Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

24.03.2022

Ceny paliw w Polsce Cię załamują? Ekonomiczna jazda sposobem na drożejące paliwo

Nie tak dawno informowaliśmy Was o nowym taryfikatorze mandatów i wzroście cen za poszczególne wykroczenia, dziś przyglądamy się kolejnej palącej sprawie, która także oznacza większe wydatki dla kierowców. Dlaczego ceny paliw rosną? Czy w najbliższych dniach, tygodniach, miesiącach możemy liczyć na obniżkę cen na stacjach paliw?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego na stacjach rosną ceny paliwa,
 • czy możemy spodziewać się obniżek ceny paliwa,
 • w jaki sposób ekonomiczna jazda może przyczynić się do mniejszej ilości spalanego paliwa,
 • jak oszczędzać paliwo i jeździć ekonomicznie.

Dlaczego paliwo drożeje?

Związane z sytuacją w Ukrainie zaburzenie stabilności relacji gospodarczych w całej Europie spowodowało odczuwalny wzrost cen paliw. O drożejącym paliwie mówiło się jednak już w zeszłym roku i – choć nie były to wzrosty tak wysokie – eksperci podkreślali, że ceny paliw na stacjach poszybują jeszcze w górę. Prognozy te wynikały z dwóch głównych czynników:

 • cena ropy naftowej na światowych rynkach wzrastała już w 2021 wraz ze zwiększonym popytem na ten surowiec,
 • wysoka inflacja i wzrost stóp procentowych w Polsce konsekwentnie przekładają się na droższe towary.

Dziś do tych czynników dołączają jeszcze konsekwencje związane z wojną w Ukrainie. Giganci, tacy jak koncern Shell, ogłaszają, że nie będą kupować ani rosyjskiej ropy, ani gazu. To oznacza mniejszą podaż, która naturalnie przekłada się na wzrost cen ropy naftowej nie tylko na rynku międzynarodowym, ale także na stacjach paliw. 

Należy mieć na uwadze również fakt, że około 50% całkowitej ceny 1 l benzyny na stacji to same opłaty dodatkowe, tj: podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa oraz marża stacji paliw. Co prawda od 1 lutego 2022 r. nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług obniżona została m.in. stawka VAT na paliwa – z 23% do 8 %, tak obniżka stawek podatku jest czasowa i będzie obowiązywać do 31 lipca 2022 r. Eksperci zgodnie twierdzą, iż obniżki, mimo że odczuwalne, będą jednak krótkotrwałe, a drożejąca systematycznie ropa i obserwowane wzrosty hurtowych cen paliw konsekwentnie przyczyniają do podwyżek na stacjach.

Rezygnacja z dostaw rosyjskiej ropy? 

Ze względu na obecną sytuację geopolityczną i stopniowe wykluczenie Rosji z grona eksporterów za pomocą sankcji, wysoce prawdopodobne jest, że koszt ropy będzie, mimo sporadycznych obniżek, wciąż wzrastać. 

Nie bez znaczenia pozostaje uzależnienie polskiej gospodarki od dostaw rosyjskiej ropy. Jeszcze w 2000 roku to uzależnienie utrzymywało się na poziomie 93%, teraz jest nieco mniejsze i wynosi 65%, jednak wolumen pozostaje niezmienny – ponad 16 mln ton rocznie. Mimo że Polska ma podpisane alternatywne kontrakty z dostawcami ropy (m.in. Norwegia, USA, Arabia Saudyjska), rafinerie są przystosowane do przerobu innego surowca, a dywersyfikacja dostaw jest możliwa drogą morską (naftoport w Gdańsku), tak rezygnacja z rosyjskiego surowca nie jest wcale prosta. To potentat na rynku, który wciąż ma wiele do powiedzenia. 

O ile rezygnacja z rosyjskich dostaw ropy będzie dla Polski w najbliższych miesiącach praktycznie niemożliwa, o tyle zaprzestanie dostaw rosyjskiego gazu może nastąpić już pod koniec tego roku. Pod warunkiem, że budowa gazociągu Baltic Pipe zakończy się planowo, rosyjski gaz zostanie zastąpiony tym z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego (źródło).

Nic nie wskazuje zatem na to, by w najbliższych miesiącach czekały nas obniżki cen tych surowców, ma być wręcz przeciwnie. Mimo wszystko w ostatnim czasie w sieci zaczęły pojawiać się informacje dotyczące rzekomych obniżek paliwa. Czego możemy się zatem spodziewać?

Czy paliwo stanieje? Aktualne ceny paliw

W kontekście stopniowego wykluczania Rosji i nakładania na nią kolejnych sankcji trudno przewidzieć, czy i w ogóle ceny paliw powrócą do poziomu sprzed wojny. Polska Izba Paliw Płynnych informuje, że na dzień 11 marca średnia cena benzyny wynosiła 7,04 zł za litr, podczas gdy miesiąc wcześniej jej średni koszt utrzymywał się na poziomie 5,28 zł za litr. PIPP porównuje także średnią cenę oleju napędowego (ta wzrosła o 2,63 zł do 7,97 zł) i cenę LPG, która z kolei wzrosła średnio o 94 grosze do 3,6 zł.

Czy paliwo będzie tańsze? Tak jak pisaliśmy, sytuacja zmienia się dynamicznie. Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, 14 marca zapowiedział obniżki. Stanieje zarówno olej napędowy, jak i benzyna.

informacja-o-spadku-ceny-paliw-obajtek-twitte

Obniżki te wynikają jednak przede wszystkim z umocnienia złotego i równoczesnego spadku cen paliw gotowych w całej Europie i na świecie. Obniżka cen paliwa w hurcie przełoży się oczywiście na niższe ceny na stacjach benzynowych, ale na tę zmianę musimy poczekać minimum kilkanaście dni.

