Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

11.06.2013

Ceny autostrad w Polsce. Ile zapłacimy za przejazd autostradą?

Ceny autostrad w Polsce

W Polsce oddanych do użytku jest obecnie około 1390 km autostrad. Większość z nich jest płatna, dlatego warto wiedzieć ile zapłacimy za przejazd wybraną drogą.

Wybierając się w dłuższą podróż po Polsce, warto zawczasu zaplanować trasę i wydatki na drogę. Jazda autostradą jest bardziej komfortowa i zapewnia szybszy dojazd celu, jednakże na większości odcinków musimy liczyć się z uiszczeniem opłaty za przejazd. Ceny autostrad są zróżnicowane, dlatego dla Waszej wygody zebraliśmy obowiązujące cenniki w jednym miejscu.

Koszt przejazdu autostradą A1

Na trasie z Torunia do Gdańska autostradą A1 obowiązuje stawka 0,16 zł za kilometr dla motocykli i samochodów o łącznej masie do 3,5 tony. Samochody ciężarowe i z przyczepami za przejechany kilometr autostradą A1 zapłacą 0,38 zł. Koszt przejazdu całą autostradą na 152 km odcinku od Punktu Poboru Opłat w Nowej Wsi do PPO w Rusocinie wynosi dla pierwszej kategorii pojazdów 29,90 zł, zaś cięższe pojazdy zapłacą 71 zł.

Na autostradzie A1 opłaty uiszczane są w systemie zamkniętym. Oznacza to, że przy wjeździe na autostradę każdy kierowca pobiera bilet upoważniający do przejazdu, a płaci dopiero przy zjeździe kwotę zależną od kategorii pojazdu i długości przejechanego odcinka. Aktualny taryfikator można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej autostrady A1 .

Koszt przejazdu autostradą A2

Na autostradzie A2 obowiązują dwa odmienne cenniki ze względu na zróżnicowanie zarządców dróg. Koszt pokonania odcinka A2 Konin – Stryków, podlegającemu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dla samochodów osobowych wynosi 9,90 zł, a dla motocykli 5 zł. Pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony zobowiązane są do uiszczenia opłaty za przejazd za pośrednictwem systemu viaTOLL według obowiązującego cennika .

Opłata za przejazd odcinkiem A2 z Konina do Świecka (255 km), zarządzanego przez Autostradę Wielkopolską, dla motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach wynosi 63 zł. Cięższe pojazdy oraz samochody z przyczepami, w zależności od kategorii zapłacą za przejazd od 121 do 490 zł. Pełen cennik dla każdego odcinka można znaleźć na stronie autostrady A2 .

Koszt przejazdu autostradą A4

Autostrada A4 na odcinku Katowice – Kraków jako pierwsza w Polsce zaczęła wymagać od kierowców opłat za przejazd. Obecnie samochody osobowe za pokonanie tej trasy płacą 18 zł, motocykliści 9 zł, zaś kierowcy ciężarówek i samochodów z przyczepami od 30 do 49 zł. Kalkulator opłat za przejechanie wybranymi odcinkami znajdziecie na stronie autostrady A4 .

A4 jest także płatna na odcinku Wrocław – Gliwice. Za przejazd całym, ponad 160-kilometrowym odcinkiem od Sośnic pod Gliwicami do węzła w Bielanach Wrocławskich, kierowcy osobówek zapłacą 16,20 zł zaś motocykliści 8,10 zł. Jako że ten fragment A4 zarządzany jest przez GDDKiA koszt przejazdu jednego kilometra dla samochodów osobowych wynosi 10 gr. Za darmo natomiast pojedziemy A4 na terenie aglomeracji śląskiej oraz od Wrocławia do granicy z Niemcami, ponieważ ten odcinek nie spełnia wymagań płatnej autostrady.

Omijanie płatnych odcinków autostrad

Dla większości płatnych odcinków polskich autostrad istnieją alternatywne, darmowe trasy. Na przykład wybierając się nad morze niekoniecznie trzeba jechać autostradą A1 . Jeżeli nie chcemy opłacać myta, wystarczy że przy wyborze typu trasy w NaviExpert zaznaczymy opcję omijanie odcinków płatnych. Dzięki temu NaviExpert nie będzie uwzględniał płatnych odcinków podczas wyznaczania najlepszej drogi do celu.


Podobne wpisy

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...

27.10.2023 | Aktualności drogowe

1 listopada na polskich drogach