Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

07.03.2020

Polki za kółkiem – 10 faktów, o których możesz nie wiedzieć

Kobiety czy mężczyźni – kto lepiej radzi sobie za kółkiem? Z okazji Dnia Kobiet przygotowaliśmy dla Was garść statystyk. Przyglądamy się faktom, obalamy stereotypy i mity dotyczące płci pięknej za kierownicą!

Fakt 1. Motoryzacyjnie niezależne

Czasy, w których to panowie zdecydowanie dominowali na polskich drogach odchodzą w niepamięć. Coraz więcej pań decyduje się na zdanie prawa jazdy. Statystyki nie kłamią – z ostatnich danych resoru infrastruktury wynika, że na 22,8 mln wydanych i ważnych praw jazdy, aż 41,2 proc., czyli dokładnie 9,4 mln kierowców stanowią kobiety.

Fakt 2. Powodują mniej wypadków

Większa liczba kobiet za kółkiem wcale nie przekłada się na wzrost częstotliwości powodowanych przez kobiety wypadków czy kolizji drogowych – wręcz przeciwnie! Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku mężczyźni spowodowali 19 313 wypadków drogowych, a kobiety 6 060. Przypadek?

Fakt 3. … i mniej ofiar śmiertelnych

Mówi się, że to płeć piękna jest bardziej emocjonalna i impulsywna, natomiast to właśnie kobiety okazują się bardziej przezornymi uczestniczkami ruchu drogowego. Z najnowszych danych wynika, że w 2019 roku w wyniku wypadków spowodowanych przez mężczyzn zginęły 1 904 osoby, a ponad 23,2 tys. osób zostało rannych. Dla porównania, w tym samym czasie w wyniku wypadków spowodowanych przez kobiety życie straciło 257 osób, a prawie 7,5 tys. zostało rannych.

Fakt 4. Jazda ofensywna nie dla nich

Kobiety jeżdżą bardziej zachowawczo, są bardziej opanowane oraz częściej stosują się do kodeksu drogowego. U mężczyzn odwrotnie – za kółkiem mają większą skłonność do ryzyka i agresywnych zachowań, co ułatwia im testosteron. Jak zaznacza podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP: – (…) to mężczyźni mają tzw. cięższą nogę. Jeżdżą bardziej ofensywnie, dynamicznie, z przekonaniem, że do wypadku nie dojdzie. Stąd skutki tych zdarzeń są takie, a nie inne, czyli bardziej tragiczne.

Fakt 5.  Generują niższe szkody w ubezpieczaniach

Z najnowszych statystyk LINK4 wynika, że udział kobiet korzystających z promocji LINK4 Kasa Wraca, nagradzająca zwrotem do 30% wartości polisy kierowców jeżdżących najbezpieczniej, jest o 9,2 proc. większy względem standardowego ich udziału w portfelu Kierowców tego ubezpieczyciela. – To jednak nie wszystko! Jak się okazuje, kobiety uczestniczące w tym programie powodują także niższe średnio o 10 proc. szkody w ubezpieczeniach OC i o 31 proc. w ubezpieczeniach CASCO – tłumaczy Krzysztof Kosiński z LINK4.

Fakt 6. Zbierają pozytywne opinie

Według badania przeprowadzonego na zlecenie rankomat.pl, 90 proc. kobiet definiuje swojego partnera jako dobrego lub bardzo dobrego kierowcę. Jak wyglądają te liczby z perspektywy panów? Błędnemu przekonaniu o tym, że mężczyźni negatywnie oceniają panie uczestniczące w ruchu drogowym przeczą statystki, według których tylko 6 proc. ankietowanych panów twierdzi, że ich kobiety prowadzą źle lub bardzo źle.

Fakt 7. Nie muszą nikomu nic udowadniać

Czy jazda autem może być okazją do podkreślenia swojej społecznej pozycji? Panie mimo presji czasu, rzadziej decydują się na wyprzedzanie pojazdów, panowie zaś często lubią między sobą rywalizować na drodze. Jak wyjaśnia psycholog transportu, dr Andrzej Markowski: – Panie z reguły zachowują większy margines bezpieczeństwa niż panowie na drodze i nie powodują zachowań agresywnych. Po części wynika to z samego podejścia do kierowania pojazdem. Dla mężczyzn jest to sposób na podkreślenie swojej społecznej pozycji (…).

Fakt 8. Lepiej orientują się w terenie…, w którym już były

Badania rezonansem magnetycznym na Uniwersytecie w Ulm dowiodły, że u mężczyzn podczas wykonywania zadania polegającego na znalezieniu wyjścia z labiryntu, hipokamp – struktura, która umożliwia określenie pozycji ciała w stosunku do otoczenia – był bardziej aktywny. U kobiet natomiast aktywny był fragment kory mózgowej zarządzającej pamięcią wzrokową. Kobiety lepiej orientują się w terenie, w którym już były, ponieważ kierują się charakterystycznymi punktami, które tam się znajdują. Mężczyźni orientują się głównie na podstawie kierunków i stosunków odległości, dzięki temu łatwiej im się odnaleźć w nieznanym terenie.

Fakt 9. Korek? Biorą na chłodno

Panie spokojniej od mężczyzn reagują na stanie w korku. Dlaczego? Przekazywanie informacji między półkulą prawą – odpowiedzialną za kontrolę reakcji emocjonalnej, a półkulą lewą – odpowiedzialną za procesy logicznego i racjonalnego myślenia, jest u kobiet sprawniejsze niż u mężczyzn.

Fakt 10. Nie mają problemu z pytaniem o drogę

Świadomi tego, że mają lepszą orientację przestrzenną – panowie bardzo niechętnie pytają o drogę gdy zabłądzą. Kobiety nie mają z tym problemu. Prowadzone w Wielkiej Brytanii badania potwierdziły, że przeciętny kierowca płci męskiej w tym kraju jest w stanie przejechać…. 276 mil rocznie, szukając właściwej drogi. Co więcej, aż 41 proc. tych kierowców, poszukując drogi zapewnia swoich pasażerów, że doskonale wie, gdzie jedzie.

Podsumowując, statystyki z miażdżącą przewagą wygrywają starcie ze stereotypowymi stwierdzeniami na temat pań za kierownicą. Tak więc z okazji Dnia Kobiet życzymy paniom, aby panowie za kółkiem przejęli trochę Waszej rozwagi i cierpliwości 😉

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...