Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

16.07.2019

Typy tras w NaviExpert

Czym się różni trasa rekomendowana od najszybszej w nawigacji NaviExpert? Kiedy warto wybrać trasę ekonomiczną w nawigacji? Dowiedz się z tego artykułu!

Zazwyczaj aby dojechać z nawigacją NaviExpert szybko i bezpiecznie do dowolnego celu podróży, wystarczy używać domyślnej, rekomendowanej przez aplikację trasy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy warto skorzystać z innych typów tras. Jakich? Dowiesz się tego z naszego krótkiego przewodnika po rodzajach tras dostępnych w NaviExpert.

 • Trasa rekomendowana

Domyślny typ trasy, wybrany po zainstalowaniu nawigacji i polecany większości użytkowników. Bierze pod uwagę m.in. kategorię drogi (preferuje wyższe kategorie dróg, takie jak autostrady czy drogi ekspresowe i krajowe), czas przejazdu oraz długość trasy. Nie zawsze będzie to trasa najszybsza, z uwagi na to, że nie zawsze opłaca się nadkładać kilkadziesiąt kilometrów autostradą dla kilku minut zysku w czasie. Trasa Rekomendowana jest obliczana na podstawie danych o ruchu drogowym, dzięki czemu omija korki. Warto z niej korzystać na co dzień, nieważne czy w drodze po meble do Ikei, czy na Mazury na żagle.

 • Trasa najszybsza

Typ trasy polecany doświadczonym kierowcom. Może prowadzić lokalnymi skrótami, które często wiążą się z trudnymi manewrami i zjechaniem z główniej drogi. Jest obliczana na podstawie danych o ruchu drogowym, dzięki czemu omija korki. Wybierz ją wówczas, gdy czas dojazdu jest dla Ciebie najważniejszy, a w gąszczu osiedlowych skrótów czujesz się jak ryba w wodzie.

 • Trasa ekonomiczna 

Typ trasy, w której priorytetem jest ilość spalanego paliwa. Zaawansowany algorytm korzysta m.in. z takich danych jak liczba skrzyżowań, czy manewrów na trasie. Dzięki tym danym oraz informacjom podanym przez Ciebie w aplikacji: Ustawienia > Ustawienia trasy > Zużycie paliwa, nawigacja oblicza najbardziej oszczędną trasę przejazdu. Pamiętaj więc, aby wprowadzić liczbę litrów paliwa spalanego na 100 km przez Twój samochód. W przeciwnym razie system będzie bazował na standardowych wartościach wprowadzonych do aplikacji. Typ trasy omijający korki. Wybierz go, kiedy kasa musi zgadzać.

 • Trasa głównymi 

Trasa wiodąca drogami głównymi, a więc traktująca priorytetowo drogi wyższej kategorii. Zalecana kierowcom preferującym spokojny styl jazdy, bez zbędnych zjazdów i manewrów. Typ trasy nieuwzględniający danych o natężeniu ruchu, nieomijający korków, a więc szybki czas dotarcia do celu nie jest tutaj istotny. Typ trasy „Głównymi” przyda się np. w sytuacji gdy posypie śniegiem, a Ty masz letnie opony i życie Ci miłe, więc wolisz jechać odśnieżonymi drogami.

 • Trasa krótka 

Rozsądna trasa krótka, choć nie najkrótsza, ponieważ omijane są np. drogi nieutwardzone. Wybierając ten typ trasy nie ominiesz korków, bo jej priorytetem jest jak najmniejsza liczba kilometrów.

 • Trasa najkrótsza 4×4

Trasa najkrótsza, która może prowadzić drogami nieutwardzonymi. Nie uwzględnia natężenia ruchu, a więc nie ominie korka, ale może prowadzić skrótami, drogami niskiej kategorii, w tym np. ścieżkami polnymi. Jeśli chcesz poczuć tę „bezkompromisowość”, „wolność”, „podążanie własnymi ścieżkami” z reklam nowych samochodów terenowych, ten typ trasy jest właśnie dla Ciebie. Pamiętaj tylko, że na takich trasach przydaje się dobre zawieszenie.

 • Komunikacja miejska 

Ten typ trasy umożliwia poruszanie się środkami komunikacji miejskiej na terenie ponad 40 miast w Polsce. Dostawcą informacji dotyczącej aktualnego rozkładu jazdy tramwajów i autobusów jest jakdojade.pl. Więcej ustawień dostępnych po wybraniu w menu aplikacji: Trasa -> ikona tramwaju -> Ustawienia trasy. Przydatna kiedy musisz załatwić coś na mieście, a nie uśmiecha Ci się płacenie za miejsce parkingowe. Lub po prostu szkoda Ci czasu na szukanie wolnego miejsca do zaparkowania w centrum i wolisz skorzystać z komunikacji miejskiej.

 • Pieszo 

Typ trasy przeznaczony do nawigacji pieszej. Opcja dostępna po wybraniu: Trasy-> Ikona idącej postaci. Dla amatorów romantycznych spacerów w blasku księżyca i nie tylko. Lub gdy inaczej niż pieszo do wybranego punktu nie da się dotrzeć.

Konfiguracja tras w NaviExpert

Aby zmienić domyślnie proponowany przez aplikację typ trasy wystarczy wybrać:

Menu > Ustawienia > Ustawienia trasy > Rekomendowana i zaznaczyć odpowiedni typ trasy.

Wszystkie dostępne w nawigacji typy tras umożliwiające omijanie korków, a więc trasy: Rekomendowana, Najszybsza i Ekonomiczna, mają za zadanie doprowadzić do celu w jak najkrótszym czasie. Podstawowe różnice pomiędzy nimi to:

 • trasa Rekomendowana bierze pod uwagę również liczbę kilometrów i próbuje znaleźć kompromis między długością trasy a czasem przejazdu,
 • trasa Najszybsza kładzie największy nacisk na czas dojazdu, nawet kosztem nadłożonych kilkudziesięciu kilometrów,
 • trasa Ekonomiczna stawia na minimalne spalanie paliwa i koszty przejazdu drogami płatnymi. Czas dojazdu nie jest tu najważniejszy.

Alternatywa, którą warto mieć

NaviExpert umożliwia porównanie tras alternatywnych nie tylko przed wyruszeniem w podróż, ale także w trakcie nawigowania. Z wyprzedzeniem poznasz przewidywany czas dotarcia do celu, liczbę kilometrów do pokonania czy koszty związane z podróżą – w przypadku wybrania odcinków płatnych. O zmiennej sytuacji na drodze nawigacja poinformuje Cię także wtedy, kiedy znajdziesz się w pobliżu skrzyżowania lub rozwidlenia dróg, dając możliwość wybrania innej trasy. Tym samym decyzja, którą drogę wybrać, zależy wyłącznie od Ciebie. Więcej na temat tras alternatywnych LIVE przeczytasz tutaj.

Wytyczając trasę w NaviExpert miej na uwadze, że jej przebieg uzależniony jest od aktualnych danych o natężeniu ruchu oraz wybranego typu trasy. System wyznaczając tę samą trasę innego dnia, o innej porze, w innych warunkach drogowych, może Cię poprowadzić zupełnie inną drogą.

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...

27.10.2023 | Aktualności drogowe

1 listopada na polskich drogach