Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

04.02.2016

Roaming danych na Androidzie bez tajemnic

Wy też nie wyobrażacie sobie urlopu bez smartfona z dostępem do Internetu? Podpowiadamy jak racjonalnie gospodarować transferem danych na poszczególnych wersjach systemu Android, aby rachunki za telefon nie przyprawiały o zawrót głowy.

Jako że ferie zimowe w pełni, postanowiliśmy poruszyć kwestię dotyczącą korzystania z roamingu danych. Wyjeżdżając za granicę warto trzymać rękę na pulsie, znając zawczasu ustawienia, które pozwolą zoptymalizować zużycie danych internetowych oraz zabezpieczą nas przed zbędnymi i nieprzewidzianymi wydatkami.

Zużycie danych pod kontrolą

Android od wersji 4.0 daje nam możliwość bieżącego kontrolowania zużycia danych pakietowych w konkretnym okresie rozliczeniowym. Wchodząc w Ustawienia systemowe i Użycie danych, znajdziemy tam m.in. posortowaną listę aplikacji począwszy od tych, które generują najwyższy transfer w trakcie działania. Klikając na poszczególne programy z listy, uzyskamy informacje dotyczące pakietu danych zużytych w trakcie działania na pierwszym planie oraz funkcjonowania aplikacji w tle.

Ogranicz przesył danych w tle to opcja, która pojawi się po kliknięciu na kartę konkretnej aplikacji i pozwoli na ograniczenie transferu podczas korzystania z Internetu w sieci operatora. Jeśli nie chcemy tej opcji używać w stosunku do wybranych aplikacji, we właściwościach zakładki Użycie danych odnajdziemy opcję Ogranicz dane w tle, mającą zastosowanie dla wszystkich zainstalowanych przez nas programów.

NaviExpert za granicą

Internet, w przypadku korzystania z NaviExperta za granicą, będzie nam niezbędny przede wszystkim do wytyczenia trasy. By koszty były jak najniższe możemy zrobić to znajdując się w zasięgu sieci Wi-Fi. Trasa wówczas pobierana jest w całości przez aplikację i do dalszego przemieszczania się wzdłuż niej, Internet nie będzie nam już potrzebny.

Konfiguracje systemowe dla poszczególnych wersji Androida

Aby sprawdzić w jaką wersję Androida wyposażone jest nasze urządzenie wystarczy wejść w Ustawienia i wybrać Informacje o telefonie lub Informacje o tablecie -> Wersja systemu Android. Widoczny tam numer to wersja Androida zainstalowana na urządzeniu.

Android 2.x

Roaming danych w Android 2.x
Roaming danych w Android 2.x

Dane mobilne

Aby prawidłowo włączyć przesyłanie danych mobilnych należy w menu Ustawienia w telefonie przejść do zakładki: Komunikacja -> Sieci telefonii komórkowej i zaznaczyć opcję Użyj danych pakietowych.

Roaming danych

Aby prawidłowo włączyć przesyłanie danych mobilnych w roamingu należy w menu Ustawienia w telefonie przejść do zakładki: Komunikacja -> Sieci telefonii komórkowej i zaznaczyć opcję Roaming danych.

Ograniczenie danych w tle

Aby prawidłowo wyłączyć przesyłanie danych mobilnych w tle należy w menuUstawienia w telefonie przejść do zakładki Konta i synchronizacja i odznaczyć opcję Dane w tle.

Wszystkie ustawienia dotyczące danych w roamingu znajdują się w menu Użycie danych w Ustawieniach telefonu. Zakładka ta jest dostępna w sekcji Sieci zwykłe i bezprzewodowe, jest to pierwsza sekcja w menu Ustawienia. Na urządzeniach HTC nie jest ona widoczna na pierwszym ekranie, opcja Użycie znajduje się po wybraniu Więcej w sekcji Sieci zwykłe i bezprzewodowe.

Menu dodatkowych opcji ekranu dostępne jest pod klawiszem sprzętowym Opcje znajdującym się na obudowie urządzenia poniżej ekranu lub na ekranie telefonu pod przyciskiem oznaczonym trzema kropkami.

Android 4.x

Roaming danych w Android 4.x
Roaming danych w Android 4.x

Dane mobilne

Aby prawidłowo włączyć przesyłanie danych mobilnych w zakładceUżycie danych lub Ustawienia sieci komórkowej w menu Ustawienia w telefonie należy zaznaczyć opcję Komórkowy transfer danych.

Roaming danych

Aby prawidłowo włączyć przesyłanie danych mobilnych w roamingu w zakładce Użycie danych należy wybrać menu dodatkowych Opcji i zaznaczyć opcję Roaming danych. W zakładceUstawienia sieci komórkowej wystarczy zaznaczyć opcję Roaming danych.

