facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

30.04.2019

[RAPORT] Majówka bez niespodzianek na drodze

Jak podróżować po Polsce w długi weekend by podróż się nie dłużyła, a kontrole i opłaty drogowe nie zaskoczyły na trasie? Przygotowaliśmy dla Was na ten temat specjalny raport.

Majówka to doskonała okazja na wypoczynek. Czas wzmożonych wyjazdów wiąże się jednak co roku z większymi korkami na drogach, a także z większą niż zwykle liczbą kontroli policyjnych. Jakie trasy wybrać udając się na wypoczynek, by nie utknąć w korkach, być przygotowanym na spotkanie z drogówką lub radarem oraz z wyprzedzeniem wiedzieć, ile będzie nas kosztowała podróż? Sprawdzili to.

Planując wypoczynek, należy wziąć pod uwagę nie tylko czas potrzebny na pokonanie danej drogi, ale także informacje na temat mogących pojawić się na trasach radarów, kontroli drogowych czy korków. Przygotowaliśmy zestawienie tras, jakie warto wybrać wyjeżdżając z takich miast jak: Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Gdańsk i Łódź. W raporcie uwzględniliśmy także informacje dotyczące wysokości opłat za autostradę, obecności kamer na światłach czy odcinkowych pomiarów prędkości.

Metodologia badania

Prezentowane na mapach trasy (przebieg, czas podróży) są trasami rekomendowanymi przez system NaviExpert i uwzględniają odcinki płatne. Na potrzeby badania wszystkie trasy zostały wytyczone przez system w poprzedzający majówkę piątek (26.04.2019) w godzinach popołudniowego szczytu. Analizując poniższe dane należy pamiętać, że system wyznaczając tę samą trasę innego dnia, o innej porze, w innych warunkach drogowych, może poprowadzić kierowcę przez inne miejscowości. Dodatkowo na potrzeby raportu przeanalizowaliśmy zgłoszenia miejsc kontroli drogowych dokonane przez kierowców podróżujących z nawigacją NaviExpert i aplikacją Rysiek podczas ubiegłorocznej majówki (28.04.-06.05.2018). Zestawienie danych dotyczących liczby kontroli drogowych z tras wytyczonych 26 kwietnia 2019 z danymi z ubiegłorocznej majówki pozwala wskazać te trasy, na których liczba i lokalizacje kontroli najczęściej się zmieniają.

Z naszych analiz wynika, że pod kątem mijanych radarów w zestawieniu królują trasy: Gdańsk-Zakopane (15), Łódź-Zakopane (15) oraz Poznań-Mikołajki (12). Pod kątem liczby mijanych kontroli drogowych podczas jednego przejazdu najwięcej spotkamy ich na trasach Kraków-Gdańsk (10) oraz Łódź-Zakopane (9). Na podstawie ubiegłorocznego zestawienia możemy stwierdzić, że trasami na których policja wzmaga swoją czujność podczas majówki i najczęściej zmienia lokalizacje prowadzonych kontroli są: Warszawa-Zakopane, Gdańsk-Zakopane oraz Łódź-Zakopane. O aktualnej liczbie i lokalizacji kontroli powiadomi NaviExpert.

Trasy z Warszawy

Planując podróż z Warszawy do Gdańska musimy liczyć się z tym, że w aucie spędzimy prawie cztery godziny. W popołudniowym szczycie w piątek, przed weekendem poprzedzającym weekend majowy, system rekomendował trasę drogą krajową  nr 7 i dalej ekspresówką S7, na której spotkamy 1 fotoradar i 4 kontrole drogowe. Co ciekawe, na wspomnianej trasie w okresie ubiegłorocznej majówki kierowcy zgłaszali patrole drogówki łącznie aż w 6 różnych miejscach. Kierowcy podróżujący „siódemką” do Gdańska powinni zwrócić uwagę także na odcinkowe pomiary prędkości. Na tej trasie są aż 3. Alternatywą do popularnej trasy z Warszawy do Gdańska jest trasa wiodąca autostradą A2 do Strykowa, a następnie A1 do samego Gdańska. Trasa mimo wyższego komfortu jest dłuższa o ponad 20 minut i wiąże się z opłatą za autostradę w wysokości 29.90 zł.

Kierowcy wybierający się na majówkę ze stolicy do Zakopanego spędzą w autach 5 i pół godziny oraz muszą liczyć się z 8 radarami i 3 kontrolami drogowymi, które dosyć często zmieniają swoją lokalizację. Jak bowiem wynika z danych z ubiegłorocznej majówki na tej trasie system odnotował kontrole aż w 9 różnych miejscach! Rekomendowana przez NaviExpert trasa w piątek 26 kwietnia prowadziła DK7/S7 przez Radom, Kielce do Słomnik, następnie DW776 do S7 i A4, na węźle Kraków Południe prowadząc na DK7 i Zakopianką do Zakopanego.

