Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

23.03.2018

Jak obliczyć spalanie paliwa w aucie?

Dane pochodzące od producentów samochodów dotyczące średniego spalania paliwa nierzadko odbiegają od realnych wyników. Jak zatem samemu obliczyć zużycie paliwa i jeździć oszczędniej?

 

Kupując nowe czy też używane auto, wielu kierowców zwraca szczególną uwagę na „paliwożerność” pojazdu. Producenci samochodów co prawda podają w oficjalnych informacjach średnią liczbę spalanych litrów na 100 km, jednakże dane te pochodzą ze standaryzowanych testów, którym poddawane są auta trafiające na rynek. Wartość podana przez producenta może mieć zatem zastosowanie przy porównywaniu różnych modeli, by sprawdzić, który jest bardziej oszczędny w eksploatacji. W realnych warunkach okazuje się jednak, że nasze auto spala znacznie więcej. Czemu tak się dzieje?

 

Na zużycie paliwa wpływa wiele czynników: styl jazdy, prędkość, obciążenie pojazdu, ogumienie czy włączona klimatyzacja. A to tylko część składowych determinujących poziom spalania naszego auta. Powszechnie wiadomo, że jeżdżąc po mieście samochód zużyje więcej paliwa niż będąc w trasie czy na autostradzie, gdzie jazda jest znacznie płynniejsza. Ciągłe hamowanie, ruszanie z miejsca, częsta redukcja biegów – te wszystkie czynności w trakcie poruszania się po mieście wymagają większych zasobów paliwa.

 

Mimo wielu zależności, średni realny poziom spalania paliwa jeżdżąc po mieście łatwo obliczyć. Po zatankowaniu do pełna należy wyzerować licznik kilometrów do zera, a przy następnym pełnym tankowaniu podzielić ilość zatankowanego paliwa przez ilość przejechanych kilometrów od poprzedniego tankowania i pomnożyć przez 100.

 

(Ilość zatankowanego paliwa do pełna ÷ ilość przejechanych km) × 100

 

Taki wynik zobrazuje realne zapotrzebowanie naszego auta na paliwo do przejechania 100 km w typowo miejskich warunkach. Analogicznie w ten sam sposób możemy obliczyć spalanie w trasie oraz na autostradzie, gdzie podróżujemy zazwyczaj ze stałą, wysoką prędkością.

 

Uzyskane wartości w prosty sposób możecie wprowadzić do nawigacji NaviExpert. Wystarczy, że w menu aplikacji klikniecie w „Ustawienia” -> „Ustawienia trasy”, a następnie „Zużycie paliwa” by tam wybrać parametry spalania. Podanie ilości litrów spalanych na 100 km w mieście, poza miastem oraz na autostradzie pozwoli aplikacji oszacować zużycie paliwa na wybranej trasie.

 

Warto praktykować również eko jazdę, która przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa. Podstawowe zasady eco drivingu opisaliśmy TUTAJ.


Podobne wpisy

14.04.2022 | Android

NaviExpert dla getne.pl – ważne...

05.04.2022 | Nawigacja NaviExpert

Dzień Grzeczności za Kierownicą. Jak...

31.03.2022 | Bez kategorii

Która aplikacja najlepiej ostrzega o...

24.03.2022 | Aktualności drogowe

Ceny paliw w Polsce Cię załamują?...

12.03.2022 | Aktualności drogowe

Fotoradary w Polsce. Co warto o nich...

03.03.2022 | badania NaviExpert

Wyższe mandaty spowolniły kierowców....