facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

16.04.2020

Wiemy, czy Polacy zastosowali się do wytycznych i zostali w domu na święta

Dostawca nawigacji NaviExpert – firma Telematics Technologies sprawdziła jak wyglądał ruch na polskich drogach w okresie świąt wielkanocnych.

– Proszę wszystkich Polaków, zostańmy w domu na święta. Tylko tak możemy sprawić, że za rok wszyscy będziemy mogli się spotkać cali i zdrowi – podkreślił premier Mateusz Morawiecki, kierując w sobotę życzenia wielkanocne.

Czy Polacy zastosowali się do zaleceń premiera i rządu?

Zdecydowanie! Widzimy to w danych o ruchu, które generują użytkownicy systemu NaviExpert– Porównaliśmy dane z tegorocznych świąt wielkanocnych z danymi  ubiegłorocznymi oraz uwzględniliśmy trendy w korzystaniu z naszej aplikacji – tłumaczy Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies. I dodaje: –  Ruch na polskich drogach w niedzielę wielkanocną w porównaniu do tej ubiegłorocznej był mniejszy o blisko 40%. W wielkanocny poniedziałek, uważany przez wiele osób za bardziej wyjazdowy dzień świąt, spadek ruchu rok do roku był jeszcze większy i wyniósł aż 53%!

Ciekawe wnioski pozwala także wysnuć analiza zgłoszeń CB, czyli ostrzeżeń o sytuacji drogowej, wprowadzanych do systemu przez samych kierowców. Jak się okazuje, liczba zgłaszanych wypadków oraz kontroli drogowych w świąteczne dni (niedziela, poniedziałek) w stosunku do ich liczby z poprzedzającego święta piątku oraz poświątecznego wtorku także była mniejsza o ponad połowę! Pogłębiając tę analizę widzimy jednak dodatkowo to, że o ile spadki liczby zgłoszeń w największych miastach wynosiły około 52%, tak już całościowe spadki liczby zgłoszeń CB (czyli uwzględniające także ruch pozamiejski) były jeszcze większe i wynosiły średnio 64%! Co to oznacza? Że ruch na trasach między miastami był wyraźnie mniejszy, niż ten w miastach.

– Postanowiliśmy temat przeanalizować, bo w ostatnim czasie pojawiało się mnóstwo głosów mówiących o tym, że to, czy Polacy zastosowali się do wytycznych rządu będzie widać dopiero w ciągu tygodnia, dwóch od świąt. To wtedy miały się zacząć pojawiać ewentualne dodatkowe zachorowania będące efektem „rodzinnych spotkań przy świątecznym stole”. Nasze dane pozwalają na snucie bardziej pozytywnych scenariuszy w tym aspekcie. Niezmiernie cieszy nas to, że nasi rodacy zachowali się tak odpowiedzialnie i zostali w domach na święta – wyjaśnia Przybylska.


Podobne wpisy

27.11.2020 | Android

Przejdź do Google Play i skorzystaj...

03.11.2020 | Bez kategorii

Przejdź do Google Play i świętuj z...

02.11.2020 | Co nowego?

Szybciej i prościej, czyli nowy widok...

29.10.2020 | Bez kategorii

Jesień na drogach inna niż zwykle

08.10.2020 | badania NaviExpert

Kontrole drogowe a wypadki. Czy policja...

09.09.2020 | Konkursy

Weź udział w konkursie i wygraj Mazdę...