Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

22.04.2020

5 formalności związanych z autem, które załatwisz on-line

Zadbaj o swoje auto on-line. Sprawdzamy, co możesz zrobić bez wychodzenia z domu!

Nasze życie przeniosło się do świata on-line – i to dosłownie. Problemy dnia codziennego jednak nie znikają, a formalności związanych z posiadaniem auta wcale nie jest mniej. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, które z nich możecie załatwić on-line – bez wychodzenia z domu.

Siedząc w ulubionym fotelu i mając dostęp do Internetu możesz m.in.:

1. Ubezpieczyć samochód

Niezależnie od tego, czy Twoja umowa OC właśnie się kończy i nie chcesz jej przedłużać u obecnego ubezpieczyciela, czy planujesz zakup nowego pakietu OC/AC w innym towarzystwie– wszystko możesz załatwić przez Internet. W przypadku wypowiedzenia umowy, zadbaj o to, by dokument był przez Ciebie podpisany (po dokładne informacje i wzór wypowiedzenia odsyłamy tutaj). Równie łatwe jak wypowiedzenie umowy, jest zakup OC. Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń otrzymasz oferty wielu ubezpieczycieli z możliwością ich porównania i wybrania tej najbardziej korzystnej, bez konieczności wypełniania formularza w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych.

A jeśli chcesz przy okazji uzyskać darmowy dostęp do nawigacji NaviExpert na okres obowiązywania polisy, to skorzystaj z LINK4 Kasa Wraca. Dodatkowo, za bezpieczną jazdę możesz dostać zwrot do 30% wartości składki.

Pamiętaj –  kary za brak OC nie zostają zawieszone na czas epidemii i kwarantanny. Nadzwyczajne okoliczności wymagają nadzwyczajnych rozwiązań, a zatem w przypadku gdy kierowca trafił do szpitala lub z innych powodów nie mógł zadbać o ciągłość ubezpieczenia, może odwoływać się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Nie warto jednak wykorzystywać obecnej sytuacji do opóźnienia zakupu polisy, zwłaszcza, jeśli poruszasz się autem!

2. Załatwić naprawy, szkody i auto zastępcze

Szkodę z OC lub AC bez problemu zgłosisz telefonicznie lub mailowo. Ponadto, wiele towarzystw ubezpieczeniowych wprowadziło uproszczoną likwidację szkody i umożliwiło kontakt z likwidatorem poprzez aplikację. To duża oszczędność czasu, nie tylko w sytuacji przymusowej społecznej izolacji.

Zgłaszanie konieczności naprawy czy wydanie auta zastępczego nie jest już tak łatwe, ale mamy dobrą informację – zakłady naprawcze i ASO wciąż sprawnie działają! Co więcej, wiele spośród nich, w związku z pandemią, poszerzyło swoją ofertę o usługę door-to-door. Dzięki niej, naprawa auta jest możliwa bez wizyty w punkcie serwisowym. Jeśli więc auto odmówi Ci współpracy, serwis odbierze je spod wskazanego przez Ciebie adresu, naprawi i odstawi pod Twój dom. Przypominamy także, że samochód zastępczy możesz uzyskać z OC sprawcy – dokładne informacje na ten temat znajdziesz tutaj.

3. Złożyć wniosek dotyczący sprzedaży lub kupna auta

Do wykonania tej czynności będziesz potrzebować profilu zaufanego oraz informacji o pojeździe.

Najprostszym sposobem założenia profilu zaufanego jest skorzystanie z pomocy własnego internetowego konta bankowego. Jeśli tylko Twój bank posiada taką opcję, to po zalogowaniu się do niego zlokalizuj formularz służący do zakładania profilu zaufanego i wypełnij go wymaganą treścią. Więcej informacji na temat zakładania profilu, dzięki któremu potwierdzisz swoją tożsamość w Internecie, znajdziesz tutaj.

Przy składaniu wniosku do wypełnienia będą pola dotyczące marki, typu, modelu, numeru identyfikacyjnego pojazdu i dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Wymagane będą także dane osobowe zbywcy lub nabywcy pojazdu, dane urzędu – a konkretnie wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania oraz załączenie skanu lub zdjęcia umowy kupna – sprzedaży pojazdu. Fakt zgłoszenia kupna lub sprzedaży auta jest obowiązkowy i należy tego dokonać w ciągu 30 dni od daty podpisania takiej umowy przez obie strony. Kara za zaniechanie tej formalności może Cię kosztować nawet 1 000 zł. I na koniec dobra wiadomość – zarówno zgłoszenie kupna, jak i zbycia pojazdu jest bezpłatne. Aby rozpocząć procedurę udaj się tutaj.

4. Sprawdzić liczbę punktów karnych i je redukować

Aby sprawdzić liczbę punktów wystarczy, że zalogujesz się za pomocą profilu zaufanego na swoje konto.

Okazało się, że masz punkty karne i chciałbyś zmniejszyć ich liczbę? To już nie problem. Od 3 kwietnia Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku ruszył ze szkoleniami on-line zmniejszającymi liczbę punktów o sześć. Aby tego dokonać wystarczy wejść na stronę internetową WORD w Białymstoku i udać się do zakładki Szkolenia > Punkty karne. Następnie zeskanować wymagane dokumenty, wypełnić krótką ankietę i odesłać na adres mailowy szkolenia@word.bialystok.pl, nie zapominając o danych kontaktowych. Całość nie powinna Ci zająć więcej niż kilka minut i możesz to zrobić bez względu na to czy mieszkasz w Białymstoku, czy nie.

5. Zweryfikować dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu, polisy OC oraz karty pojazdu

W tym przypadku będziesz potrzebować aplikacji mPojazd. Za jej pomocą sprawdzisz nie tylko dane znajdujące się w karcie pojazdu, dzięki czemu poznasz jego prawdziwą historię, ale także te z dowodu rejestracyjnego czy polisy OC. Dowiesz się też, kiedy przypada najbliższy termin badania technicznego czy dodasz do usługi właściciela lub współwłaściciela pojazdu.

Więcej informacji dotyczących czynności, które możesz wykonać on-line, znajdziesz tutaj.

Jeśli możesz – #zostanwdomu

Okres pandemii to czas trudny dla nas wszystkich, ale wiele spraw życia codziennego – także tych związanych z posiadaniem auta – możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Ogranicz zatem kontakt z innymi ludźmi, wszelkie możliwe formalności załatwiaj on-line i przestrzegaj obowiązujących ograniczeń – dla wspólnego dobra.

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

27.10.2023 | Aktualności drogowe

1 listopada na polskich drogach

29.08.2023 | Konkursy

Osiemnastka NaviExpert. Świętuj...

28.08.2023 | badania NaviExpert

RAPORT: Czy wysokie ceny zepsuły nam...

04.08.2023 | Co nowego?

Odcinkowy pomiar prędkości...

10.07.2023 | Nawigacja NaviExpert

7 rzeczy, o których warto pamiętać...

05.07.2023 | Nawigacja NaviExpert

Wyjazd z psem za granicę – jak się...
do góry
NaviExpert ©2023.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
innowacyjna gospodarka