facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

31.03.2020

Tankowanie auta – o tych 10 punktach musisz pamiętać!

Pora na drugą odsłonę naszego cyklu, w którym podpowiadamy Wam jak podróżować bezpiecznie w czasach pandemii. Poprzednio pisaliśmy o kontrolach drogowych. Tym razem przyjrzymy się zmianom na stacjach paliw, które prędzej czy później odwiedzi każdy kierowca.

Stan epidemii wymusza na nas zmiany dotychczasowych zachowań – zarówno tych dotyczących życia codziennego, jak i tych bardziej prozaicznych jak na przykład tankowanie auta. O czym musimy pamiętać? Jak korzystać z dystrybutorów w sposób bezpieczny? Co się zmieniło? O tym poniżej!

1. RĘKAWICZKI JEDNORAZOWE

Znajdziesz je przy dystrybutorach. Korzystaj z nich podczas tankowania czy uzupełniania ciśnienia, a nawet… wchodzenia do sklepu!

Ten ostatni punkt to nowe obostrzenie wprowadzone we wtorek, 31 marca przez rząd. Dotyczy on sklepów – a te przecież znajdują się na stacjach. Pamiętaj jednak, że rękawiczki są dobry rozwiązaniem tylko wówczas, jeśli umiesz je prawidłowo zdejmować. Jak to robić? Zdejmując rękawiczkę, złap jedną za brzeg (w taki sposób, by nie dotykać skóry przedramienia) i wywróć ją wewnętrzną stroną na wierzch. Zdjętą rękawiczkę chwyć ręką w rękawiczce i tak samo zdejmij drugą. Tym sposobem pierwsza znajdzie się w drugiej. Operację zakończ wyrzuceniem obu do kosza i umyciem rąk.

2. TRANSAKCJE BEZGOTÓWKOWE

Staraj się płacić kartą płatniczą, smartfonem, a tam, gdzie to możliwe – aplikacją.

Klienci są zachęcani do płatności kartą lub, w przypadku sieci stacji Orlen – za pomocą aplikacji ORLEN Pay, bezpośrednio przy dystrybutorze. Rozwiązanie to skutecznie ułatwia życie kierowcom, który dokonują płatności bez konieczności wchodzenia do budynku.

3. MYCIE RĄK

Jeśli musisz potwierdzić transakcję numerem PIN – patrz punkt 1. I pamiętaj – nic jednak nie zwalnia Cię z mycia rąk!

Rękawiczki to nie wszystko. GIS zaleca mycie rąk przez ok. 30 sekund. To dokładnie tyle czasu, ile zajmie Ci 2-krotne odśpiewanie refrenu piosenki Bajm „Jesteś sterem…” 🙂 Na stacjach, w widocznych miejscach wiszą także dokładnie instrukcje dotyczące prawidłowego wykonywania tej czynności. Więcej na temat zasad prawidłowego mycia rąk przeczytasz na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jako alternatywa sprawdzi się żel antybakteryjny lub inny detergent zawierający minimum 60-procentowy alkohol.

4. DO PEŁNA

Tankuj pod korek. Tak tanio dawno nie było. Przy okazji ograniczysz liczbę wizyt na stacji.

Jak donoszą ekonomiści, jedno jest pewne – ceny paliw będą spadać (jednak bardziej o kolejne kilkadziesiąt groszy niż o złotówkę lub więcej). To drobne światełko w tunelu może niektórym z Was choć na chwilę poprawić humor. Radość jednak może być pozorna, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że co prawda jest taniej – ale o podróżach innych niż te najbardziej podstawowe, na jakiś czas możemy jeszcze zapomnieć.

5. DYSTANS

Zachowaj odpowiednią odległość między pozostałymi klientami oraz kasjerem.

Na stacjach, oprócz podstawowych komunikatów dotyczących konieczności zachowania bezpiecznych odległości od innych osób (zgodnie z nowymi obostrzeniami rządu – 2 m), w wielu miejscach pojawiły się dodatkowe taśmy ułatwiające zachowanie odpowiedniego dystansu, a także szyby plexi oddzielające pracowników i klientów. W mniejszych punktach ograniczono także maksymalną liczbę osób przebywających w budynku do dwóch (z wyłączeniem pracowników stacji).

