NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz

19.01.2018

Jak zamaskować drobne rysy na karoserii. Sprawdź jak zrobić to samemu

Porysowany samochód? Masz trzy wyjścia: 1. Udać się do lakiernika 2. Usunąć rysę samodzielnie 3. Nie robić nic. Zdecydowanie nie polecamy opcji 3 gdyż nawet drobna rysa może z czasem przemienić się w zachodzącą rdzą dziurę. Udać się do lakiernika – tak byłoby najlepiej, jednak usunięcie rysy w zależności od jej rozmiarów to koszt nawet kilkuset złotych. Ale nie martw się, ponieważ możesz jeszcze pozbyć się rysy samodzielnie. Czy jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak, a dzisiaj poznacie kilka sposobów na rysy na karoserii.

Płytkie rysy na karoserii

Rysy na karoserii można samodzielnie usunąć, jednak uprzedzamy, że nie jest to wcale takie proste i wymaga od kierowcy dużo cierpliwości i dokładności.
Najbardziej popularne są kredki do usuwania rys. Są one tanie (ok 10 zł), ale niestety najmniej skuteczne. W ich przypadku dopasowanie odpowiedniego koloru zależy od szczęścia. Ich aplikacja jest dziecinnie prosta, wystarczy oczyścić rysę a następnie zaaplikować kredkę na rysę.
 
Płytką rysę możemy usunąć również za pomocą zestawu do usuwania rys. W ich skład zazwyczaj wchodzi tubka pasty polerskiej, pasty wykończeniowej, ściereczka do polerowania oraz papier ścierny. W zestawach zawsze znajduje się instrukcja producenta zapewniająca najlepsze efekty. Sugerujemy aby się nią kierować, zwłaszcza jeżeli korzystasz z zestawu po raz pierwszy. Cena takiego zestawu waha się w granicach 20 – 60 zł.
 
Inaczej wygląda tzw. zestaw naprawczy do lakieru. Zazwyczaj jest on sprzedawany przez producentów samochodowych. W skład zestawu wchodzi podkład i lakier właściwy. Aplikacja przypomina nakładanie lakieru do paznokci. Najpierw nakładamy podkład, potem lakier właściwy. Cena to zazwyczaj powyżej 100 zł.

Jak usunąć głębokie rysy na karoserii

Czy można usunąć samodzielnie głęboką rysę? Jest to możliwe, jednak bardzo trudne. Potrzebne nam będą: papier ścierny, benzyna ekstrakcyjna, pasta ścierna, szpachla, podkład i lakier.

Jak usunąć głęboką rysę z karoserii

Dziura w karoserii

W przypadku poważniejszego uszkodzenia karoserii szpachla to za mało dlatego trzeba wcześniej załatać powstałą dziurę włóknem szklanym. Pamiętaj, aby nie dotykać go gołymi rękoma! Łatę z włókna nakładamy na dziurę i pokrywamy żywicą epoksydową wymieszaną z utwardzaczem.
 
Wymienione sposoby pozwalają pozbyć się rys, uszkodzeń, a nawet dziur w karoserii, oczywiście tych niezbyt dużych. Samodzielne usuwanie rys nie należy do najłatwiejszych, dlatego jeżeli nie czujesz się pewnie lepiej oddać samochód do specjalisty. Będziesz musiał zapłacić, jednak dostaniesz gwarancję dobrze wykonanej pracy.


Podobne wpisy

14.02.2019 | Co nowego?

Nawigacja z głosem bliskiej osoby zmniejszy...

29.01.2019 | Android

Głosujemy na NaviExpert i NaviExpert...

14.01.2019 | Bez kategorii

Którędy najlepiej dojechać do Zakopanego,...

27.12.2018 | Nawigacja NaviExpert

Ile czasu musi upłynąć by wsiąść...

07.12.2018 | Bez kategorii

Jazda na rezerwie? Dlaczego nie…

09.11.2018 | Aktualności drogowe

Zmiany organizacji ruchu 11 listopada...