Warto jednak pamiętać, że sytuacja na światowych rynkach wciąż pozostaje bardzo napięta i w dużej mierze zależy od wielu zmiennych. Dla przykładu – jeszcze w drugim tygodniu marca polski złoty zanotował historyczny spadek, dziś sytuacja wygląda nieco inaczej i złoty częściowo odrobił straty. Musimy jednak liczyć się z tym, że pomimo chwilowych korekt i złudnego wrażenia spadku cen paliw, koszt ropy czy gazu będzie wzrastał i zmieniał się bardzo dynamicznie.

Ekonomiczna jazda samochodem – tniemy koszty

Nikt z nas nie ma wpływu na zmienne ceny paliw i oleju napędowego. Ceny surowca będą się zmieniać, zakłócenia dostaw rosyjskiej ropy pozostaną nie bez znaczenia dla naszych portfeli, ale jedna wartość pozostanie w tym wszystkim stała – dobre praktyki za kółkiem.

Mój styl jazdy w NaviExpert

Za pomocą NaviExpert każdy kierowca może zweryfikować swój styl jazdy. Funkcja Mój styl jazdy pozwala na ocenę praktyk kierowcy za kółkiem w skali od 0 do 10. Algorytm analizuje przepisowość jazdy i uwzględnia elementy takie jak przestrzeganie ograniczeń prędkości, płynność przyspieszeń i hamowań, które mają realne przełożenie na ilość spalanego paliwa. Użytkownicy NaviExpert otrzymują także dostęp do historycznych danych – dzięki temu w łatwy sposób można zweryfikować indywidualne zmiany w sposobie jazdy. Praca nad stylem jazdy to doskonały sposób nie tylko na optymalizację zużycia paliwa, ale przede wszystkim przyczynienie się do budowania kultury jazdy w Polsce.

Rosnące ceny paliwa – jak zaoszczędzić na tankowaniu?

Utrzymujące się na wysokim poziomie ceny surowca sprawiają, że właściciele stacji muszą na bieżąco reagować na wyższe ceny paliwa. Podwyżki zmuszają wielu kierowców do weryfikacji dziennego spalania i szukania alternatyw. Jak zaoszczędzić na tankowaniu? Przy obecnym wzroście cen ropy naftowej i gazu, nie sposób odpowiedzieć na to pytanie. Postawmy jednak sprawę jasno – ceny na stacjach to jedno, a ilość codziennie spalanego paliwa to drugie. 

Planując podróż z NaviExpert, można dowolnie konfigurować rodzaj proponowanych przez nawigację tras. Wśród nich dostępna jest trasa ekonomiczna – algorytm bierze w tym przypadku pod uwagę m.in. liczbę skrzyżowań czy manewrów na trasie i na tej właśnie podstawie wybiera najbardziej oszczędną drogę do celu. Oszczędną, czyli taką, podczas której spalimy możliwie najmniej paliwa.

Należy pamiętać, by przed wyruszeniem w trasę uzupełnić informację o spalaniu paliwa naszego auta – dzięki temu algorytm z większą dokładnością oszacuje zużycie paliwa na dostępnych trasach. Dane te znajdują się w zakładce: Ustawienia > Ustawienia trasy > Zużycie paliwa.

Dodatkowo, w celu zmniejszenia kosztów dalszych podróży, można całkowicie zrezygnować z przejazdu odcinkami płatnymi wybierając z poziomu ustawień w aplikacji opcję Omijaj odcinki płatne.

Jak oszczędzać paliwo i jeździć ekonomicznie?

Jak jeździć ekonomicznie i zminimalizować niepotrzebne koszty związane z codziennymi podróżami? 

 1. Przed wyruszeniem w trasę skorzystaj z opcji Trasa ekonomiczna, która jest dostępna w naszej aplikacji.
 2. Aktywuj funkcję Mój styl jazdy. Algorytm podpowie Ci, w jaki sposób możesz popracować nad swoimi nawykami za kółkiem.
 3. Unikaj transportu zbędnego bagażu.
 4. Pamiętaj, by wyłączać silnik przy dłuższym postoju.
 5. Zadbaj o właściwe ciśnienie (ok. 2,2 bara) w oponach.
 6. Zwróć uwagę na płynność jazdy – unikaj gwałtownych przyspieszeń, hamuj silnikiem.

Oszczędzaj z NaviExpert!

Wzrastające ceny paliw to dla wielu kierowców fatalna wiadomość. Mamy jednak nadzieję, że funkcje NaviExpert, promujące nawyki bezpiecznej i ekonomicznej jazdy pozwolą Wam nie tylko na większe oszczędności i optymalizację kosztów, ale wpłyną także na poprawę nawyków za kółkiem. Bezpieczeństwo w trasie to nasza wspólna misja!

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

29.08.2023 | Konkursy

Osiemnastka NaviExpert. Świętuj...

28.08.2023 | badania NaviExpert

RAPORT: Czy wysokie ceny zepsuły nam...

04.08.2023 | Co nowego?

Odcinkowy pomiar prędkości...

10.07.2023 | Nawigacja NaviExpert

7 rzeczy, o których warto pamiętać...

05.07.2023 | Nawigacja NaviExpert

Wyjazd z psem za granicę – jak się...

07.06.2023 | Nawigacja NaviExpert

Najpiękniejsze drogi w Polsce. Wyrusz...
do góry
NaviExpert ©2023.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
innowacyjna gospodarka