NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz

04.04.2018

Wiosna, ach to Ty! Czyli jak przygotować samochód na cieplejsze dni

W końcu nadeszła wiosna! Czapka i rękawiczki, miejmy nadzieję, już się nam nie przydadzą, a grube, zimowe kurtki można śmiało zastąpić lżejszymi, wiosennymi płaszczami. Wiosna to także pora na zadbanie o auto po zimie. Szczerze to polecamy i od razu podpowiadamy jak przygotować samochód na tę porę roku.

Kiedy wymienić opony zimowe na letnie

Z wymianą opon na letnie warto  zaczekać do momentu, gdy średnia temperatura przekroczy 7˚C. W niektórych zakątkach Polski pierwszy dzień wiosny przywitał mieszkańców porannym przymrozkiem, dlatego akurat z tą decyzją nie ma co się spieszyć.

Zadbaj o ciśnienie… swoich opon

Jeżeli już zdecydujesz się na wymianę opon, warto od razu sprawdzić czy wszystkie koła – w tym zapasowe – są dobrze wyważone i napompowane. Zmniejszenie zużycia bieżnika oraz paliwa zawdzięczamy  odpowiedniemu ciśnieniu w oponach, dlatego miej to na uwadze.

Jak Cię widzą tak Cię piszą

Po sezonie zimowym umyj porządnie swoje auto. Choć tegoroczna zima była raczej łagodna, nieraz przejeżdżaliśmy po drogach posypanych piaskiem lub solą. Pamiętaj, że ich resztki mogą być obecne w zakamarkach podwozia – to miejsce, któremu należy poświęcić szczególną uwagę podczas czyszczenia.

 

Następnie rozważ jego konserwację, czyli nawoskowanie karoserii lub ewentualne pozbycie się ubytków w lakierze. O tym jak samodzielnie zamaskować drobne rysy na karoserii pisaliśmy TUTAJ.

 

Warto też przyjrzeć się wycieraczkom. Mały one naprawdę sporo pracy w okresie zimowym, a przymarzanie piór do szyby mogło nieźle dać im w kość.

Zajrzyj pod maskę

Dobrze jest zainteresować się stanem zbiornika płynu do spryskiwaczy. Jeżeli została w nim resztka zimowego płynu, warto dolać świeżą porcję jego letniego odpowiednika. Taka mieszanka nie wpłynie negatywnie na właściwości czyszczące (w przeciwieństwie do zabiegu odwrotnego).

 

Wiosną warto zatroszczyć się również o stan filtrów w samochodzie. Najłatwiej jest samodzielnie sprawdzić stan filtra powietrza. W tym celu wystarczy zdjąć jego osłonę. Jeśli jest brudny to znak, że czas go wymienić. Zanieczyszczony filtr powietrza przyczynia się do spadku osiągów auta i wzrostu zużycia paliwa.

Czego nie widać, tego sercu nie żal

Czujesz nieprzyjemny zapach w samochodzie? Możliwe, że przyczyną są… dywaniki. Podczas zimy wchodzimy do auta w ośnieżonych lub zabłoconych butach. O ile wyposażyliśmy samochód w gumowe dywaniki – sprawa jest prosta, wystarczy pozbyć się nadmiaru wody, a same dywaniki przemyć gąbką. Jeżeli natomiast podczas zimy korzystaliśmy z welurowej wersji, warto sprawdzić czy pod dywanikami nie zebrała się wilgoć. Więcej o doborze dywaników do pory roku pisaliśmy TUTAJ.

 

Gdybyś zechciał bardziej dopieścić swoje auto polecamy wyczyszczenie tapicerki. Można zrobić to samodzielnie zaopatrując się w środek do tego przeznaczony. Proces ten zazwyczaj zaczynamy od odkurzenia siedzeń, następnie stosujemy środek czyszczący, wcieramy gąbką i na koniec ponownie odkurzamy wciągającym tym razem cały nagromadzony brud.

 

Do zabiegów kosmetycznych, które uprzyjemnią  jazdę należą również: umycie szyb, kokpitu oraz impregnacja tapicerki. Nie zapomnij o gumowych uszczelkach w drzwiach – posmarowanie ich wazeliną techniczną lub jednym z dostępnych środków zapobiegnie ich wykruszeniu po zimie.

 

Jak widzisz, na wiosenne porządki w aucie składa się kilka czynności. Warto je jednak wykonać w trosce o swoje auto i komfort jazdy na wiosnę.


Podobne wpisy

14.01.2019 | Bez kategorii

Którędy najlepiej dojechać do Zakopanego,...

27.12.2018 | Nawigacja NaviExpert

Ile czasu musi upłynąć by wsiąść...

07.12.2018 | Bez kategorii

Jazda na rezerwie? Dlaczego nie…

09.11.2018 | Aktualności drogowe

Zmiany organizacji ruchu 11 listopada...

31.10.2018 | Aktualności drogowe

1 listopada z NaviExpert

26.10.2018 | Po godzinach

NaviExpert na Retro Motor Show