Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

26.05.2021

Stacje ładowania elektryków? Znajdziecie je w NaviExpert!

Na drogach pojawia się coraz więcej aut elektrycznych, a w NaviExpert trzymamy rękę na pulsie! W kategorii POI Stacje ładowania pojazdów elektrycznych znajdziecie ponad 3,7 tys. punktów!

Na drogach pojawia się coraz więcej aut elektrycznych, a w NaviExpert trzymamy rękę na pulsie! W kategorii POI Stacje ładowania pojazdów elektrycznych znajdziecie już ponad 3 706 punktów (stan na 25 kwietnia 2024)! Według raportu PSPA „Polish EV Outlook 2020″, do 2025 roku w Polsce może powstać nawet 48 tys. ogólnodostępnych punktów ładowania elektryków – co przy aktualnej liczbie stacji raczej jest już niewykonalne. Tymczasem, wszystkie aktualnie dostępne znajdziecie również w NaviExpert. Sprawdźcie, gdzie naładować samochód elektryczny w Polsce!

Z tego artykułu dowiecie się:

  • jak znaleźć stacje ładowania samochodów elektrycznych w NaviExpert,
  • jak dodać je do trasy,
  • gdzie naładować samochód elektryczny w Polsce,
  • jakie są najważniejsze zalety samochodów elektrycznych.

Stacje ładowania elektryków w NaviExpert

Wychodzimy naprzeciw potrzebom kierowców – w ostatnim czasie uzupełniliśmy w aplikacji bazę i aktualnie liczy ona ponad 3,7 tys. stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Od dziś nie musicie nerwowo rozglądać się za miejscami do ładowania aut elektrycznych – wystarczy, że zerkniecie do NaviExpert

Doskonale zdajemy sobie sprawę, z jakim stresem wiązać się może poszukiwanie takiego miejsca, kiedy poziom baterii niepokojąco spada w dół. Dlatego postanowiliśmy ułatwić ładowanie elektryka jego właścicielom. Jak to zrobić?

Po wpisaniu w pasku wyszukiwania NaviExpert hasła „stacja ładowania” lub kliknięciu w zieloną ikonę Stacja ładowania…, otrzymujemy listę punktów ładowania znajdujących się najbliżej naszego aktualnego położenia. Dzięki tej opcji błyskawicznie dowiecie się, gdzie naładować samochód elektryczny i jak bezpiecznie dotrzecie do stacji, korzystając z naszej mapy.

Trzy mapy w nawigacji wskazujące stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Wyszukaj stację ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż trasy

Do wcześniej zaplanowanej podróży z powodzeniem dodacie punkty POI znajdujące się na Waszej trasie lub w jej pobliżu, w tym również przystanek na doładowanie auta. Aby tego dokonać, po wytyczeniu trasy na ekranie nawigacyjnym wystarczy kliknąć przycisk opcji i Wyszukaj wzdłuż trasy > Stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Następnie z listy punktów wybrać + Do trasy, a aplikacja przeliczy trasę, dodając wybraną stację ładowania jako punkt pośredni na trasie. Dzięki temu możecie zaplanować ładowanie elektryka przed ruszeniem w podróż lub po starcie.

Liczba stacji ładowania elektryków w poszczególnych województwach (kwiecień 2024)

Z mapki wynika, że obecnie najwięcej punktów ładowania znajdziemy w woj. mazowieckim – 556, śląskim – 460 i pomorskim – 335. Najmniej z kolei w świętokrzyskim – 37, opolskim – 76 i podlaskim – 92 punkty.

Cały czas trzymamy rękę na pulsie i konsekwentnie dodajemy punkty ładowania pojazdów elektrycznych na naszą mapę. Jeżeli zauważyliście, że w naszej bazie nie uwzględniono danej stacji – poinformujcie nas o tym. W końcu tworzymy tę aplikację nie tylko dla Was, ale także dzięki Wam!

Komfort jazdy a stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Elektryczna przyszłość rysuje się naprawdę… komfortowo, ale! No właśnie – zawsze znajdzie się jakieś ale. W tej chwili są to ograniczenia związane z dostępnością stacji ładowania pojazdów elektrycznych, które powinny znajdować się w przysłowiowym zasięgu ręki. O ile ich zasięg wystarcza na płynne, codzienne użytkowanie, o tyle dłuższe trasy mogą być problematyczne. Stacji na szczęście przybywa, a dba o to m.in. GreenWay Polska – twórca największej w Polsce sieci ładowania aut elektrycznych. Punkty zlokalizowane są jednak w mniej oczywistych miejscach niż stacje benzynowe, jak np. galerie handlowe, hipermarkety czy hotele.

