Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

26.04.2018

Co zrobić, gdy źle zaparkowane auto blokuje całą okolicę? [MINIPORADNIK]

„Mistrzowie parkowania”… Jedni ten tytuł wypracowywali przez lata, inni zdobyli go dzięki swoim jednorazowym wybrykom. Łączy ich jedno – parkują samochód w niedozwolonym miejscu.
Co zrobić, gdy obcy pojazd blokuje drogę, chodnik, ścieżkę rowerową czy inne miejsce użyteczności publicznej? Przygotowaliśmy dla Was miniporadnik.

#1 Gdzie zgłosić pojazd, który blokuje przejazd?

Masz dwie opcje: straż miejska lub policja.
Do straży miejskiej najlepiej dzwonić, kiedy chodzi o typowe interwencje związane ze złym parkowaniem. Policja natomiast wchodzi do akcji, gdy pozostawiony pojazd zagraża bezpieczeństwu na drodze.

#2 Czy mogę sam przesunąć pozostawiony samochód, który blokuje mi przejazd?

Nie. Zarówno policja, jak i straż miejska wyklucza taką możliwość. Każdorazowy przypadek podległa indywidualnej ocenie, istnieją również procedury, które muszą zostać spełnione. Jest jednak jeden wyjątek. Jeżeli ktoś niepoprawnie zaparkuje na terenie prywatnym, to właściciel takiego miejsca może wezwać prywatną firmę, która usunie pojazd z posesji.

 

Ciekawym jest również fakt, że oprócz policji i straży miejskiej, prawo do usunięcia pojazdu ma także straż pożarna. Jeżeli pojazd blokuje drogę przeciwpożarową, prawo pozwala na siłowe usunięcie pojazdu za pomocą wozu strażackiego. Oprócz tego, dla kierowcy wystawiany jest mandat, a jeżeli dojdzie do uszkodzenia pojazdu, żaden ubezpieczyciel nie pokryje szkód z tego tytułu.

#3 Jaka kara czeka na właściciela źle zaparkowanego pojazdu?

To wszystko zależy od oceny funkcjonariusza oraz miejsca, w którym stoi pojazd. Funkcjonariusz może uznać, że wystarczy kara grzywny. Jeżeli pojazd jest zaparkowany w miejscu, w który zagraża bezpieczeństwu, do mandatu dochodzą koszty holowania, postoju na parkingu strzeżonym oraz punkty karne.

 

 

Notorycznie natrafiasz na źle zaparkowane pojazdy na swojej drodze? Teraz wiesz, co możesz zrobić. A może to Tobie zdarza się źle parkować? Sprawdź jakie kary są przewidziane dla kierowców, którzy pozostawiają swoje auta na zakazie.

Nie bądź „mistrzem parkowania”! Użyj aplikacji, z którą parkują prawdziwi mistrzowie.

http://bit.ly/Pobierz_FindPark

Znajdź Parking z aplikacją FindPark
Znajdź Parking z aplikacją FindPark

Podobne wpisy

12.07.2024 | badania NaviExpert

Morze, góry czy Mazury? Wakacyjne trasy...

08.07.2024 | Co nowego?

Wakacyjna nowość w NaviExpert –...

17.06.2024 | Aktualności drogowe

Którędy nad morze? A1 czy trasy równoległe?

14.06.2024 | Aktualności drogowe

Lokalizacje fotoradarów w Polsce [lista...

11.06.2024 | Aktualności drogowe

Ceny autostrad w Polsce. Ile zapłacimy...

20.05.2024 | Aktualności drogowe

Fotoradary w Polsce. Co warto o nich...