koszt: 9,90 zł 
 3. Właściciel: GDDKiA 
 4. Dostępne metody płatności: aplikacje e-Toll, e-TOLL PL BILET, Autopay, mPay, Orlen Pay, Spark oraz e-bilet autostradowy i bilet papierowy na stacji paliw 

A4 Wrocław – Gliwice (Bielany Wrocławskie – Sośnica) **

 1. Długość: 162 km 
 2. Koszt: 16,20 zł 
 3. Właściciel: GDDKiA 
 4. Dostępne metody płatności: aplikacje e-Toll, e-TOLL PL BILET, Autopay, mPay, Orlen Pay, Spark oraz e-bilet autostradowy i bilet papierowy na stacji paliw 

* Od 4 września przejazd A1 dla aut osobowych do 3,5 t jest bezpłatny.

** Od 1 lipca 2023 r. przejazd odcinkami państwowymi dla aut osobowych do 3,5 t jest bezpłatny.

Metody płatności za autostrady w Polsce

1. Geolokalizacja –  rozwiązania oparte o pozycjonowanie satelitarne, a więc wykorzystujące nasze położenie po GPS.

 • Aplikacja e-TOLL

e-TOLL to rządowa aplikacja, którą zapłacicie za przejazdy na państwowych odcinkach autostrad: A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Gliwice. Dostępna na smartfonach z Androidem i iPhone’ach z systemem iOS 14 lub nowszym. Aplikacja wymaga dodania karty płatniczej (dostępne opcje to konto przedpłacone lub płatności odroczone). Nie obsługuje płatności BLIK. 

Płatność za autostradę z e-TOLL

Aby wnieść opłatę za przejazd należy doładować konto – minimalna kwota doładowania to 20 zł. Ponieważ aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL, oznacza to, że w trakcie przejazdu musi być cały czas włączona.

Aby móc skorzystać z aplikacji, najpierw rejestrujecie się na Internetowym Koncie Klienta w systemie e-TOLL. Po dokonaniu instalacji aplikacji otrzymujecie identyfikator biznesowy urządzenia, który podajecie w Internetowym Koncie Klienta (IKK). Podręcznik użytkownika e-TOLL znajdziecie tutaj.

 • Aplikacja Autopay 

Za pomocą tej aplikacji zapłacicie zarówno za odcinki państwowe: A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Gliwice, jak i koncesyjne – z drobnym wyjątkiem w postaci odcinka A2 na trasie Świecko – Konin. Tam możecie korzystać tylko z opcji płatności na bramce. 

Autopay to aplikacja dostępna w Google Play, App Store i AppGallery. Założenie konta jest bardzo intuicyjne, po pobraniu aplikacji na smartfon wystarczy podać numer telefonu, e-mail, markę i numer rejestracyjny pojazdu oraz wybrać metodę płatności.

Aplikacja na państwowych autostradach bazuje na tzw. geofencingu, czyli punktowym sprawdzaniu lokalizacji pojazdu w telefonie. Aplikacja otrzymuje informacje z telefonu w momencie przejazdu przez punkty wjazdu i zjazdu z płatnego odcinka. Na podobnej zasadzie działa videotolling, w oparciu o który pobierana jest płatność na koncesjonowanych odcinkach autostrady A1 i A4. 

Płatność z Autopay

Co zrobić, by aktywować automatyczne płatności? Wybrać odcinek, w ramach którego będziecie podróżować. Przed wjazdem na płatną trasę aplikacja dodatkowo powiadomi Was o zbliżającej się transakcji (możecie ją anulować w ciągu 3 minut), płatność zostanie naliczona po zjeździe z płatnego odcinka. Do wyboru macie: płatność kartą płatniczą, usługę Zapłać z Play lub opłatę automatyczną bezpośrednio z rachunku bankowego (Bank Millenium, EnveloBank, Alior Bank, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Spółdzielcza Grupa Bankowa i Santander Bank). Nie zapomnijcie włączyć lokalizacji!