Samochody elektryczne a stereotypy. Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Popularność aut elektrycznych w Polsce rośnie, ale wydaje się, że na drodze do szybkich zmian wciąż stoją stereotypy – a te wynikają najczęściej z niewiedzy. Wokół elektryków pojawiło się ich sporo – dotyczą ceny, zasięgu, długiego ładowania, skomplikowanej jazdy… a jak jest naprawdę? Działanie samochodów elektrycznych różni się od tych z silnikiem spalinowym jedynie napędem. Miejsce silnika spalinowego zajmuje silnik elektryczny, zestaw akumulatorów i sterownik. Akumulatory magazynują energię elektryczną i przekazują ją do silnika, a ten napędza koła samochodu. Dzięki temu układ jest prostszy, a auto – ciche. Samo ładowanie auta elektrycznego wcale nie musi trwać długo – wszystko zależy od tego, gdzie jest ładowane i jakim prądem. Czas trwania waha się więc od kilkudziesięciu minut do nawet całej doby. Najszybszą opcją są szybkie ładowarki wykorzystujące prąd stały.

Koszt ładowania samochodu elektrycznego na stacji

Wiele osób rozważających zakup samochodu elektrycznego zastanawia się, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego na stacji. Rozpiętość cenowa jest spora i może wynosić od 0,99 zł/kWh do 2,99 zł/kWh. Nieco droższe jest szybkie ładowanie prądem stałym (DC), w którego przypadku ceny wahają się między 1,29 zł a 2,99 zł za 1 kWh. Koszt ładowania samochodu elektrycznego prądem przemiennym (AC) wynosi od 0,99 zł do 1,59 zł za 1kWh. Pełne naładowanie auta elektrycznego o pojemności 73 kWh może więc wynieść od około 72 zł do 218 zł, a miejskiego auta z akumulatorem 26,8 kWh – od 26,50 zł do około 80 zł. Ładowanie samochodu na publicznej stacji łączy z dodatkowymi kosztami, związanymi m.in. z czasem użytkowania ładowarki. Powstają też jednak darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych – najczęściej przy supermarketach, centrach handlowych czy biurowcach.  

Samochody elektryczne – najważniejsze zalety

Każdy, kto miał okazję choć raz wybrać się elektrykiem w podróż, z pewnością od razu dostrzegł zmianę komfortu jazdy. Bezgłośny napęd, płynne przyspieszanie i więcej przestrzeni w aucie sprawiają, że jedzie się po prostu lepiej. Samochody elektrycznie świetnie sprawdzają się w mieście – to ich naturalne środowisko. Mogą korzystać z pasów zarezerwowanych dla autobusów i parkować w centrum metropolii za darmo! Elektryki są także uznawane za jedne z najbezpieczniejszych aut – zawdzięczają to zaawansowanym systemom asystującym. Tego typu samochody to również niższe koszty utrzymania (np. tańsze przeglądy serwisowe) i – oczywiście – mniejsza emisja CO2

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce w NaviExpert

Wiele osób wstrzymuje się z decyzją o kupnie tego typu pojazdu, ponieważ obawia się, że ładowanie elektryka w Polsce jest bardzo trudnym zdaniem. Rozumiemy to, dlatego stworzyliśmy wygodną wyszukiwarkę, która wskaże stacje najbliższe danej lokalizacji lub pozwoli dodać je do zaplanowanej trasy. Już nie musicie martwić się, gdzie naładować samochód elektryczny NaviExpert znajdzie za Was stacje, żebyście mogli skupić się wyłącznie na komfortowej i bezpiecznej jeździe.

FAQ

Jak znaleźć stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce?

Aby w wygodny i szybki sposób zlokalizować stacje ładowania samochodów elektrycznych, wystarczy wpisać w pasku wyszukiwania NaviExpert hasło „stacja ładowania”. Nawigacja wyświetli listę punktów ładowania z uwzględnieniem ich lokalizacji na mapie. Punkty można dodawać do wcześniej zaplanowanej trasy.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego na stacji?

Koszt ładowania samochodu elektrycznego na stacji uzależniony jest od pojemności akumulatora, miejsca, w którym auto jest ładowane oraz rodzaju prądu. Cena na stacjach szybkiego ładowania samochodów elektrycznych będzie wyższa, ale czas trwania znacznie krótszy.

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego na stacji?

Czas ładowania samochodów elektrycznych uzależniony jest od pojemności akumulatora, miejsca oraz typu prądu. Szybkie ładowania za pomocą prądu stałego wynosić może potrwać około 20-30 min, podczas gdy ładowanie prądem zmiennym (np. w domu) trwać będzie kilka lub kilkanaście godzin.

Czy istnieją darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Punkty z ładowarkami powstające na parkingach centrów handlowych i przy biurowcach to często darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Mapa w nawigacji NaviExpert wskaże te stacje, które znajdują się najbliżej danej lokalizacji.

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...