Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

19.12.2022

Fotoradary w Polsce. Co warto o nich wiedzieć?

*artykuł aktualizowany

Przekroczenie prędkości to jedno z najniebezpieczniejszych, ale wciąż najczęściej spotykanych na polskich drogach wykroczeń. Czy większa liczba fotoradarów i wzrost kar za poszczególne wykroczenia coś zmieni? W jaki sposób NaviExpert może wpłynąć na zmianę nawyków jazdy kierowców?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest fotoradar i jak działa,
 • po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru,
 • gdzie sprawdzić, ile wynosi mandat z fotoradaru,
 • po jakim czasie następuje przedawnienie mandatu,
 • czy można odmówić przyjęcia mandatu,
 • czy warto odwoływać się od mandatu,
 • jak zapłacić mandat z fotoradaru przelewem.

Czym jest fotoradar?

Fotoradar to stacjonarne urządzenie rejestrujące prędkość chwilową pojazdu. Informacje pozyskane z fotoradaru to nie tylko zdjęcie pojazdu wraz z numerem rejestracyjnym, ale również prędkość auta, prędkość dopuszczalna na danym odcinku oraz czas i miejsce naruszenia. Skutkiem popełnienia wykroczenia jest ukaranie kierowcy, czyli nałożenie mandatu i punktów karnych, a w skrajnych przypadkach także utrata prawa jazdy. Właściciel auta w pierwszej kolejności wskazuje osobę, która kierowała pojazdem, a następnie – jeżeli to on prowadził pojazd lub odmówił wskazania prowadzącego auto – zostaje ukarany adekwatnie do popełnionego wykroczenia.

Jak działa fotoradar?

Jak działa fotoradar? Przede wszystkim – szybko. Fotoradar nie tylko robi zdjęcie pojazdu, ale wykrywa także, z jaką prędkością się porusza. Urządzenie wysyła wiązkę mikrofal w kierunku zbliżającego się auta, a fale te odbijają się od pojazdu i, w zależności od docelowej prędkości samochodu, zmieniają częstotliwość. Fotoradar analizuje odbite fale i właśnie na tej podstawie wylicza prędkość pojazdu. Kolejny etap jest już banalnie prosty, czyli – w momencie, w którym urządzenie wykryje, że pojazd przekroczył prędkość, automatycznie rejestruje auto za pomocą zdjęcia. W Polsce wszystkie fotoradary wchodzą w skład Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) i są zarządzane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD).

Fotoradary w Polsce

Na ten moment (11.06.2024r.) w całej Polsce mamy 473 fotoradary. Warto pamiętać, że urządzenia CANARDu to nie tylko tzw. żółte skrzynki – fotoradary, ale także kamery na światłach (51), urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości (59) oraz mobilne urządzenia rejestrujące (30). Nad bezpieczeństwem na drogach i przepisową jazdą czuwa zatem ponad 600 urządzeń rejestrujących.

Zdecydowanie najpopularniejszym – i nieustannie ulepszanym – modelem spotykanym na naszych drogach jest Fotorapid produkowany przez polskie zakłady Radwar. W 2023 roku, w ramach modernizacji systemu CANARD 100 z nich zostanie zastąpionych urządzeniami Multaradar CD a 147 – Mesta Fusion RN. Ten ostatni, nie tylko wykryje zbyt małą odległość między dwoma samochodami, ale zarejestruje także takie przewinienia jak:

 • jazda pod prąd,
 • jazda chodnikiem lub pasem awaryjnym,
 • jazda po buspasie,
 • przejazd na czerwonym świetle,
 • skręt w prawo z lewego pasa i odwrotnie.

Poza tym na trasie można spotkać także Multanovę 6F i Ramer FM. Producenci fotoradarów idą więc z duchem czasu i dbają o to, by praca narzędzia była możliwie jak najbardziej precyzyjna. Z pewnością pamiętacie niewyraźne, rozmazane zdjęcia z fotoradaru, które nie zawsze pozwalały na dokładną identyfikację kierowcy. Czasy się jednak zmieniły! Fotoradary wykonują nie tylko zdjęcia w kolorze, ale przede wszystkim w wysokiej rozdzielczości.

O zbliżaniu się do fotoradaru poinformuje nas znak D- 51.

Gdzie jest najwięcej fotoradarów w Polsce?

Najwięcej żółtych skrzynek działa w województwie województwie mazowieckim –  79, przy czym w samej Warszawie jest ich aż 33. Na drugim miejscu jest województwo wielkopolskie – 49 urządzeń. Kolejne miejsca to: województwo łódzkie – 37,  śląskie – 34 oraz małopolskie – 33. Najmniej urządzeń pomiarowych zlokalizowanych jest w województwie opolskim – 10, świętokrzyskim – 16 oraz kujawsko-pomorskim – 17 i warmińsko-mazurskim – 18.

Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2022?

