Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

18.05.2018

Zasady poruszania się na parkingu

Parkingi mają to do siebie, że dopuszczają ruch samochodowy oraz pieszych. Jak się zachować i kto ma pierwszeństwo? Większość z nas działa intuicyjnie, warto jednak sprawdzić co mówią o tym przepisy.

Kto ma pierwszeństwo na parkingu: pieszy czy kierujący pojazdem?

Zajrzyjmy do źródła, czyli kodeksu drogowego. Artykuł 26 mówi:

 

„4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.”

 

Przepisy są jednoznaczne. Pierwszeństwo na parkingu posiada pieszy. Zapis ten obowiązuje we wszystkich miejscach gdzie nie zostały wyodrębnione: jezdnia oraz chodnik. Oprócz parkingu mogą to być np. stacja benzynowa, skwer, powierzchnia wokół budynków usługowych.

 

Nie oznacza to jednak, że pieszy może utrudniać ruch samochodowy w tych miejscach. Do jego obowiązków należy zachowanie ostrożności oraz unikanie działań, które mogłyby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zasada prawej ręki na parkingu

Zasada prawej ręki mówi o tym, że na skrzyżowaniu równorzędnym, które nie jest wyposażone w znaki drogowe czy sygnalizację świetlną, każdy kierujący ma obowiązek udzielić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony.

 

Wyjątkiem jest pojazd szynowy np. tramwaj, któremu bez względu na to, z której strony nadjeżdża należy ustąpić pierwszeństwa.

 

Zasadę prawej ręki stosuje się również na parkingu.

Zasady ruchu drogowego na parkingu

Jeżeli parking nie posiada statusu drogi publicznej, obowiązują na nim zasady ustalone przez zarządcę parkingu. Drugą opcją jest uzyskanie przez zarządce statusu strefy ruchu dla parkingu.

 

W pierwszym przypadku zarządca ustawił tylko znaki, które mają odpowiadać za porządek na parkingu. Zazwyczaj są to znaki „ustąp pierwszeństwa”, „zakaz skrętu”, „odholowanie pojazdu na koszt właściciela” wraz ze znakiem „zakaz zatrzymywania się” czy znak „parking tylko dla klientów”.

 

Drugi przypadek, czyli uzyskanie statusu strefy ruchu, musi zostać zasygnalizowany odpowiednimi znakami. Dla kierowców ważne jest to, że na terenie strefy ruchu panują te same zasady co na drodze publicznej. Oznacza to, że naruszenie znaków w strefie ruchu jest już wykroczeniem, a nie tylko złamaniem regulaminu i tym samym podlega karze. Dotyczy to zarówno kierujących pojazdem jak i pieszych.

 

Warto znać zasady poruszania się na parkingu bez względu na to czy jest się pieszym czy kierowcą pojazdu. Może nas to uchronić od niepotrzebnego mandatu.


Podobne wpisy

12.07.2024 | badania NaviExpert

Morze, góry czy Mazury? Wakacyjne trasy...

08.07.2024 | Co nowego?

Wakacyjna nowość w NaviExpert –...

17.06.2024 | Aktualności drogowe

Którędy nad morze? A1 czy trasy równoległe?

14.06.2024 | Aktualności drogowe

Lokalizacje fotoradarów w Polsce [lista...

11.06.2024 | Aktualności drogowe

Ceny autostrad w Polsce. Ile zapłacimy...

20.05.2024 | Aktualności drogowe

Fotoradary w Polsce. Co warto o nich...