*artykuł aktualizowany
Przekroczenie prędkości to jedno z najniebezpieczniejszych, ale wciąż najczęściej spotykanych na polskich drogach wykroczeń. Czy większa liczba fotoradarów i wzrost kar za poszczególne wykroczenia coś zmieni? W jaki sposób NaviExpert może wpłynąć na zmianę nawyków jazdy kierowców?
Spis treści:
- Co to jest fotoradar?
- Jak działa fotoradar?
- Fotoradary w Polsce – jakie rodzaje urządzeń spotkamy na drodze?
- Fotoradary w Europie – ile urządzeń jest w innych krajach?
- Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2023?
- Budowa fotoradaru
- Fotoradar zrobił mi zdjęcie! Co teraz?
- Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?
- Mandat z fotoradaru – ile zapłacę?
- Jak zapłacić mandat z fotoradaru?
- Jak zapłacić mandat przez Internet?
- Ile czasu na zapłacenie mandatu z fotoradaru?
- Mandat z fotoradaru – chcę się odwołać! Czy warto?
- Mandat z fotoradaru? Nie z NaviExpert!
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co to jest fotoradar?
Fotoradar to stacjonarne urządzenie rejestrujące prędkość chwilową pojazdu. Informacje pozyskane z fotoradaru to zdjęcie pojazdu wraz z numerem rejestracyjnym, prędkość auta, prędkość dopuszczalna na danym odcinku oraz czas i miejsce naruszenia. Skutkiem popełnienia wykroczenia jest ukaranie kierowcy, czyli nałożenie mandatu i punktów karnych, a w skrajnych przypadkach także utrata prawa jazdy.
Jak działa fotoradar?
Przede wszystkim – szybko. Fotoradar robi zdjęcie pojazdu, wykrywa z jaką prędkością się poruszamy. Urządzenie wysyła wiązkę mikrofal radiowych w kierunku zbliżającego się auta, a fale te odbijają się od pojazdu i, w zależności od prędkości samochodu, zmieniają częstotliwość. Fotoradar analizuje odbite fale i właśnie na tej podstawie wylicza prędkość pojazdu. Kolejny etap jest już banalnie prosty, czyli – w momencie, w którym fotoradar wykryje, że pojazd przekroczył prędkość, automatycznie rejestruje auto za pomocą zdjęcia. Fotoradar uwiecznia za pomocą zdjęć przekroczenie prędkości powyżej 10 km/h, ale! Warto pamiętać o nowoczesnych urządzeniach, które monitorują nie tylko prędkość, lecz także sygnalizację świetlną, odpowiedni pas ruchu… W Polsce wszystkie fotoradary wchodzą w skład Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) i są zarządzane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD).
Fotoradary w Polsce – jakie rodzaje urządzeń spotkamy na drodze?
Na ten moment (1.08.2024r.) w całej Polsce mamy 462 fotoradary. Warto pamiętać, że urządzenia CANARDu to nie tylko tzw. żółte skrzynki – fotoradary, ale także kamery na światłach (52), urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości (61) oraz mobilne urządzenia rejestrujące (30). Nad bezpieczeństwem na drogach i przepisową jazdą czuwa zatem ponad 600 urządzeń rejestrujących(!)
Zdecydowanie najpopularniejszym modelem spotykanym na naszych drogach jest Fotorapid. W 2023 roku, w ramach modernizacji systemu CANARD 100 z nich zostało zastąpionych urządzeniami Multaradar CD a 147 – Mesta Fusion RN. Ten ostatni, nie tylko wykryje zbyt małą odległość między dwoma samochodami, ale zarejestruje także takie przewinienia jak:
- jazda pod prąd,
- jazda chodnikiem lub pasem awaryjnym,
- jazda po buspasie,
- przejazd na czerwonym świetle, a zdarza się, że również na żółtym
- skręt w prawo z lewego pasa i odwrotnie.
Poza tym na trasie można spotkać także Multanovę 6F i Ramer FM. Producenci fotoradarów idą więc z duchem czasu i dbają o to, by praca narzędzia była możliwie jak najbardziej precyzyjna. Fotoradary wykonują zdjęcia w kolorze, w wysokiej rozdzielczości.
O zbliżaniu się do fotoradaru poinformuje nas znak D- 51.
Najwięcej fotoradarów działa w województwie mazowieckim – 78, z czego zdecydowana większość w Warszawie. Na drugim miejscu jest województwo wielkopolskie – 47 fotoradarów. Kolejne miejsca to: województwo łódzkie – 34, małopolskie – 33 oraz śląskie – 32. Najmniej urządzeń pomiarowych zlokalizowanych jest w województwie opolskim – 10, świętokrzyskim – 16 oraz kujawsko-pomorskim – 17 i warmińsko-mazurskim – 17.
Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2023?
W ubiegłym roku klasyczne fotoradary zarejestrowały 600 tys. wykroczeń w całym kraju – o 174 tys. mniej niż w 2022 roku. Najwięcej naruszeń w ubiegłym roku zarejestrował fotoradar w województwie śląskim nieopodal połączenia autostrady A1 i A4 – węzeł Gliwice-Sośnica. Urządzenie zrobiło zdjęcie ponad 11 tys. razy.
Ostrobramska/Fieldorfa – to natomiast lokalizacja najbardziej zapracowanego fotoradaru w Warszawie. Zarejestrował on blisko 10,6 tys. wykroczeń.
Fotoradary w Europie – ile urządzeń jest w innych krajach?
Polscy kierowcy nie mają na co narzekać – ze względu na liczbę fotoradarów w kraju nie znajdujemy się nawet w TOP 10. Tak wygląda średnia liczba fotoradarów w krajach europejskich (na 1000 km2): Belgia – 30,13, Włochy – 26,91, Wielka Brytania – 16,55, Austria – 14,06, Cypr – 11,40, Niemcy – 10,70, Luksemburg – 9,23, Szwajcaria – 6,92, Holandia – 6,61, Chorwacja – 5,46.
Polska w tym rankingu zajmuje… 22 miejsce z ilością 1,66 fotoradaru.
Budowa fotoradaru
Fotoradar zrobił mi zdjęcie! Co teraz?
Zdjęcie z fotoradaru trafia następnie do Centralnego Systemu Przetwarzania – to tam zbierane są dane informujące o popełnieniu wykroczenia. Potem do gry wkracza wspomniany GITD, który, wykorzystując dane właściciela pojazdu z Centralnej Ewidencji Pojazdów, wysyła do niego wezwanie z poleceniem wskazania kierującego pojazdem. Kolejny etap to wypełnienie oświadczenia. Wspomniane oświadczenie można wypełnić i przesłać pocztą na podany w korespondencji adres. Wzory oświadczeń znajdują się na stronie CANARD. Jeśli jednak na pocztę Ci nie po drodze i masz profil zaufany na platformie ePUAP możesz załatwić sprawę elektronicznie poprzez Biuro Obsługi Klienta CANARD (eBOK).
Właściciel pojazdu może:
- odmówić przyjęcia mandatu,
- przyznać się do przekroczenia prędkości, przyjąć mandat,
- wskazać osobę, która prowadziła pojazd podczas wykroczenia,
- odmówić wskazania prowadzącego i przyjąć mandat za niewskazanie.
Ostateczna decyzja zawsze należy do właściciela pojazdu. Po wypełnieniu stosownego oświadczenia następuje wystawienie mandatu. Tym zajmuje się CANARD. W sytuacji, w której właściciel auta odmawia przyjęcia mandatu, sprawa zostaje skierowana do sądu.
Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?
Od rejestracji pojazdu przez urządzenie do momentu wystawienia mandatu może minąć nawet 180 dni. Może, ale nie musi, bowiem 180 dni to czas regulowany przez przepisy. Najczęściej mandat z fotoradaru przychodzi po kilkunastu dniach od wypełnienia oświadczenia.
Mandat z fotoradaru – ile zapłacę?
Nowy taryfikator mandatów wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku i obowiązuje do dzisiaj. Kierowcy zapłacą więcej nie tylko za przekroczenie prędkości, ale także za inne wykroczenia, np. powodowanie sytuacji, które mogą stanowić zagrożenie dla pieszych. Wzrost cen mandatów z założenia ma przełożyć się na większe bezpieczeństwo na drodze. Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów obowiązujący od 2022 za przekroczenie prędkości, a po więcej informacji na temat obowiązującego taryfikatora zapraszamy Was tutaj.
Przypominamy też, że wysokość mandatu za przekroczenie prędkości różni się od wysokości mandatu związanego z niewskazaniem osoby kierującej pojazdem. W takiej sytuacji Inspekcja Transportu Drogowego może nałożyć mandat dwukrotnie przewyższający grzywnę, jaką otrzymałby kierowca.
Jak zapłacić mandat z fotoradaru?
Mandat za przekroczenie prędkości właśnie znalazł się w Twojej skrzynce. Jakie są dostępne metody opłacenia mandatu? Opłacenie mandatu może odbyć się w tradycyjny sposób, czyli w banku lub na poczcie. Znacznie szybszą opcją są jednak płatności za pomocą bankowości elektronicznej.
