Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

12.06.2018

Droga z pierwszeństwem łamanym – jak się zachować?

Nie wszyscy kierowcy wiedzą jak zachować się na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym. Tymczasem, nie używając kierunkowskazu ryzykują bezpieczeństwo swoje i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

 

Co to jest skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym?

 

Pierwszeństwo łamane jest to umowne określenie dla skrzyżowania, na którym przebieg drogi z pierwszeństwem jest inny niż na wprost. Można je rozpoznać dzięki znakom drogowym D-1 lub A-7 oraz tablicy pomocniczej T-6.

 

 

Od lewej znak D-1, A-7, T-6

 

Żółta tabliczka uzupełniająca (T-6), która określa tak zwane łamane pierwszeństwo przejazdu, wskazuje kierowcy jak przebiega droga z pierwszeństwem.

Sama interpretacja znaku nie sprawia kierowcom trudności, jednak kiedy poruszają się drogą z pierwszeństwem która zakręca, wielu nie widzi potrzeby sygnalizowania zmiany kierunku poprzez włączenie kierunkowskazu. Tymczasem to błąd. Błąd, który może prowadzić do wypadku, ponieważ kierowcy na drogach podporządkowanych nie wiedzą czego spodziewać się po aucie jadącym drogą z pierwszeństwem.

 

W myśl prawa

 

Prawo drogowe wyraźnie mówi o tym, że kierujący pojazdem jest zobowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy.

 

Art. 22.5 kodeksu drogowego:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

 

Jeśli na zakręcającej drodze z pierwszeństwem nie włączymy kierunkowskazu, to szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku skrzyżowania, na którym można pojechać na wprost, na drogę podporządkowaną. Pojazd czekający na niej na włączenie się do ruchu, widząc brak kierunkowskazu u nadjeżdżającego auta może dojść do wniosku, że nie będzie ono skręcać tylko pojedzie na wprost. W tym momencie może ruszyć, a to już obarczone jest ryzykiem wypadku.

 

Kierunkowskaz = bezpieczeństwo

 

Kierunkowskaz to przede wszystkim informacja dla innych użytkowników drogi. Nasze bezpieczeństwo często zależy od tego, czy inny kierowca prawidłowo odczyta jaki manewr na drodze chcemy wykonać.

Nieprawidłowe rozumienie użycia kierunkowskazów nie tylko może być powodem kolizji, ale także przyczynia się do powstawania korków.

 

Jak sygnalizować jazdę po skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym?

 

Odpowiedź: Tak jak w każdej innej sytuacji, a więc:

 

  • kierunkowskazem w prawo, jeżeli skręcacie w prawo,
  • kierunkowskazem lewym, jeśli skręcacie w lewo,
  • jeżeli jedziecie na wprost – nigdy go nie włączajcie,
  • jeżeli droga jest tzw. rozwidleniem, używajcie kierunkowskazów – będzie łatwiej innym użytkownikom.

 

A na koniec pamiętajcie – skręcając na skrzyżowaniu zawsze zmieniacie kierunek, niezależnie od przebiegu pierwszeństwa. Korzystanie z kierunkowskazów jest w naszym wspólnym interesie, róbmy więc to jak najczęściej!

 


Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...