facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

22.09.2014

Poniedziałek Dniem bez Samochodu? Wiemy, jak jeździło się w porannym szczycie w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu!

Europejski Dzień Bez Samochodu

W tym roku Europejski Dzień bez Samochodu wypada w poniedziałek. W części polskich miast, zgodnie z uchwałami Rad Miejskich, kierowcy mogą jeździć za darmo komunikacją miejską. Sprawdziliśmy czy możliwość dojechania do pracy darmowym transportem zbiorowym okazała się dla kierowców atrakcyjną propozycją i czy w poniedziałkowym, porannym szczycie komunikacyjnym dzięki temu rzeczywiście na drogach w tych miastach było mniej korków.

 

 

W poniedziałek, przez cały dzień, można za darmo jeździć komunikacją miejską między innymi w Warszawie, Poznaniu oraz we Wrocławiu. Warunkiem skorzystania z darmowego przejazdu jest okazanie podczas ewentualnej kontroli dowodu rejestracyjnego pojazdu.

 

Co ciekawe, po raz pierwszy od trzech lat Europejski Dzień bez Samochodu nie wypadał w weekend, dlatego wyniki analiz są ciekawe, bo pokazują czy kierowcy są rzeczywiście skłonni porzucać swoje samochody, by dojechać komunikacją miejską do pracy. By to sprawdzić, zbadaliśmy jak jeździło się w godzinach porannego szczytu (7:00-9:00) w Warszawie, Poznaniu oraz we Wrocławiu na głównych trasach – zarówno w ścisłym centrum, jak i na głównych arteriach poza nim.

 

Co wynika z badań? Perspektywa z hasła: „Zamień wóz na bus” – nie do końca jest atrakcyjna dla kierowców. Porównując średnią prędkość jaką osiągały auta w godzinach porannego szczytu podczas tegorocznego Dnia bez Samochodu oraz średnią prędkość dla analogicznych godzin z dwóch poprzednich wrześniowych poniedziałków (8 i 15.09) wynika, że niewiele, bo o ok. 6% przyśpieszył jedynie Poznań. W Warszawie jeździło się prawie bez zmian – tylko nieznacznie wolniej (ok. 2%) niż średnia dla dwóch wcześniejszych poniedziałków. We Wrocławiu kierowcy zwolnili natomiast o 5%. Te zmiany jednak nie były mocno odczuwalne dla kierowców i poniedziałkowy ranek dla wielu z nich tak naprawdę nie różnił się od innych poniedziałków.

 

Wrocławskie wyniki są o tyle zaskakujące, że dwa lata temu, kiedy Europejski Dzień bez Samochodu wypadał w sobotę, władze miasta zadecydowały, by jego obchody wraz z darmową komunikacją przenieść na piątek, by więcej osób mogło z niego skorzystać i wówczas w godzinach szczytu miasto rzeczywiście przyśpieszyło o 1/5.

 

Wyniki analiz pokazują, że komunikacja miejska w naszych miastach wciąż nie jest wystarczająco atrakcyjną alternatywą dla kierowców. Być może wyniki byłyby inne, gdyby Dzień bez Samochodu wypadał w inny dzień tygodnia i nie przypadał akurat w okresie, w którym nastąpiło widoczne pogorszenie pogody oraz opady deszczu. Ale to sprawdzimy dopiero za rok.

 


Podobne wpisy

26.11.2021 | Android

Przejdź do Google Play i kup NaviExpert...

29.10.2021 | Aktualności drogowe

Zmiany organizacji ruchu na 1 listopada....

04.10.2021 | Co nowego?

NaviExpert z nową funkcją zwraca uwagę...

30.07.2021 | badania NaviExpert

Wakacyjne powroty – którą trasę...

25.06.2021 | Bez kategorii

Do drogi, gotowi… START! NaviExpert...

26.05.2021 | Co nowego?

Stacje ładowania elektryków? Znajdziesz...