Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

18.03.2012

Którędy nad morze? A1 czy bezpłatne trasy równoległe?

Autostrada A1 z lotu ptaka

W poszukiwaniu tańszych możliwości przed dwoma tygodniami analizowaliśmy możliwość przejazdu trasami równoległymi do A2. Okazało się, że istnieje poważna alternatywa dla płatnej drogi z Warszawy do Poznania. Dziś przyjrzymy się bliżej alternatywnej trasie dla A1. Ponieważ odcinek autostrady między Toruniem a Łodzią jest ciągle w budowie, to skupimy się na drodze alternatywnej dla odcinków obecnie płatnych. Z pomocą przyjdzie nam serwis korkosfera.pl, który wytyczy najlepszą trasę zarówno po odcinkach płatnych, jak i z ich pominięciem.

Autostrada A1 – źródło: www.autostradaa1.pl

Z Łodzi do Włocławka korkosfera.pl wiedzie nas po drogach bezpłatnych, ponieważ… dróg płatnych jeszcze na tym etapie nie ma (być może autostradę na tym odcinku uda się oddać do użytku do końca 2012 roku). Dopiero za Włocławkiem następuje rozdzielenie dwóch typów tras. Wybierając drogę płatną, kierujemy się na Toruń, zaś drogę bezpłatną przejeżdżamy na prawą stronę Wisły.

Wybierając drogę płatną za Włocławkiem, już do samego Gdańska dojedziemy autostradą A1. Autostrada jest płatna za Toruniem, póki co odcinek między Włocławkiem a Toruniem przejedziemy jeszcze bezpłatnie. 152-kilometrowym odcinkiem A1 między Toruniem a Gdańskiem zarządza firma AmberOne. Koszt przejazdu na całym odcinku to 29,90 złotych, czyli 16 groszy za kilometr (najtańsza płatna autostrada w Polsce). Wjeżdżając na autostradę, pobieramy bilet, a wyjeżdżając z niej, płacimy za przejazd w punkcie poboru opłat.

Korkosfera trasa Łódź - Gdańsk
Korkosfera trasa Łódź – Gdańsk

Czas przejazdu z Łodzi do Gdańska z uwzględnieniem odcinków płatnych to 4 godziny i 12 minut, a długość trasy to 323 kilometry. Dodatkowy koszt przejazdu to 30 złotych (opłata za autostradę). Przyjrzyjmy się więc trasie alternatywnej. Czy warto zaoszczędzić 30 złotych i czy oszczędność nie przerodzi się tak naprawdę w stratę?

Odpowiedzmy od razu. Alternatywną trasę warto wybrać tylko wtedy, kiedy lubimy oglądać ładne krajobrazy, tych na pewno nie zabraknie. Trasa równoległa do A1 nie zbliża się komfortem do dwupasmowej autostrady. Wybierając ten wariant, dotrzemy też do celu o 1 godzinę i 19 minut później, niż wybierając A1. I choć trasa będzie dłuższa o jedynie 16 kilometrów, to jednak będzie trwała dłużej i będzie znacznie mniej komfortowa.

Korkosfera.pl trasa Łódź Gdańsk
Korkosfera.pl trasa Łódź Gdańsk

Oczywiście decyzję o tym, którą trasę wybrać, zostawiamy kierowcom, warto jednak pochwalić operatora A1 za umiarkowane ceny przejazdów, które są niższe niż na dwóch pozostałych płatnych polskich autostradach.


Podobne wpisy

14.06.2022 | Aktualności drogowe

Droga droga na wakacje? Podpowiadamy,...

09.06.2022 | Nawigacja NaviExpert

Polacy za kółkiem. Jak wypadamy na...

14.04.2022 | Nawigacja NaviExpert

Zapraszamy Cię do alfa testów NaviExpert...

14.04.2022 | Android

NaviExpert dla getne.pl – ważne...

05.04.2022 | Nawigacja NaviExpert

Dzień Grzeczności za Kierownicą. Jak...

31.03.2022 | Bez kategorii

Która aplikacja najlepiej ostrzega o...