Najwięcej naruszeń w ubiegłym roku zarejestrował fotoradar w Rudzie Śląskiej (DW925), na tzw. Zakręcie Mistrzów – ponad 20,7 tys. przypadków.

Najbardziej zapracowanym w stolicy fotoradarem jest jedno z 6 urządzeń zlokalizowanych na moście Poniatowskiego – blisko 11,8 tys. zarejestrowanych wykroczeń.

Fotoradary w Europie

Jak Polska wypada na tle innych państw europejskich? Choć liczba fotoradarów i pozostałych urządzeń rejestrujących wciąż rośnie, w statystykach nie znajdujemy się nawet w TOP 10. Biorąc pod uwagę najbardziej miarodajny wskaźnik, czyli liczbę fotoradarów na 1000 km2, średnia liczba tych urządzeń w poszczególnych krajach przedstawia się następująco: Belgia – 30,13, Włochy – 26,91, Wielka Brytania – 16,55, Austria – 14,06, Cypr – 11,40, Niemcy – 10,70, Luksemburg – 9,23, Szwajcaria – 6,92, Holandia – 6,61, Chorwacja – 5,46. Polska w tym rankingu zajmuje… 22 miejsce.

Budowa fotoradaru

Budowa fotoradaru
źródło: CANARD

Fotoradar zrobił mi zdjęcie! Co teraz?

Rejestracja pojazdu przekraczającego prędkość to dopiero początek całego procesu. Zdjęcie z fotoradaru trafia następnie do Centralnego Systemu Przetwarzania – to tam zbierane są dane informujące o popełnieniu wykroczenia. Potem do gry wkracza wspomniany GITD, który, wykorzystując dane właściciela pojazdu z Centralnej Ewidencji Pojazdów, wysyła do niego wezwanie z poleceniem wskazania kierującego pojazdem. Kolejny etap to wypełnienie oświadczenia.

Właściciel pojazdu może:

 • odmówić przyjęcia mandatu,
 • przyznać się do przekroczenia prędkości, przyjąć mandat,
 • wskazać osobę, która prowadziła pojazd podczas wykroczenia,
 • odmówić wskazania prowadzącego i przyjąć mandat za niewskazanie.

Ostateczna decyzja zawsze należy do właściciela pojazdu. Po wypełnieniu stosownego oświadczenia następuje wystawienie mandatu. Tym zajmuje się CANARD. W sytuacji, w której właściciel auta odmawia przyjęcia mandatu, sprawa zostaje skierowana do sądu.

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Wspominaliśmy wcześniej, że zdjęcie z fotoradaru to dopiero początek całego procesu skutkującego wystawieniem mandatu. Od rejestracji pojazdu przez urządzenie do momentu wystawienia mandatu może minąć nawet 180 dni. Może, ale nie musi, bowiem 180 dni to czas regulowany przez przepisy. Po jakim czasie najczęściej przychodzi mandat z fotoradaru? Zazwyczaj dzieje się to po kilkunastu dniach.

Mandat z fotoradaru – ile zapłacę?

Nowy taryfikator mandatów obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Kierowcy zapłacą więcej nie tylko za przekroczenie prędkości, ale także za inne wykroczenia, np. powodowanie sytuacji, które mogą stanowić zagrożenie dla pieszych.

Wzrost cen mandatów z założenia ma przełożyć się na większe bezpieczeństwo na drodze. Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów 2022 za przekroczenie prędkości, a po więcej informacji na temat nowego taryfikatora zapraszamy Was tutaj.

Mandat z fotoradaru - taryfikator

Przypominamy też, że wysokość mandatu za przekroczenie prędkości różni się od wysokości mandatu związanego z niewskazaniem osoby kierującej pojazdem. W takiej sytuacji Inspekcja Transportu Drogowego może nałożyć mandat dwukrotnie przewyższający grzywnę, jaką otrzymałby kierowca.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Mandat za przekroczenie prędkości właśnie znalazł się w Twojej skrzynce. Jak zapłacić za mandat z fotoradaru? Opłacenie mandatu może odbyć się w tradycyjny sposób, czyli w banku lub na poczcie. Znacznie szybszą opcją są jednak płatności za pomocą bankowości elektronicznej.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru przez Internet?

Uregulowanie mandatu za pomocą bankowości elektronicznej jest szybkie i wygodne – coraz więcej kierowców decyduje się na zapłacenie mandatu w ten właśnie sposób. Jak zapłacić mandat z fotoradaru przez Internet? Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku:

 1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej lub mobilnej aplikacji.
 2. Wybierz Przelew, a następnie Przelew podatkowy.
 3. Jako typ formularza wybierz Mandaty.
 4. Wypełnij wszystkie dane, a jako docelowego odbiorcę wybierz Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu – od 2016 roku to właśnie tam trafiają należności za wszystkie mandaty wystawione przez Policję.
 5. Jako Typ identyfikatora wybierz PESEL, natomiast pole Identyfikator zobowiązania wypełnij serią i numerem mandatu.
 6. Zatwierdź operację i gotowe!

