Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

18.04.2018

Zaparkowałeś w niedozwolonym miejscu? Zobacz co grozi za parkowanie na zakazie

Zdarza Ci się zaparkować na zakazie lub w miejscu niedozwolonym? Sprawdź co Cię czeka, kiedy stróże prawa zainteresują się Twoim wybrykiem.

Złamanie zakazu zatrzymywania się lub postoju

Karą za złamanie zakazu zatrzymywania się lub postoju jest mandat w wysokości nawet kilkuset złotych oraz 1 punkt karny.

 

PAMIETAJ! Oba znaki obowiązują na tej stronie jezdni, na której stoją. Zakazy dotyczą jezdni i chodnika chyba, że tablice pod znakami stanowią inaczej.

Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych

Jeżeli nie jesteś upoważniony do pozostawienia pojazdu na miejscu dla niepełnosprawnych, najlepiej tam nie parkuj. Po pierwsze, nie zajmuj miejsca osobom, które tego naprawdę potrzebują. Po drugie, pozostawienie w tym miejscu samochodu, bez uprawniających do tego dokumentów może skończyć się mandatem w wysokości 500 zł, 5 punktami karnymi oraz odholowaniem pojazdu na parking strzeżony. Sumując wysokość kary oraz koszty odholowania i postoju na parkingu, za ten „niewinny” wybryk kierowca może zapłacić nawet 1000 zł.

Mandat za brak biletu w strefie płatnego parkowania

 

Obszar, który obejmie strefa płatnego parkowania jest wyznaczany przez miasto. Opłata za parkowanie w strefie obowiązuje zazwyczaj z wyznaczonych dniach oraz godzinach. Za postój bez ważnego biletu, kontroler ma prawo wystawić wezwanie do zapłaty opłaty dodatkowej. Zazwyczaj jest to 50 zł, czyli maksymalna stawka, określona w ustawie o drogach publicznych. Wysokości opłat dodatkowych są wyszczególnione w regulaminie strefy płatnego parkowania.
A co w przypadku, gdy właściciel samochodu mieszka w takim miejscu, gdzie obowiązuje tylko i wyłącznie strefa płatnego parkowania? Aby zostawić samochód po domem musi codziennie uiszczać standardową opłatę postojową? Dla takich osób, miasta przygotowały tańsze abonamenty.

 

PAMIĘTAJ! Fakt, że wezwania do zapłaty nie są wystawiane przez Straż Miejską czy Policję, nie oznacza, że te służby nie mogą nakładać sankcji w strefach płatnego parkowania. Mandat możesz dostać np. za parkowanie na trawniku, który przylega do strefy, ale nie jest objęty koniecznością opłaty.

 

Jakie są opłaty za postój w strefie płatnego parkowania?

 

Mimo, że to miasto ustala obszary stref płatnego parkowania, to ustawa o drogach publicznych określa maksymalne stawki za parkowanie. Na obecną chwilę jest to:
– maksymalna stawka za pierwszą godzinę parkowania to 3zł
– stawki za drugą i trzecią godzinę nie mogą być wyższe o więcej niż 20% od poprzedniej
– stawki za czwartą i kolejne godziny nie może przekraczać stawki opłaty za pierwszą godzinę parkowania

Blokada na kole – i co dalej?

Jeżeli zostawisz samochód w miejscu, gdzie jest to zabronione ale nie utrudnia ono ruchu drogowego ani nie zagraża bezpieczeństwu innych kierowców, zgodnie z kodeksem drogowym (art. 130a prawa o ruchu drogowym) Twój pojazd może być unieruchomiony przez urządzenie do blokowania kół.
Co ważne, blokady na koła mogą zakładać tylko Strażnicy Miejscy, Gminni oraz Policja. Pozostawiają oni za wycieraczką informację o blokadzie wraz z adresem oraz numerem kontaktowym, pod który należy się zgłosić w celu odblokowania samochodu. Oprócz odblokowania kół czeka na kierowcę mandat za złe parkowanie. Możesz żądać usunięcia blokady wraz z odmową przyjęcia mandatu. Ta opcja związana jest jednak ze zgłoszeniem sprawy do sądu.

Odholowanie pojazdu na koszt właściciela

Zaparkowałeś samochód w miejscu gdzie zagraża bezpieczeństwu? Spodziewaj się odholowania auta na Twój koszt. Usunięty pojazd zostanie przewieziony na płatny parking strzeżony.
Pierwszym krokiem jest kontakt ze Strażą Miejską lub Policją. Po uzyskaniu informacji o sposobie odebrania auta, należy pokryć koszt odholowania oraz postoju na parkingu. Dopiero po tych czynnościach i okazaniu dowodu wpłaty można odebrać swój samochód. Niezbędny będzie również Twój dowód osobisty oraz rejestracyjny pojazdu.

 

Maksymalną wysokość opłaty za odholowanie oraz parkowanie na parkingu strzeżonym ustala Minister Finansów i na obecną chwilę wnosi:
– 478 zł za odholowanie samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t
– 37 zł za dobę postoju auta na parkingu strzeżonym

Magiczny znak „strefa ruchu”

Znak „strefa ruchu” jest znakiem szczególnie ważnym. To on nadaje prawo Policji oraz Straży Miejskiej do interwencji na drogach wewnętrznych. Dzięki nowelizacji prawa o ruchu drogowym z dnia 14 maja 2011 znak „strefa ruchu” stawiany jest na prośbę zarządcy drogi wewnętrznej. Pozwala to funkcjonariuszom na nakładanie mandatów, blokady kół czy odholowanie auta źle zaparkowanego na terenach wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, przy centrach handlowych, oraz w każdym innym miejscu oznaczonym tym znakiem.

 

Pamiętaj, że parkowanie w miejscach niedozwolonych jest nie tylko egoistyczne ale i nieopłacalne!

 

Nie bądź „mistrzem parkowania”.

Prawdziwi mistrzowie parkują z FindPark!

http://bit.ly/Pobierz_FindPark

Znajdź Parking z aplikacją FindPark
Znajdź Parking z aplikacją FindPark

Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...