Jak zapłacić mandat z fotoradaru przez Internet?
To proste! Uregulowanie mandatu za pomocą bankowości elektronicznej jest szybkie i wygodne – coraz więcej kierowców decyduje się właśnie na ten sposób. Jak zapłacić mandat z fotoradaru przez Internet? Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku:
- Zaloguj się do bankowości elektronicznej lub mobilnej aplikacji.
- Wybierz Przelew, a następnie Przelew podatkowy.
- Jako typ formularza wybierz Mandaty.
- Wypełnij wszystkie dane, a jako docelowego odbiorcę wybierz Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu – od 2016 roku to właśnie tam trafiają należności za wszystkie mandaty wystawione przez Policję.
- Jako Typ identyfikatora wybierz PESEL, natomiast pole Identyfikator zobowiązania wypełnij serią i numerem mandatu.
- Zatwierdź operację i gotowe!
Ile czasu na zapłacenie mandatu z fotoradaru?
Na zapłacenie mandatu masz 7 dni. W tym przypadku czas ma znaczenie, dlatego zachęcamy do płatności przez Internet. Niezapłacony mandat skutkuje konsekwencjami takimi jak rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego, ściągnięcie środków z nadpłaty podatku, zajęcie wynagrodzenia, nałożenie grzywny etc.
Uwaga! Zdjęcie z fotoradaru wraz z oświadczeniem do odesłania to jeszcze nie mandat! Dopiero po wypełnieniu oświadczenia i wskazaniu kierującego pojazdem otrzymasz mandat karny i od jego otrzymania masz 7 dni na dokonanie płatności.
Mandat z fotoradaru – chcę się odwołać! Czy warto?
Odwołanie się od mandatu z fotoradaru jest możliwe w każdym przypadku. Odwołać się można w czasie do 7 dni od momentu uprawomocnienia się kary. Konieczna jest jednak wizyta w odpowiednim sądzie rejonowym. Pamiętaj, że jeżeli chcesz odwołać się od mandatu karnego, musisz dysponować twardymi argumentami podważającymi jego zasadność.
Mandat z fotoradaru? Nie z NaviExpert!
Na polskich drogach z roku na rok pojawia się coraz więcej urządzeń służących do pomiaru prędkości – nie tylko fotoradarów, ale również kamer na światłach i urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości. Liczba ta będzie w najbliższych latach konsekwentnie wzrastać. Już teraz podróżując po krajowych drogach, ciężko nie trafić na fotoradar. Jako dostawca nawigacji NaviExpert dbamy o bieżącą aktualizację map i informujemy kierowców o zlokalizowanych na trasie fotoradarach. Sukcesywnie dodajemy kolejne urządzenia należące do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Zyskaj dostęp do najaktualniejszej bazy informacji drogowych w Polsce za darmo! Zapisz się do naszego newslettera, polub nasz fanpage lub obserwuj serwis X.
—
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy mandat z fotoradaru płaci właściciel pojazdu?
Osoba, która kierowała pojazdem, nie zawsze płaci mandat. Po zrobieniu zdjęcia następuje wysłanie zawiadomienia do właściciela auta. Posiadacz pojazdu określa, kto kierował pojazdem w momencie popełnienia wykroczenia. Otrzymać mandat może właściciel pojazdu lub osoba kierująca nim.
Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?
Posiadacz pojazdu może odmówić określenia kto kierował pojazdem – wówczas otrzymuje mandat nie za złamanie przepisów ruchu drogowego, a za niewskazanie kierującego i unika naliczenia punktów karnych. Właściciel może odmówić przyjęcia mandatu ze względu na wątpliwości formalne, związane np. z niską jakością zdjęcia, na którym nie można rozpoznać kierowcy. Wątpliwości formalne dotyczyć mogą także legalności pomiaru. Odmowa przyjęcia druku mandatu skutkuje przekazaniem sprawy do sądu.
Jak zapłacić mandat z fotoradaru?
Zdjęcia z fotoradaru oraz druk mandatu przychodzą na adres posiadacza pojazdu. Mandat karny zapłacić można przez Internet, w banku lub na poczcie.
Ile wynosi mandat karny z fotoradaru?
Wysokość mandatu z fotoradaru i liczba punktów karnych zależna jest od tego, o jaką wartość prędkość została przekroczona i jest zgodna z obowiązującym taryfikatorem. Wysokość grzywny jest wyższa w przypadku odmowy wskazania prowadzącego pojazd.
Kiedy następuje przedawnienie mandatu z fotoradaru?
Okres przedawnienia mandatu następuje po 180 dniach od ujawnienia złamania przepisów ruchu drogowego.