Do kiedy muszę zapłacić mandat z fotoradaru?

Dostałeś mandat – po jego przyjęciu masz 7 dni na uregulowanie należności. W tym przypadku czas ma znaczenie, dlatego zachęcamy do płatności przez Internet. Jeżeli przekroczysz termin 7 dni, musisz liczyć się z konsekwencjami takimi jak rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego, ściągnięcie środków z nadpłaty podatku, zajęcie wynagrodzenia, nałożenie grzywny etc.

Mandat z fotoradaru – chcę się odwołać! Czy warto?

Odwołanie się od mandatu z fotoradaru jest możliwe w każdym przypadku. Odwołać się można w czasie do 7 dni od momentu uprawomocnienia się kary. Konieczna jest jednak wizyta w odpowiednim sądzie rejonowym. Pamiętaj, że jeżeli chcesz odwołać się od mandatu karnego, musisz dysponować twardymi argumentami podważającymi jego zasadność.

Wyższe mandaty = większe bezpieczeństwo na drogach? Sprawdzamy!

Od wprowadzenia nowego taryfikatora mandatów minęło już trochę czasu. Korzystając z dostępnych danych w NaviExpert, postanowiliśmy sprawdzić, w jakim stopniu zaostrzenie kar za poszczególny wykroczenia sprawiło, że kierowcy zwolnili.

Czy wyższe mandaty wpłynęły na zachowania kierowców? Styczeń był najbardziej obiecującym miesiącem – zanotowaliśmy spadek incydentów polegających na naruszeniu przepisów ruchu drogowego w zakresie przekroczenia dopuszczalnej prędkości i wzrost tras pokonanych zgodnie z przepisami. W lutym kierowcy rzadziej przekraczali dozwoloną prędkość i wciąż jeździli ostrożniej niż w grudniu 2021, ale już mniej ostrożnie niż w styczniu 2022.

O szczegółach raportu możesz przeczytać tutaj. W kolejnych miesiącach planujemy dalej przyglądać się kulturze jazdy w Polsce, a o wszystkich analizach i wnioskach będziemy Was informować na naszym blogu.

Mandat z fotoradaru? Nie z NaviExpert!

Na polskich drogach z roku na rok pojawia się coraz więcej urządzeń służących do pomiaru prędkości – nie tylko fotoradarów, ale również kamer na światłach i urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Liczba ta będzie w najbliższych latach konsekwentnie wzrastać. Już od września tego roku, możemy spodziewać się również zwiększenia liczby punktów karnych za poszczególne wykroczenia, w tym przekroczenia prędkości. Już teraz podróżując po krajowych drogach, ciężko nie trafić na fotoradar.

Jako NaviExpert dbamy o bieżącą aktualizację map i informujemy kierowców o zlokalizowanych na trasie fotoradarach – sukcesywnie dodajemy kolejne urządzenia należące do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Nieustannie ulepszamy także opcję analizy Mojego stylu jazdy w aplikacji, która dzięki spersonalizowanym wskazówkom pozwala na doskonalenie indywidualnych nawyków kierowców i promuje bezszkodową jazdę.

Zależy nam na Waszym bezpieczeństwie, bo tworzenie kultury jazdy to nasze wspólne zadanie. Dbajmy o siebie!

FAQ

Czy mandat z fotoradaru płaci właściciel pojazdu?

Osoba, która kierowała pojazdem, nie zawsze płaci mandat. Po zrobieniu zdjęcia następuje wysłanie zawiadomienia do właściciela auta. Posiadacz pojazdu określa, kto kierował pojazdem w momencie popełnienia wykroczenia. Otrzymać mandat może właściciel pojazdu lub osoba kierująca nim.

Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?

Posiadacz pojazdu może odmówić określenia kto kierował pojazdem – wówczas otrzymuje mandat nie za złamanie przepisów ruchu drogowego, a za niewskazanie kierującego i unika naliczenia punktów karnych. Właściciel może odmówić przyjęcia mandatu ze względu na wątpliwości formalne, związane np. z niską jakością zdjęcia, na którym nie można rozpoznać kierowcy. Wątpliwości formalne dotyczyć mogą także legalności pomiaru. Odmowa przyjęcia druku mandatu skutkuje przekazaniem sprawy do sądu.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Zdjęcie z fotoradaru oraz druk mandatu przychodzą na adres posiadacza pojazdu. Mandat karny zapłacić można przez Internet, w banku lub na poczcie.

Ile wynosi mandat karny z fotoradaru?

Wysokość mandatu z fotoradaru i liczba punktów karnych zależna jest od tego, o jaką wartość prędkość została przekroczona i jest zgodna zobowiązującym taryfikatorem. Wysokość grzywny jest wyższa w przypadku odmowy wskazania prowadzącego pojazd.

Kiedy następuje przedawnienie mandatu z fotoradaru?

Okres przedawnienia mandatu następuje po 180 dniach od ujawnienia złamania przepisów ruchu drogowego.

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...