 • Urządzenie pokładowe OBU i ZSL

OBU (On Board Unit) i ZSL (zewnętrzny system lokalizacyjny) to urządzenia pozwalające na elektroniczne naliczenie opłat za przejazd płatnymi odcinkami rządowymi (A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Gliwice). Przesyłają geolokalizację danego pojazdu do systemu e-TOLL wykorzystując transmisję danych. Urządzenia dopuszczone do użytku to takie, które uzyskały pozytywny wynik w testach dla systemu e-TOLL i są dostępne w sieci dystrybucji Ministerstwa Finansów. 

ZSL to urządzenia instalowane na stałe do pojazdów z podłączeniem do komputera pojazdu CAN i cyfrowego tachografu, natomiast urządzenia przenośne OBU posiadają możliwość podłączenia do złącza zapalniczki, OBD lub do zainstalowania we własnym zakresie.

Aby móc korzystać z powyższych urządzeń, w pierwszej kolejności należy  zarejestrować się w Internetowym Koncie Klienta (IKK) w systemie e-TOLL.

UWAGA

Niebawem użytkownicy NaviExpert Telematics, za pośrednictwem naszych urządzeń będą mogli automatycznie opłacać przejazdy kierowców na płatnych odcinkach autostrad w systemie e-TOLL. Nasze urządzenia właśnie pomyślnie przeszły certyfikację.

2. Videotolling – rozwiązanie wykorzystujące wideo lub zdjęcia z tablic rejestracyjnych pojazdów i automatyczny system rozpoznawania numerów rejestracyjnych, dzięki któremu identyfikuje pojazd podlegający opłacie drogowej. Videotolling aktualnie wykorzystywany jest na dwóch koncesjonowanych odcinkach autostrad –  A1 (Toruń – Gdańsk) i A4 (Katowice – Kraków). Aplikacje bazujące na tym rozwiązaniu to:

 • Aplikacja Autopay – omówiona powyżej, dla odcinków koncesyjnych.
 • Aplikacja mPay

Dzięki mPay zapłacicie za podróże na płatnych odcinkach rządowych autostrad: A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Gliwic, a także koncesyjnym odcinku A4 Katowice – Kraków. W I kwartale br. ma pojawić się również opcja płatności za A1 Gdańsk – Toruń. System videotollingu w przypadku tej aplikacji odnosi się właśnie do dwóch koncesyjnych odcinków autostrad. mPay jest dostępna na system Android i iOS.

Opłaty za autostrady z mPay – odcinki państwowe

Z menu wybieracie zakładkę Autostrady e-TOLL, w której podajecie informacje takie jak numer rejestracyjny i kategorię pojazdu, a następnie wskazujecie docelowy odcinek i zaznaczacie punkty wjazdu oraz zjazdu, które będą podstawą płatności. Do aplikacji możecie podpiąć konto bankowe lub wybrać opcję przedpłaty na mRachunek. Na skorzystanie z płatnej trasy otrzymujecie 48 godzin od wskazanego przez Was terminu. 

 • SkyCash

Z aplikacją SkyCash zapłacicie za przejazd odcinkiem A4 na trasie Katowice – Kraków i w bramkach AmberOne na autostradzie A1. Aplikację pobieracie ze sklepu z aplikacjami na telefonie, następnie wybieracie kafelek Autostrady, podajecie dane pojazdu i podpinacie kartę płatniczą. Po aktywowaniu usługi nie ma potrzeby włączania aplikacji podczas wjazdu na autostradę, a płatności odbywają się automatycznie. 

Aplikacja umożliwia także zakup biletów komunikacji miejskiej czy płatność za parking. Za pośrednictwem SkyCash dokonacie również płatności za parkingi w NaviExpert.

 • AmberOne 

Aplikacja, dzięki której uregulujecie opłaty na A1 AmberOne (Gdańsk – Toruń). Jak to działa? Po zarejestrowaniu się (podaniu danych właściciela pojazdu, danych pojazdu, podpięciu karty płatniczej) i wyruszeniu w trasę, kamery na bramkach wjazdowych i zjazdowych odczytują nr rejestracyjny auta. System AmberGO go rozpoznaje i automatycznie podnosi szlaban oraz pobiera płatność online na wyjeździe z płatnego odcinka. 

AmberGO obsługują dodatkowo takie aplikacje jak: Autopay i SkyCash, aplikacje bankowe (IKO, Bank Millenium, EnveloBank, PeoPay, Alior Mobile, Moje ING, Santander Bank, SGB Mobile) oraz karty flotowe (FLOTA ORLEN, LOTOS Biznes).