Ograniczenie danych w tle

Aby prawidłowo wyłączyć przesyłanie danych mobilnych w tle w zakładce Użycie danych należy wybrać menu dodatkowych Opcji i zaznaczyć opcję Ogranicz dane w tle oraz odznaczyć opcję Autosynchronizacja danych (o ile jest ona dostępna).

Po włączeniu ograniczenia danych w tle, na pasku statusowym Androida pokaże się powiadomienie „Dane w tle są ograniczone”. Uwaga, kliknięcie tej wiadomości spowoduje ponowne włączenie przesyłania danych w tle.

Na niektórych urządzeniach ograniczenie danych w tle możliwe jest dopiero po ustawieniu limitu przesyłanych danych. Aby to zrobić w zakładce Użycie danych zaznaczamy opcję Limit transmisji danych. Na wykresie widocznym w zakładce Użycie danych pojawią się wówczas dwie linie: żółta, oznaczająca moment, w którym będzie ostrzeżenie o podwyższonej transmisji oraz czerwona, która oznacza limit przesłanych danych, przy którym transmisja ma zostać zablokowana. Wartości dla ostrzeżenia i blokady możesz zmienić według uznania, wystarczy przesunąć w górę lub w dół daną linię na wykresie.

Android 5.x

Roaming danych w Android 5.x
Roaming danych w Android 5.x

Dane mobilne

Aby prawidłowo włączyć przesyłanie danych mobilnych należy w menu Ustawienia w telefonie przejść do zakładki: Użycie danych –> Komórkowy transfer danych –> Włącz.

Roaming danych

Aby prawidłowo włączyć przesyłanie danych mobilnych w roamingu należy w menu Ustawienia w telefonie przejść do zakładki: Więcej –> Sieci Komórkowe –> Transmisja danych w roamingu -> Włącz.

Ograniczenie danych w tle

Aby prawidłowo wyłączyć przesyłanie danych mobilnych w tle należy w menu Ustawienia w telefonie przejść do podmenu (trzy kropki w prawym górnym rogu) i kliknąć opcję Ogranicz Dane w tle. Wówczas niektóre z aplikacji i usług zadziałają dopiero kiedy połączą się z siecią Wi-Fi.

Android 6.x

Roaming danych w Android 6.x
Roaming danych w Android 6.x

Dane mobilne

Aby prawidłowo włączyć przesyłanie danych mobilnych należy w menu Ustawienia w telefonie przejść do zakładki: Użycie danych –> Komórkowa transmisja danych -> Włącz.

Roaming danych

Aby prawidłowo włączyć przesyłanie danych mobilnych w roamingu należy w menu Ustawienia w telefonie wybrać opcję: Więcej –> Sieci Komórkowe –> Transmisja danych w roamingu -> Włącz.

Ograniczenie danych w tle

Aby prawidłowo wyłączyć przesyłanie danych mobilnych w tle należy w menu Ustawienia w telefonie przejść do zakładki: Użycie danych –> Limit transmisji komórkowej –> Ograniczenie transmisji danych. Po osiągnięciu ustawionego przez nas limitu telefon wyłączy komórkową transmisję danych. Zastrzeżenie: Urządzenie może obliczać ilość przesłanych danych inaczej niż operator sieci komórkowej, najbezpieczniej więc będzie limit ten nieco zaniżyć.

Ujednolicenie stawek roamingowych na terenie Unii Europejskiej

Dzięki poczynionym przez Parlament Europejski ustaleniom, już tegoroczne wakacje spędzone za granicą mają być odczuwalnie tańsze. Okres wdrażania zmian w stawkach roamingowych ma rozpocząć się 30 kwietnia tego roku i potrwać do 15 czerwca 2017 roku. Maksymalna opłata, jaką będą mogli wprowadzić operatorzy to 5 eurocentów za minutę połączenia, 2 eurocenty za SMS-a oraz 5 eurocentów za 1 MB przesłanych danych.

Jednocześnie przypominamy, iż kraje takie jak Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia czy Serbia, nie należą do Unii Europejskiej. Przykładowo, w Szwajcarii za jedną minutę rozmowy możemy zapłacić ponad 7 zł.

Szczegóły dotyczące nowych taryf znajdziecie tutaj .


Podobne wpisy

12.07.2024 | badania NaviExpert

Morze, góry czy Mazury? Wakacyjne trasy...

08.07.2024 | Co nowego?

Wakacyjna nowość w NaviExpert –...

17.06.2024 | Aktualności drogowe

Którędy nad morze? A1 czy trasy równoległe?

14.06.2024 | Aktualności drogowe

Lokalizacje fotoradarów w Polsce [lista...

11.06.2024 | Aktualności drogowe

Ceny autostrad w Polsce. Ile zapłacimy...

20.05.2024 | Aktualności drogowe

Fotoradary w Polsce. Co warto o nich...