Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

28.11.2017

NaviExpert 11.0 z trasami alternatywnymi LIVE na Androidzie

Trasy alternatywne w NaviExpert

Od dziś w trakcie nawigacji zobaczycie trasy alternatywne z różnicą czasu, dystansu oraz kosztu dojazdu.

 

Co to za pomysł? Lepiej pojadę po swojemu – wielu kierowców wciąż w taki sposób reaguje na wskazania nawigacji samochodowej, która rekomendując trasy w oparciu o aktualne informacje drogowe, czasami sugeruje nieoczywiste dla użytkowników objazdy. Dostępna od dziś dla wszystkich użytkowników wersja aplikacji NaviExpert na urządzenia z Androidem prezentuje w trakcie nawigowania alternatywne trasy z informacjami o różnicy czasu, dystansu oraz kosztu dojazdu do celu w zależności od wykonania danego manewru. Decyzja, którą drogę wybrać, należy do użytkownika.

 

Do tej pory, przed wytyczeniem trasy przez nawigację NaviExpert, każdy użytkownik po wskazaniu dokąd chce jechać, otrzymywał do wglądu dwa lub trzy warianty przebiegu tras omijających korki. Najczęściej była to trasa rekomendowana, najszybsza oraz ekonomiczna. Przed wyruszeniem w drogę wystarczył jeden rzut oka na mapę by porównać przebieg trasy, jej długość, czas trwania podróży oraz zużycie paliwa. Wybór należał do kierowcy. Po wybraniu określonej trasy, NaviExpert prowadził go zgodnie z tym wyborem, chyba że w trakcie nawigowania zmieniła się sytuacja drogowa. Wówczas aplikacja przeliczała trasę i omijała zakorkowany odcinek.

 

Teraz idziemy o krok dalej i pokazujemy kierowcom na żywo, w trakcie nawigowania, informacje dotyczące tego, z jakim zyskiem bądź stratą (w minutach i kilometrach, a przy drogach płatnych – także w złotówkach) będzie wiązało się wykonanie konkretnego manewru. Dane na ten temat prezentowane są kierowcom na skrzyżowaniach lub rozwidleniach, na których kierowca może podjąć decyzję o wybraniu innej drogi.

 

trasyA_878_2

 

Zauważyliśmy, że część użytkowników ma ograniczone zaufanie do tego, co proponujemy. Widać to szczególnie wtedy, kiedy aplikacja rekomenduje inną drogę, niż ta, do której kierowca jest przyzwyczajony. Te, często nieoczywiste, rekomendacje wynikają z precyzyjnej analizy tego, co się dzieje na drogach – natężenia ruchu, zablokowanych odcinków przez np. wypadki etc. Oczywiście – do tej pory mogliście nam wierzyć na słowo bądź jechać po swojemu. Teraz możecie powiedzieć: sprawdzam. Dzięki informacjom o zysku lub stracie związanym z wybraniem innej trasy łatwiej Wam będzie podjąć decyzję, którędy dojechać do celu.

 

Podczas jazdy samochodem ważne jest skupienie, dlatego tak istotne jest to, aby aplikacja zbyt często nie absorbowała uwagi kierowcy. Mamy tego świadomość i w testach z kierowcami poprzedzającymi wydanie wersji z trasami alternatywnymi analizowaliśmy ich zachowanie. Nasze przypuszczenia się potwierdziły: kierowcy w większości zerkali na ekran nawigacji w momencie, w którym dany manewr wydawał im się nieoczywisty. Za kierownicą nie ma czasu na rozproszenie, dlatego tak ważne jest, by informacje widoczne na ekranie były czytelne i łatwe do przyswojenia. Tak, by wystarczył rzut oka, aby podjąć właściwą decyzję.

 

Nowa funkcja jest automatycznie włączona w najnowszej wersji aplikacji (NaviExpert 11.0) dla urządzeń z systemem Android dostępnej w sklepie Google Play oraz na stronie getne.pl. W pierwszym kwartale 2018 roku funkcja zostanie udostępniona także użytkownikom korzystającym z urządzeń z systemem iOS.

 


Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...