3. Pozostałe metody

 • Pobór opłat na bramkach

To tzw. klasyka gatunku – z opcji poboru opłat na bramkach możecie korzystać na każdym z trzech koncesyjnych odcinków: A1 Gdańsk – Toruń, A2 Świecko – Konin i A4 Katowice – Kraków. Za przejazd zapłacicie gotówką, kartą płatniczą lub kartami paliwowymi. 

 • Bilety papierowe (e-TOLL)

Ta forma płatności jest respektowana wyłącznie na odcinkach rządowych: A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Gliwice. Bilety papierowe możecie nabyć na jednej z ponad 230 stacji paliw Orlen oraz w pobliżu danego odcinka autostrady, w wybranych punktach stacji: Lotos, Shell, Circle K etc. Ta metoda sprawdzi się w przypadku sporadycznych podróży. 

 • A4Go 

A4Go to urządzenie pokładowe, za pomocą którego opłacicie przejazd autostradą A4 na trasie Katowice – Kraków. Elektroniczny pobór opłat A4Go oparty jest o technologię mikrofalową. Kierowca montuje w swoim aucie urządzenie, które po dojechaniu do bramki autostradowej komunikuje się z anteną zainstalowaną na tej bramce. Nie ma konieczności otwierania szyby w samochodzie– szlaban podnosi się automatycznie. 

Kierowcy mają do wyboru dwa sposoby korzystania z elektronicznego poboru opłat A4Go: zakupując impulsy, czyli przejazdy przypisane do danego urządzenia pokładowego (pre-paid) lub podpinając do urządzenia kartę bankową, z której ściągana jest opłata za przejazd (post-paid). 

E-bilet autostradowy – zakupu e-biletu dokonujecie jeszcze przed wyruszeniem w trasę, w aplikacji lub na stronie www (e-TOLL). W każdym przypadku ścieżka, jaką musicie przejść jest bardzo podobna – wybieracie odcinek autostrady, wprowadzacie dane pojazdu (kategorię pojazdu: samochód osobowy lub motocykl, numer rejestracyjny i kraj rejestracji), punkt początkowy i końcowy, datę i godzinę planowanej podróży oraz dokonujecie płatności za przejazd, według dostępnych metod. E-bilet autostradowy zakupicie w aplikacjach: e-TOLL PL BILET, mPay, Spar czy Orlen Pay. Na stronie www zakup umożliwia e-TOLL e-bilet internetowy.

 • e-TOLL PL BILET

Z aplikacji mogą korzystać kierowcy motocykli i pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, poruszający się po płatnych odcinkach autostrad A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław- Sośnica) zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. 

Opłaty za autostrady z e-TOLL PL BILET

Aby dokonać zakupu w aplikacji e-TOLL PL BILET wybieracie autostradę, wprowadzacie dane pojazdu (kategorię pojazdu: samochód osobowy lub motocykl, numer rejestracyjny i kraj rejestracji), punkt początkowy i końcowy, datę i godzinę planowanej podróży oraz dokonujecie płatności za przejazd (karta płatnicza lub BLIK). Aplikacja ta nie śledzi trasy przejazdu, a jej celem jest jedynie pobranie płatności i zarejestrowanie „zamówionego” przejazdu w systemie.

 • Aplikacja mPay – na odcinkach rządowych A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Gliwice.
 • Spark 

Aplikacja dedykowana płatnościom za rządowe odcinki (A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Gliwice), nie wymaga włączonej geolokalizacji. Aplikacja Spark pozwala na zakup e-biletu autostradowego w systemie e-TOLL. 

Jak kupić e-bilet autostradowy w aplikacji Spark? Rejestrujecie się i dodajecie swoją kartę płatniczą. Wybieracie Usługi > Kup e-bilet. Podajecie numer rejestracyjny pojazdu, wybieracie autostradę, potwierdzacie trasę przejazdu i zatwierdzacie płatność. Aplikacja nie wymaga obsługi telefonu podczas jazdy. Zakupiony e-bilet autostradowy pozostaje ważny przez 48 godzin. 

 • Orlen Pay 

Aplikacja, poza opcją dokonywania płatności za paliwo, pozwala także na zakup e-biletu na podróże przez płatne odcinki państwowe (A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Gliwice). 

