Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

20.05.2024

Fotoradary w Polsce. Co warto o nich wiedzieć?

fotoradary województwa, fotoradary Polska, mapka fotoradarów

*artykuł aktualizowany

Przekroczenie prędkości to jedno z najniebezpieczniejszych, ale wciąż najczęściej spotykanych na polskich drogach wykroczeń. Czy większa liczba fotoradarów i wzrost kar za poszczególne wykroczenia coś zmieni? W jaki sposób NaviExpert może wpłynąć na zmianę nawyków jazdy kierowców?

Spis treści:

Co to jest fotoradar?

Fotoradar to stacjonarne urządzenie rejestrujące prędkość chwilową pojazdu. Informacje pozyskane z fotoradaru to zdjęcie pojazdu wraz z numerem rejestracyjnym, prędkość auta, prędkość dopuszczalna na danym odcinku oraz czas i miejsce naruszenia. Skutkiem popełnienia wykroczenia jest ukaranie kierowcy, czyli nałożenie mandatu i punktów karnych, a w skrajnych przypadkach także utrata prawa jazdy.

Jak działa fotoradar?

Przede wszystkim – szybko. Fotoradar robi zdjęcie pojazdu, wykrywa z jaką prędkością się poruszamy. Urządzenie wysyła wiązkę mikrofal radiowych w kierunku zbliżającego się auta, a fale te odbijają się od pojazdu i, w zależności od prędkości samochodu, zmieniają częstotliwość. Fotoradar analizuje odbite fale i właśnie na tej podstawie wylicza prędkość pojazdu. Kolejny etap jest już banalnie prosty, czyli – w momencie, w którym fotoradar wykryje, że pojazd przekroczył prędkość, automatycznie rejestruje auto za pomocą zdjęcia. Fotoradar uwiecznia za pomocą zdjęć przekroczenie prędkości powyżej 10 km/h, ale! Warto pamiętać o nowoczesnych urządzeniach, które monitorują nie tylko prędkość, lecz także sygnalizację świetlną, odpowiedni pas ruchu… W Polsce wszystkie fotoradary wchodzą w skład Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) i są zarządzane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD).

Fotoradary w Polsce – jakie rodzaje urządzeń spotkamy na drodze?

Na ten moment (1.08.2024r.) w całej Polsce mamy 462 fotoradary. Warto pamiętać, że urządzenia CANARDu to nie tylko tzw. żółte skrzynki – fotoradary, ale także kamery na światłach (52), urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości (61) oraz mobilne urządzenia rejestrujące (30). Nad bezpieczeństwem na drogach i przepisową jazdą czuwa zatem ponad 600 urządzeń rejestrujących(!)

Zdecydowanie najpopularniejszym modelem spotykanym na naszych drogach jest Fotorapid. W 2023 roku, w ramach modernizacji systemu CANARD 100 z nich zostało zastąpionych urządzeniami Multaradar CD a 147 – Mesta Fusion RN. Ten ostatni, nie tylko wykryje zbyt małą odległość między dwoma samochodami, ale zarejestruje także takie przewinienia jak:

  • jazda pod prąd,
  • jazda chodnikiem lub pasem awaryjnym,
  • jazda po buspasie,
  • przejazd na czerwonym świetle, a zdarza się, że również na żółtym
  • skręt w prawo z lewego pasa i odwrotnie.

Poza tym na trasie można spotkać także Multanovę 6F i Ramer FM. Producenci fotoradarów idą więc z duchem czasu i dbają o to, by praca narzędzia była możliwie jak najbardziej precyzyjna. Fotoradary wykonują zdjęcia w kolorze, w wysokiej rozdzielczości.

O zbliżaniu się do fotoradaru poinformuje nas znak D- 51.

znak drogowy, znak D-51, fotoradar znak, informacja, znak fotoradaru

Najwięcej fotoradarów działa w województwie mazowieckim –  78, z czego zdecydowana większość w Warszawie. Na drugim miejscu jest województwo wielkopolskie – 47 fotoradarów. Kolejne miejsca to: województwo łódzkie – 34,  małopolskie – 33 oraz śląskie – 32. Najmniej urządzeń pomiarowych zlokalizowanych jest w województwie opolskim – 10, świętokrzyskim – 16 oraz kujawsko-pomorskim – 17 i warmińsko-mazurskim – 17.

Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2023?

W ubiegłym roku klasyczne fotoradary zarejestrowały 600 tys. wykroczeń w całym kraju – o 174 tys. mniej niż w 2022 roku. Najwięcej naruszeń w ubiegłym roku zarejestrował fotoradar w województwie śląskim nieopodal połączenia autostrady A1 i A4 – węzeł Gliwice-Sośnica. Urządzenie  zrobiło zdjęcie ponad 11 tys. razy.

