facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

22.09.2014

Poniedziałek Dniem bez Samochodu? Wiemy, jak jeździło się w porannym szczycie w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu!

Europejski Dzień Bez Samochodu

W tym roku Europejski Dzień bez Samochodu wypada w poniedziałek. W części polskich miast, zgodnie z uchwałami Rad Miejskich, kierowcy mogą jeździć za darmo komunikacją miejską. Sprawdziliśmy czy możliwość dojechania do pracy darmowym transportem zbiorowym okazała się dla kierowców atrakcyjną propozycją i czy w poniedziałkowym, porannym szczycie komunikacyjnym dzięki temu rzeczywiście na drogach w tych miastach było mniej korków.

 

 

W poniedziałek, przez cały dzień, można za darmo jeździć komunikacją miejską między innymi w Warszawie, Poznaniu oraz we Wrocławiu. Warunkiem skorzystania z darmowego przejazdu jest okazanie podczas ewentualnej kontroli dowodu rejestracyjnego pojazdu.

 

Co ciekawe, po raz pierwszy od trzech lat Europejski Dzień bez Samochodu nie wypadał w weekend, dlatego wyniki analiz są ciekawe, bo pokazują czy kierowcy są rzeczywiście skłonni porzucać swoje samochody, by dojechać komunikacją miejską do pracy. By to sprawdzić, zbadaliśmy jak jeździło się w godzinach porannego szczytu (7:00-9:00) w Warszawie, Poznaniu oraz we Wrocławiu na głównych trasach – zarówno w ścisłym centrum, jak i na głównych arteriach poza nim.

 

Co wynika z badań? Perspektywa z hasła: „Zamień wóz na bus” – nie do końca jest atrakcyjna dla kierowców. Porównując średnią prędkość jaką osiągały auta w godzinach porannego szczytu podczas tegorocznego Dnia bez Samochodu oraz średnią prędkość dla analogicznych godzin z dwóch poprzednich wrześniowych poniedziałków (8 i 15.09) wynika, że niewiele, bo o ok. 6% przyśpieszył jedynie Poznań. W Warszawie jeździło się prawie bez zmian – tylko nieznacznie wolniej (ok. 2%) niż średnia dla dwóch wcześniejszych poniedziałków. We Wrocławiu kierowcy zwolnili natomiast o 5%. Te zmiany jednak nie były mocno odczuwalne dla kierowców i poniedziałkowy ranek dla wielu z nich tak naprawdę nie różnił się od innych poniedziałków.

 

Wrocławskie wyniki są o tyle zaskakujące, że dwa lata temu, kiedy Europejski Dzień bez Samochodu wypadał w sobotę, władze miasta zadecydowały, by jego obchody wraz z darmową komunikacją przenieść na piątek, by więcej osób mogło z niego skorzystać i wówczas w godzinach szczytu miasto rzeczywiście przyśpieszyło o 1/5.

 

Wyniki analiz pokazują, że komunikacja miejska w naszych miastach wciąż nie jest wystarczająco atrakcyjną alternatywą dla kierowców. Być może wyniki byłyby inne, gdyby Dzień bez Samochodu wypadał w inny dzień tygodnia i nie przypadał akurat w okresie, w którym nastąpiło widoczne pogorszenie pogody oraz opady deszczu. Ale to sprawdzimy dopiero za rok.

 


Podobne wpisy

22.01.2020 | Co nowego?

Działo się w 2019! Podsumowanie roku...

13.01.2020 | Bez kategorii

Zaplanuj ferie z NaviExpert

06.12.2019 | Bez kategorii

Korytarz życia i jazda na suwak –...

08.11.2019 | Aktualności drogowe

Zmiany organizacji ruchu 11 listopada...

31.10.2019 | Aktualności drogowe

Gdzie będą kontrole i zmiany w organizacji...

01.10.2019 | Nawigacja NaviExpert

Nawigacja NaviExpert zwycięzcą testu...