Po wybraniu opcji Kup bilet dodajecie pojazd, autostradę oraz datę i godzinę przejazdu, węzeł początkowy i końcowy trasy, a następnie metodę płatności. Po opłaceniu otrzymacie wiadomość SMS z potwierdzeniem, a sam bilet znajdziecie w zakładce Historia płatności

 • E-bilet internetowy (e-TOLL)

Dotyczy odcinków państwowych: A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Gliwice. E-bilet możecie kupić na oficjalnej stronie rządowej. System przeprowadzi Was przez cały proces zakupu, zaczynając od wyboru kategorii pojazdu i kończąc na metodzie płatności (karta płatnicza lub BLIK). 

Aby zakupić e- bilet na stronie www podajecie: numer rejestracyjny, kraj rejestracji i kategorię pojazdu, odcinek autostrady oraz datę i godzinę planowanego rozpoczęcia przejazdu – a więc identycznie jak w przypadku aplikacji e-TOLL PL BILET. E-bilet autostradowy będzie ważny 48 godzin od wskazanej na stronie daty rozpoczęcia przejazdu i należy go zachować do kontroli.

System opłat za autostrady w Polsce a mandaty 

Podróżowanie płatnymi odcinkami bez ważnego biletu to gwarancja mandatu w wysokości 500 zł. Tę samą kwotę zapłacicie za brak sygnału GPS czy rozładowany smartfon, na którym korzystacie z jednej z wymienionych przez nas aplikacji. Warto pamiętać, że kontrole odbywają się nie tylko za pomocą kamer, które są umieszczone na wjazdach i wjazdach z płatnych tras. Działania te wspierane są także przez kontrole lotne. 

Zwracamy także uwagę na podróżowanie z tablicami rejestracyjnymi umieszczonymi niezgodnie z wymaganiami, zdjętymi lub przysłoniętymi – takie działania są również karane mandatami w wysokości 500 zł. 

Płatne odcinki autostrad – podróżowanie z NaviExpert

Temat opłat za autostrady w Polsce bywa… skomplikowany. Wybór płatnych odcinków niekoniecznie oznacza szybsze dotarcie do celu, ale z pewnością zwiastuje wyższe koszty podróży. 

Z NaviExpert podróżujecie mądrze. Aplikacja zawsze proponuje kilka dróg dotarcia do docelowego miejsca, informuje także o szacowanym czasie przejazdu, długości trasy, ilości spalanego paliwa, dodatkowych kosztach (w tym przypadku – odcinki płatne) oraz o możliwych utrudnieniach, np. kontrolach drogowych czy fotoradarach.

W nawigacji NaviExpert możecie skorzystać także z opcji omijania odcinków płatnych, dzięki której unikniecie dodatkowego obciążenia budżetu. Pamiętajcie jednak, by przed rozpoczęciem podróży w menu nawigacji wybrać Ustawienia, następnie Ustawienia trasy i checkbox Omijaj odcinki płatne.

Nie korzystałeś(-aś) jeszcze z NaviExperta? Przetestuj go przez 14 dni za darmo i ciesz się podróżami bez korków i mandatów. W tym celu zainstaluj aplikację ze sklepu Google Play lub App Store na swoim telefonie, a po zakończeniu darmowego okresu testowego zdecyduj czy wykupić dostęp na dłużej.

Gdzie są autostrady bezpłatne?

Przedstawiciele GDDKiA nie pozostawiają złudzeń – wszystkie autostrady w Polsce będą płatne. Tak stanowi prawo. Zanim to się jednak stanie, w Polsce wciąż bezpłatnie możemy podróżować następującymi odcinkami autostrad:

 • A1: Maciejów – Gliwice – Sośnica
 • A1: Łódź Północ – Tuszyn
 • A2: Poznań Zachód – Poznań Wschód
 • A2: Sługocin – Zdżary
 • A2: Arynów – Ryczołek
 • A4: Jędrzychowice – Wrocław Bielany
 • A4: w Gliwicach
 • A4: Gliwice-Sośnica – Katowice-Murckowska
 • A4: Kraków – Korczowa
 • A6
 • A8
 • A18

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...

27.10.2023 | Aktualności drogowe

1 listopada na polskich drogach