Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

11.04.2011

Sposób na drogą benzynę? NaviExpert!

Tankowanie samochodu

Ponad 5 zł za litr. To nie cena piwa tylko rzeczywistość polskich zmotoryzowanych i nie zanosi się na poprawę w najbliższej przyszłości. W czasach, gdy tankowanie do pełna staje się luksusem, kierowcy w desperacji szukają sposobów na obniżenie kosztów (nawet dolewanie oleju opałowego czy słonecznikowego w starszych samochodach). Tymczasem pomóc może nawigacja NaviExpert. Oprócz aktualnych informacji o fotoradarach, remontach i utrudnieniach na drodze, daje nam ona dwa narzędzia, które pozwolą znacząco zmniejszyć ilość spalanej benzyny.

Eco-driving – podstawy oszczędności

Eco-driving – podstawy oszczędności
Eco-driving – podstawy oszczędności

Eco-driving, czyli ekonomiczna jazda minimalizująca zużycie paliwa staje się coraz modniejsza. Nie można o niej zapominać, jeśli chcemy zaoszczędzić na benzynie. Pierwszą zasadą jest to, że rozpędzenie pojazdu  wymaga dużo więcej energii niż utrzymanie stałej prędkości. Ważne jest więc możliwe najrzadsze hamowanie i przyśpieszanie. Do podstawowych zasad eco-drivingu należy też unikanie jazdy na luzie. Więcej o tym stylu jazdy już wkrótce.

Nawigacja NaviExpert pomoże nam także w eco-drivingu, gdyż wskazuje na bieżąco sytuacje na drodze, które zmuszają nas do hamowania – remonty, utrudnienia drogowe, ograniczenia prędkości i fotoradary. Dzięki takiej informacji nasza jazda będzie płynna, unikniemy zbędnych hamowań i przyspieszeń, co przełoży się na mniejsze zużycie paliwa.

Zredukuj spalanie wybierając trasę ECO

Ustawienia trasy NaviExpert
Ustawienia trasy NaviExpert

Tryb trasy ECO wprowadzony w wersji 6.1 nawigacji NaviExpert to dobre rozwiązanie dla osób, dla których głównym wyznacznikiem trasy powinien być koszt paliwa. Przygotowano go specjalnie z myślą o poziomie zużycia paliwa. Nawigacja, pracując w tym trybie, przy pomocy specjalnego algorytmu wytyczy trasę tak, by spalanie było możliwie najniższe.

Aby korzystać z trybu ECO trzeba uzupełnić w aplikacji informacje dotyczące poziomu spalania benzyny w naszym samochodzie (jak to zrobić, czytaj w tym artykule). Po wyborze trasy ECO i kliknięciu „Więcej” uzyskamy m.in. informacje na temat spalania benzyny na danej trasie.

Podczas wyznaczania trasy warto zaznaczyć, by nawigacja sugerowała nam również alternatywne trasy. Przy wyborze trasy będziemy widzieli główne punkty i czas przejazdu, co pozwoli w zależności od sytuacji na wybranie optymalnego rozwiązania.

Omijaj korki z Community Traffic Online

Gdy stoimy w korku, silnik bezproduktywnie spala benzynę, generując niepotrzebne koszty. Wyjeżdżając z pracy w godzinach szczytu czy też poruszając się w nieznanym nam mieście, często jesteśmy skazani na korki. Jest jednak na to sposób. Wprowadzona przez NaviExpert technologia Community Traffic Online w oparciu o aktualną sytuację natężenia ruchu na drogach, pozwala tworzyć tzw. dynamiczne mapy prędkości – takie mapy, na razie największych miast, są dostępne także online na stronie Radary na Mapie.

Community Traffic Online
Community Traffic Online

Generowane w czasie rzeczywistym dane o prędkości, pochodzące bezpośrednio od użytkowników systemu, umożliwiają nawigacji NaviExpert wykrywanie korków ulicznych. Dodatkowo system „uczy się” prędkości jazdy na określonych odcinkach w zależności od dnia tygodnia i pory dnia. To sprawia, że NaviExpert jest w stanie przewidzieć, gdzie i kiedy najczęściej pojawiają się korki i wytyczać optymalne trasy przejazdu, sugerując omijanie zakorkowanych i remontowanych odcinków dróg.

Układanie trasy wykorzystującej Community Traffic Online i omijającej utrudnienia jest możliwe, jeżeli wybierzemy typ trasy rekomendowany, najszybszy lub ECO. Każdy z tych trybów korzysta z danych bieżących i statystycznych, różnią się one jedynie pewnymi priorytetami podczas układania tras.

NaviExpert to oszczędność paliwa

Dzięki wymienionym rozwiązaniom nasza jazda samochodem może być zoptymalizowana pod kątem zużycia benzyny. Zwracając uwagę na płynną jazdę i korzystając z NaviExpert, możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście procent kosztów paliwa. Jeśli to nam nie wystarcza, warto rozważyć przesiadkę na środki komunikacji miejskiej lub… własne nogi. Wtedy także pomoże nam NaviExpert dzięki trybom nawigacji pieszej i komunikacją miejską 🙂


Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...