facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

28.03.2013

Zakorkowane wylotówki w drodze na święta

Średnio o jedną trzecią czasu więcej niż zwykle spędzą kierowcy na wylotówkach z dużych miast w najbliższy piątek w godzinach popołudniowego szczytu. Jak wynika z naszych prognoz ze zdecydowanie większym niż zwykle ruchem należy liczyć się także we wtorek po świętach.

Alternatywą dla osób wyjeżdżających na święta może okazać się zaplanowanie podróży na sobotę, zwłaszcza w godzinach popołudniowych lub dla tych, którzy nie mają daleko – w niedzielny poranek. Jak wynika z analiz naszych ubiegłorocznych danych, w te dwa dni ruch na ulicach jest wyraźnie mniejszy niż zwykle. Wcześniej – w środę i czwartek – większy ruch będzie można zauważyć m.in. w godzinach szczytu popołudniowego i wieczorem w okolicach galerii handlowych.

A co z powrotami? Z naszych analiz wynika, że większy niż zwykle ruch rozłoży się na dwa dni – poniedziałek i wtorek, z czego w ubiegłym roku ruch we wtorek był większy średnio o blisko jedną trzecią niż w tygodniu poprzedzającym święta. Dochodzi tu więc do pewnego paradoksu – wiele osób bierze dzień po świętach urlop, by spokojniej wrócić do domów. Okazuje się jednak, że na taki sam pomysł wpada znacznie większa liczba osób i ten okres wzmożonego ruchu na drogach i związanych z nim korków rozciąga się na kolejny dzień. W środę sytuacja na drogach powinna się znormalizować. Nasze prognozy są i tak optymistyczne – jeśli bowiem okaże się, że zaplanowane opady przybiorą na sile, kierowcy spędzą w swoich autach o wiele więcej czasu. Sprawdziliśmy, jak będzie wyglądać sytuacja drogowa na wylotówkach w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

Warszawa

W piątek, w najtrudniejszej sytuacji będą warszawscy kierowcy udający się w godzinach popołudniowego szczytu na południe kraju: do Krakowa lub Katowic. To już tradycja, że wylotówka przez Raszyn i Janki jest zakorkowana przed każdym weekendem. Ten będzie wyjątkowo trudny. O ile standardowo kierowcy poruszają się nią z prędkością blisko 18 km/h, tak według naszych prognoz, w najbliższy piątek średnia prędkość na niespełna dziesięciokilometrowym odcinku wyniesie 13 km/h. Czyli – o ile normalnie pokonujemy ten odcinek w czasie ok. 30 minut ­– teraz będzie trzeba poświęcić na niego dodatkowy kwadrans. Trochę szybciej, bo średnio 20 km/h będą podróżować osoby jadące trasą Radzymińską w stronę Marek. Także i na „szybszych” wylotówkach święta dadzą o sobie znać. Dla przykładu – średnia prędkość na trasie Toruńskiej w stronę Marek nie przekroczy 34 km/h.

Jakby tego było mało, warszawscy kierowcy wyjeżdżający na świąteczny weekend mogą się spodziewać fotoradarów i wzmożonych kontroli drogowych. Jak wynika ze zgłoszeń kierowców korzystających z ostrzeżeń CB w aplikacji NaviExpert, na baczności muszą się mieć osoby udające się w stronę Białegostoku, zwłaszcza między Wyszkowem a Ostrowią Mazowiecką, a także podróżujący ze stolicy drogami nr 7 i 10 na Sierpc, czyli w kierunku Torunia. Do szczególnie lubianych przez policję tras należy zaliczyć także stosunkowo krótki odcinek drogi nr 2 na Sochaczew oraz 17 na Lublin.

Poznań

Jedną z najwolniejszych wylotówek z Poznania jest odcinek od Ronda Obornickiego do Suchego Lasu. W najbliższy piątek warto zaplanować przejazd tym odcinkiem z pominięciem godzin szczytu, bądź wybrać trasę alternatywną. Jak bowiem wynika z prognoz – przejechanie zaledwie 4 km odcinka na tej trasie zajmie kierowcom blisko 20 minut, a średnia prędkość na tym fragmencie będzie oscylować wokół 13 km/h. Również wolniej niż zwykle, choć i tak dosyć szybko, bo średnio 50 km/h, będą podróżować kierowcy na odcinku Krzywoustego począwszy od Ronda Rataje. Średniej prędkości ok. 35 km/h mogą się natomiast spodziewać osoby podróżujące ulicą Dąbrowskiego w kierunku Baranowa oraz ul. Warszawską od Małych Garbar.

Z utrudnieniami muszą się liczyć także kierowcy jadący w stronę Gniezna ulicą Bałtycką. To fragment, który dosyć często się korkuje, a aktualnie – w związku z prowadzoną przebudową skrzyżowania Bałtyckiej z ul. Janikowską – korki będą zdecydowanie bardziej uciążliwe. Opóźnić dotarcie do celu może też budowa prawo skrętu w ul. Wawrzyńca z Niestachowskiej.

Jak wynika z ostrzeżeń zgłaszanych przez kierowców korzystających z nawigacji NaviExpert jedną z najbardziej lubianych przez policję tras w Wielkopolsce jest droga nr 92 na Pniewy. Patrole można tam spotkać m.in. w okolicy miejscowości Sady, Tarnowo Podgórne a także Podrzewie. Szczególną ostrożność warto też zachować na krajowej 5 przed Kobelnicą i Gnieznem, a także w drodze na Wrześnię i Oborniki.

Wrocław

Według naszych prognoz najwięcej czasu w aucie spędzą wrocławianie udający się w piątek w kierunku Opola. Średnia prędkość na ulicy Opolskiej tego dnia w godzinach szczytu popołudniowego nie przekroczy 17 km/h, podczas gdy standardowo oscyluje ona w granicach 22 km/h. Pokonanie zatem niespełna sześciokilometrowego odcinka do Radwanic wydłuży się do ponad 20 minut. Wolno będzie także na wylotówce w kierunku Poznania. Tam w piątek średnia prędkość poruszających się pojazdów nie powinna przekroczyć 23 km/h. Wyjeżdżający z Wrocławia w stronę Zielonej Góry muszą przygotować się na to, że przejechanie ulicy Legnickiej i Lotniczej zajmie im ponad kwadrans. Najszybciej „uwolnią” się z miasta kierowcy podróżujący trasą wylotową w kierunku Warszawy, gdzie średnia prędkość w piątek przed świętami wyniesie 38 km/h.

Mimo lepszych warunków do jazdy na wylotówce do Warszawy należy zachować czujność, zwłaszcza za Mirkowem ze względu na fotoradary. Na baczności powinni się mieć również Ci, którzy podróżują w kierunku Środy Śląskiej. Tam na ulicy Kosmonautów za skrzyżowaniem z Autostradową Obwodnicą Wrocławia możemy napotkać częste patrole drogówki.


Podobne wpisy

06.05.2020 | Bez kategorii

Koniec kwarantanny na drogach!

28.04.2020 | Android

Masz NaviExpert z getne.pl? Przejdź...

22.04.2020 | Nawigacja NaviExpert

5 formalności związanych z autem, które...

16.04.2020 | badania NaviExpert

Wiemy, czy Polacy zastosowali się do...

08.04.2020 | Nawigacja NaviExpert

Alternatywne środki transportu w dobie...

01.04.2020 | Co nowego?

NaviExpert Home rozwiąże problemy z...