Ostrobramska/Fieldorfa – to natomiast lokalizacja najbardziej zapracowanego fotoradaru w Warszawie. Zarejestrował on blisko 10,6 tys. wykroczeń.

Fotoradary w Europie – ile urządzeń jest w innych krajach?

Polscy kierowcy nie mają na co narzekać – ze względu na liczbę fotoradarów w kraju nie znajdujemy się nawet w TOP 10. Tak wygląda średnia liczba fotoradarów w krajach europejskich (na 1000 km2): Belgia – 30,13,  Włochy – 26,91,  Wielka Brytania – 16,55, Austria – 14,06,  Cypr – 11,40,  Niemcy – 10,70,  Luksemburg – 9,23, Szwajcaria – 6,92, Holandia – 6,61, Chorwacja – 5,46.
Polska w tym rankingu zajmuje… 22 miejsce z ilością 1,66 fotoradaru.

Budowa fotoradaru

Budowa fotoradaru, CANARD fotoradar,  budowa fotoradaru CANARD
źródło: CANARD

Fotoradar zrobił mi zdjęcie! Co teraz?

Zdjęcie z fotoradaru trafia następnie do Centralnego Systemu Przetwarzania – to tam zbierane są dane informujące o popełnieniu wykroczenia. Potem do gry wkracza wspomniany GITD, który, wykorzystując dane właściciela pojazdu z Centralnej Ewidencji Pojazdów, wysyła do niego wezwanie z poleceniem wskazania kierującego pojazdem. Kolejny etap to wypełnienie oświadczenia. Wspomniane oświadczenie można wypełnić i przesłać pocztą na podany w korespondencji adres. Wzory oświadczeń znajdują się na stronie CANARD. Jeśli jednak na pocztę Ci nie po drodze i masz profil zaufany na platformie ePUAP możesz załatwić sprawę elektronicznie poprzez Biuro Obsługi Klienta CANARD (eBOK).

Właściciel pojazdu może:

  • odmówić przyjęcia mandatu,
  • przyznać się do przekroczenia prędkości, przyjąć mandat,
  • wskazać osobę, która prowadziła pojazd podczas wykroczenia,
  • odmówić wskazania prowadzącego i przyjąć mandat za niewskazanie.

Ostateczna decyzja zawsze należy do właściciela pojazdu. Po wypełnieniu stosownego oświadczenia następuje wystawienie mandatu. Tym zajmuje się CANARD. W sytuacji, w której właściciel auta odmawia przyjęcia mandatu, sprawa zostaje skierowana do sądu.

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Od rejestracji pojazdu przez urządzenie do momentu wystawienia mandatu może minąć nawet 180 dni. Może, ale nie musi, bowiem 180 dni to czas regulowany przez przepisy. Najczęściej mandat z fotoradaru przychodzi po kilkunastu dniach od wypełnienia oświadczenia.

Mandat z fotoradaru – ile zapłacę?

Nowy taryfikator mandatów wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku i obowiązuje do dzisiaj. Kierowcy zapłacą więcej nie tylko za przekroczenie prędkości, ale także za inne wykroczenia, np. powodowanie sytuacji, które mogą stanowić zagrożenie dla pieszych. Wzrost cen mandatów z założenia ma przełożyć się na większe bezpieczeństwo na drodze. Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów obowiązujący od 2022 za przekroczenie prędkości, a po więcej informacji na temat obowiązującego taryfikatora zapraszamy Was tutaj.

Mandat z fotoradaru - taryfikator, taryfikator mandatów, mandat z fotoradaru

Przypominamy też, że wysokość mandatu za przekroczenie prędkości różni się od wysokości mandatu związanego z niewskazaniem osoby kierującej pojazdem. W takiej sytuacji Inspekcja Transportu Drogowego może nałożyć mandat dwukrotnie przewyższający grzywnę, jaką otrzymałby kierowca.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Mandat za przekroczenie prędkości właśnie znalazł się w Twojej skrzynce. Jakie są dostępne metody opłacenia mandatu? Opłacenie mandatu może odbyć się w tradycyjny sposób, czyli w banku lub na poczcie. Znacznie szybszą opcją są jednak płatności za pomocą bankowości elektronicznej.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru przez Internet?

To proste! Uregulowanie mandatu za pomocą bankowości elektronicznej jest szybkie i wygodne – coraz więcej kierowców decyduje się  właśnie na ten sposób. Jak zapłacić mandat z fotoradaru przez Internet? Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku:

  1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej lub mobilnej aplikacji.
  2. Wybierz Przelew, a następnie Przelew podatkowy.
  3. Jako typ formularza wybierz Mandaty.
  4. Wypełnij wszystkie dane, a jako docelowego odbiorcę wybierz Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu – od 2016 roku to właśnie tam trafiają należności za wszystkie mandaty wystawione przez Policję.
  5. Jako Typ identyfikatora wybierz PESEL, natomiast pole Identyfikator zobowiązania wypełnij serią i numerem mandatu.
  6. Zatwierdź operację i gotowe!