6. EMPATIA

Pamiętaj o warunkach pracy personelu stacji. Jeśli czujesz, że coś Cię „łapie” – zostań w domu i nie narażaj innych.

Sprzedawcy i personel wykonują obecnie szczególnie ważną społecznie pracę. Wykaż się cierpliwością i wyrozumiałością. Pamiętaj też, że to nie oni odpowiadają za ewentualne zmiany zaopatrzenia w sklepie czy na stacji benzynowej, jednak to na nich właśnie często skupia się gniew i zniecierpliwienie klientów.

7. POSIŁKI

Dalsza podróż? Pamiętaj, że sieci pozamykały punkty restauracyjne. Jeśli zgłodniejesz – musisz zadowolić się produktami na wynos.

Punkty restauracyjne zostały zamknięte. Wciąż jednak funkcjonują strefy gastronomiczne m.in. z hot dogami, kanapkami czy innymi burgerami sprzedawanymi na wynos. Akcesoria do gorących napojów, takie jak wieczka do kubków czy mieszadełka, zostały wycofane ze stref samoobsługowych i są dostępne u pracowników. Wszystko po to by zmniejszyć do minimum czas pobytu klientów na stacji oraz ograniczyć kontakt z drobnoustrojami przynoszonymi z zewnątrz.

8. CIEPŁE NAPOJE

Stacje zablokowały także możliwość napełniania własnych kubków kawą/herbatą prosto z ekspresu.

Chcesz na dłużej utrzymać ciepło kupionego napoju? Zawsze możesz przelać go kubka termicznego po wyjściu ze stacji. A być może po prostu  warto przypomnieć sobie o termosie od babci i robić sobie już kawę w domu?

9. PODSTAWOWE POTRZEBY

Na stacji nie zagrasz już w totka, ani nie zwrócisz butelek. Takie czasy.

Wszystko po to, aby skrócić do minimum czas pobytu klientów na stacji oraz ograniczyć kontakt z drobnoustrojami przynoszonymi z zewnątrz.. ,  

10. ZDROWY ROZSĄDEK

Miejsca, z których klienci korzystają najczęściej są teraz regularnie dezynfekowane. Staraj się więc nie panikować!

Zgodnie z nowymi obostrzeniami w punktach usługowych i stacjach benzynowych pracownicy są zobowiązani do dezynfekcji lady i terminala po każdym kliencie! Zarządzający stacjami benzynowymi wprowadzili też szereg innych procedur, które mają na celu utrzymanie jak najwyższego poziomu higieny.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Pandemia koronawirusa to trudny czas dla wszystkich. Jeżeli możesz – zostań w domu.. W ten sposób zadbasz nie tylko o siebie, ale i o innych. Podróże samochodowe ogranicz do absolutnego minimum, a siadając za kółkiem nie zapomnij o nowych ułatwieniach, które wprowadziliśmy do aplikacji.

Na najbliższe dni życzymy Ci cierpliwości i wyrozumiałości – nie tylko w stosunku do innych, ale także dla siebie. Nie wychodź z domu bez potrzeby, używaj płynu dezynfekującego do rąk. My już niebawem powrócimy z kolejną porcją dobrych praktyk dotyczących bezpiecznego podróżowania w czasach pandemii. Dbaj o siebie!


Podobne wpisy

18.01.2021 | Nawigacja NaviExpert

2020 w pigułce – zobacz, co działo...

11.01.2021 | Konkursy

Wyniki konkursu „Urodzinowa fotoksiążka...

18.12.2020 | Konkursy

Wygraj szkolenie na torze i bony na paliwo

27.11.2020 | Android

Przejdź do Google Play i skorzystaj...

03.11.2020 | Bez kategorii

Przejdź do Google Play i świętuj z...

02.11.2020 | Co nowego?

Szybciej i prościej, czyli nowy widok...