facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

26.05.2021

Stacje ładowania elektryków? Znajdziesz w NaviExpert!

Na drogach pojawia się coraz więcej aut elektrycznych, a w NaviExpert trzymamy rękę na pulsie! W kategorii POI Stacje ładowania pojazdów elektrycznych znajdziecie już ponad 1 400 punktów!

Z raportu PSPA „Polish EV Outlook 2020” wynika, że do 2025 roku w Polsce może powstać nawet 48 tys. ogólnodostępnych punktów ładowania elektryków. Tymczasem, wszystkie aktualnie dostępne znajdziecie również w NaviExpert.

Stacje ładowania elektryków w NaviExpert

Wychodzimy naprzeciw potrzebom kierowców – w ostatnim czasie uzupełniliśmy w aplikacji bazę i aktualnie liczy ona ponad 1 400 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Od dziś nie musicie nerwowo rozglądać się za miejscami do ładowania aut elektrycznych – wystarczy, że zerkniecie do NaviExpert! 

Po wpisaniu w pasku wyszukiwania NaviExpert hasła „stacja ładowania” lub kliknięciu w zieloną ikonę Stacja ładowania…, otrzymujemy listę punktów ładowania znajdujących się najbliżej naszego aktualnego położenia.

Wyszukaj stację wzdłuż trasy

Do wcześniej zaplanowanej podróży z powodzeniem dodacie punkty POI znajdujące się na Waszej trasie lub w jej pobliżu, w tym również przystanek na doładowanie auta. Aby tego dokonać, po wytyczeniu trasy na ekranie nawigacyjnym wystarczy kliknąć przycisk opcji i Wyszukaj wzdłuż trasy > Stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Następnie z listy punktów wybrać + Do trasy, a aplikacja przeliczy trasę dodając wybraną stację ładowania jako punkt pośredni na trasie.

Liczba stacji w poszczególnych województwach

Z mapki wynika, że obecnie najwięcej punktów ładowania znajdziemy w woj. mazowieckim – 216, dolnośląskim – 177 i małopolskim – 157. Najmniej z kolei w świętokrzyskim – 19, opolskim i lubelskim – po 38 punktów.

Cały czas trzymamy rękę na pulsie i konsekwentnie dodajemy punkty ładowania pojazdów elektrycznych na naszą mapę. Jeżeli zauważyliście, że w naszej bazie nie uwzględniono danej stacji – poinformujcie nas o tym. W końcu tworzymy tę aplikację nie tylko dla Was, ale także dzięki Wam!

Elektryki – nowy komfort jazdy 

Elektryczna przyszłość rysuje się naprawdę… komfortowo, ale! No właśnie – zawsze znajdzie się jakieś ale. W tej chwili są to ograniczenia związane z dostępnością stacji ładowania pojazdów elektrycznych, które powinny znajdować się w przysłowiowym zasięgu ręki. O ile ich zasięg wystarcza na płynne, codzienne użytkowanie, o tyle dłuższe trasy mogą być problematyczne. Stacji na szczęście przybywa, a dba o to m.in. GreenWay Polska – twórca największej w Polsce sieci ładowania aut elektrycznych. Punkty zlokalizowane są jednak w mniej oczywistych miejscach niż stacje benzynowe, jak np. galerie handlowe, hipermarkety czy hotele.

Popularność aut elektrycznych w Polsce rośnie, ale wydaje się, że na drodze do szybkich zmian wciąż stoją stereotypy – a te wynikają najczęściej z niewiedzy. Wokół elektryków pojawiło się ich sporo – dotyczą ceny, zasięgu, długiego ładowania, skomplikowanej jazdy… a jak jest naprawdę? Działanie samochodów elektrycznych różni się od tych z silnikiem spalinowym jedynie napędem. Miejsce silnika spalinowego zajmuje silnik elektryczny, zestaw akumulatorów i sterownik. Akumulatory magazynują energię elektryczną i przekazują ją do silnika, a ten napędza koła samochodu. Dzięki temu układ jest prostszy, a auto – ciche. 

Każdy, kto miał okazję choć raz wybrać się elektrykiem w podróż, z pewnością od razu dostrzegł zmianę komfortu jazdy. Bezgłośny napęd, płynne przyspieszanie i więcej przestrzeni w aucie sprawiają, że jedzie się po prostu lepiej. Samochody elektrycznie świetnie sprawdzają się w mieście – to ich naturalne środowisko. Mogą korzystać z pasów zarezerwowanych dla autobusów i parkować w centrum metropolii za darmo! Elektryki są także uznawane za jedne z najbezpieczniejszych aut – zawdzięczają to zaawansowanym systemom asystującym. Tego typu samochody to również niższe koszty utrzymania (np. tańsze przeglądy serwisowe) i – oczywiście – mniejsza emisja CO2


Podobne wpisy

04.10.2021 | Co nowego?

NaviExpert z nową funkcją zwraca uwagę...

30.07.2021 | badania NaviExpert

Wakacyjne powroty – którą trasę...

25.06.2021 | Bez kategorii

Do drogi, gotowi… START! NaviExpert...

25.03.2021 | Funkcje

Sprawdź, czy korzystasz ze wszystkich...

18.01.2021 | Nawigacja NaviExpert

2020 w pigułce – zobacz, co działo...

11.01.2021 | Konkursy

Wyniki konkursu „Urodzinowa fotoksiążka...