Ile czasu na zapłacenie mandatu z fotoradaru?

Na zapłacenie mandatu masz 7 dni. W tym przypadku czas ma znaczenie, dlatego zachęcamy do płatności przez Internet. Niezapłacony mandat skutkuje konsekwencjami takimi jak rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego, ściągnięcie środków z nadpłaty podatku, zajęcie wynagrodzenia, nałożenie grzywny etc.

Uwaga! Zdjęcie z fotoradaru wraz z oświadczeniem do odesłania to jeszcze nie mandat! Dopiero po wypełnieniu oświadczenia i wskazaniu kierującego pojazdem otrzymasz mandat karny i od jego otrzymania masz 7 dni na dokonanie płatności.

Mandat z fotoradaru – chcę się odwołać! Czy warto?

Odwołanie się od mandatu z fotoradaru jest możliwe w każdym przypadku. Odwołać się można w czasie do 7 dni od momentu uprawomocnienia się kary. Konieczna jest jednak wizyta w odpowiednim sądzie rejonowym. Pamiętaj, że jeżeli chcesz odwołać się od mandatu karnego, musisz dysponować twardymi argumentami podważającymi jego zasadność.

Mandat z fotoradaru? Nie z NaviExpert!

Na polskich drogach z roku na rok pojawia się coraz więcej urządzeń służących do pomiaru prędkości – nie tylko fotoradarów, ale również kamer na światłach i urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości. Liczba ta będzie w najbliższych latach konsekwentnie wzrastać. Już teraz podróżując po krajowych drogach, ciężko nie trafić na fotoradar. Jako dostawca nawigacji NaviExpert dbamy o bieżącą aktualizację map i informujemy kierowców o zlokalizowanych na trasie fotoradarach. Sukcesywnie dodajemy kolejne urządzenia należące do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Zyskaj dostęp do najaktualniejszej bazy informacji drogowych w Polsce za darmo! Zapisz się do naszego newsletterapolub nasz fanpage lub obserwuj serwis X.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy mandat z fotoradaru płaci właściciel pojazdu?

Osoba, która kierowała pojazdem, nie zawsze płaci mandat. Po zrobieniu zdjęcia następuje wysłanie zawiadomienia do właściciela auta. Posiadacz pojazdu określa, kto kierował pojazdem w momencie popełnienia wykroczenia. Otrzymać mandat może właściciel pojazdu lub osoba kierująca nim.

Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?

Posiadacz pojazdu może odmówić określenia kto kierował pojazdem – wówczas otrzymuje mandat nie za złamanie przepisów ruchu drogowego, a za niewskazanie kierującego i unika naliczenia punktów karnych. Właściciel może odmówić przyjęcia mandatu ze względu na wątpliwości formalne, związane np. z niską jakością zdjęcia, na którym nie można rozpoznać kierowcy. Wątpliwości formalne dotyczyć mogą także legalności pomiaru. Odmowa przyjęcia druku mandatu skutkuje przekazaniem sprawy do sądu.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Zdjęcia z fotoradaru oraz druk mandatu przychodzą na adres posiadacza pojazdu. Mandat karny zapłacić można przez Internet, w banku lub na poczcie.

Ile wynosi mandat karny z fotoradaru?

Wysokość mandatu z fotoradaru i liczba punktów karnych zależna jest od tego, o jaką wartość prędkość została przekroczona i jest zgodna z obowiązującym taryfikatorem. Wysokość grzywny jest wyższa w przypadku odmowy wskazania prowadzącego pojazd.

Kiedy następuje przedawnienie mandatu z fotoradaru?

Okres przedawnienia mandatu następuje po 180 dniach od ujawnienia złamania przepisów ruchu drogowego.

android market, sklep play, subskrypcja google play, Appstore iPhone

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

27.08.2024 | Co nowego?

NOWOŚĆ w NaviExpert – sekcja...

14.08.2024 | Aktualności drogowe

Nowe drogi i remonty, o których trzeba...

12.07.2024 | badania NaviExpert

Morze, góry czy Mazury? Wakacyjne trasy...

08.07.2024 | Co nowego?

Wakacyjna nowość w NaviExpert –...

17.06.2024 | Aktualności drogowe

Którędy nad morze? A1 czy trasy równoległe?

14.06.2024 | Aktualności drogowe

Lokalizacje fotoradarów w Polsce [lista...