Jeżeli zależy Wam na tym, by wybierając się na majówkę jak najmniej czasu spędzić w autach i zminimalizować prawdopodobieństwo spotkania kontroli drogowej, warto w majówkowych planach rozważyć kierunek Mazury. W godzinach popołudniowego szczytu w piątek poprzedzający weekend majowy trasa ta zajmowała średnio 3 h i 12 minut i trwała na niej tylko 1 kontrola drogowa.

warszawa2019_traffic.png

Trasy z Poznania

Dla poznańskich majówkowiczów sprawdziliśmy trasy do Szklarskiej Poręby, Gdańska oraz na Mazury (Mikołajki). O ile podróż w góry i nad morze zajmie około 3 godzin i 50 minut (na podstawie piątkowych danych), tak już wybierając się do Mikołajek trzeba będzie spędzić w autach ponad dwie godziny więcej. Rekomendowane przez system trasy z Poznania we wspomnianych kierunkach są trasami prowadzącymi odcinkami płatnymi. Bezpłatne alternatywy dla Gdańska i Szklarskiej Poręby pozwolą co prawda zaoszczędzić kolejno – 17,6 i 28 złotych, jednak skażą kierowców na spędzenie w autach odpowiednio godzinę (Gdańsk) i ponad 20 minut (Szklarska Poręba) więcej.

Rekomendowana przez NaviExpert trasa na Mazury prowadziła w piątek przez Gniezno, Strzelno, Toruń, Brodnicę, Olsztyn i Mrągowo. Alternatywą dla tej trasy jest krótsza o 20 minut trasa przez A2. Decydując się na tę co prawda bardziej komfortową trasę musimy się jednak liczyć z tym, że nadrobimy w ten sposób 140 km drogi i dodatkowo będziemy musieli zapłacić na bramkach blisko 50 zł.

poznan2019_traffic.png

Trasy z Wrocławia

Dla Wrocławia przeanalizowaliśmy trasy do Zakopanego, Gdańska i do Mikołajek. O ile w przypadku trasy do Zakopanego prowadzącej przez A4, a następnie Zakopianką w piątek system wskazywał kontrole w 5 miejscach, tak już podczas ubiegłorocznej majówki kierowcy zgłaszali je w 8 różnych lokalizacjach. Może to oznaczać po pierwsze, że podczas zeszłorocznej majówki samych kontroli było więcej lub – że na tej trasie drogówka stosunkowo często zmieniała miejsca, w których kontrole się odbywały. Planując podróż do Zakopanego trzeba być przygotowanym na opłatę za bramki (35 zł).  Warto jednak pamiętać, że alternatywna trasa – choć bez opłat (DK94, DK28) i o 20 km krótsza, to będzie wiązać się ze spędzeniem w aucie półtorej godziny więcej.

Nad wyborem odpowiedniej dla nas drogi warto pochylić się także w drodze z Wrocławia do Gdańska. Alternatywą do rekomendowanej przez NaviExpert trasy wiodącej przez S8/E67, Zduńską Wolę, Łódź, a następnie A1/E75 jest trasa DK/S5 do Grudziądza i potem A1. Trasa jest tańsza od tej rekomendowanej przez NaviExpert, bo przejazd nią będzie nas kosztował  17,60 zł (trasą rekomendowaną 29,90 zł) i ponad 100 km krótsza. Wybierając alternatywę spędzimy jednak w aucie ponad godzinę dłużej.

wroclaw2019_traffic.png

Trasy z Krakowa 

Dla mieszkańców Krakowa dostawca nawigacji przeanalizował trasy do Zakopanego, Gdańska oraz na Mazury. Pierwsza z nich ogranicza się do przejazdu Zakopianką i potrwa nieco ponad 2 godziny. O ile w piątek przed weekendem majowym system wskazywał tę trasę jako optymalną, to warto pamiętać o tym, że Zakopianka lubi się korkować z okazji długich weekendów. Wówczas dysponujemy jeszcze trasą alternatywną, prowadzącą DK28 przez Mszanę Dolną a następnie DW958 przez Czarny Dunajec.

O wiele więcej czasu kierowcy spędzą w swoich autach jeśli zdecydują się na podróż do Gdańska i do Mikołajek. Tutaj muszą się liczyć z ponad 6 i pół godzinną jazdą. Rekomendowana przez NaviExpert trasa do Gdańska jest jedną z najbardziej usianych kontrolami drogowymi w tym zestawieniu (10!). Nie powinno to jednak dziwić ze względu na jej długość. Na częste spotkania z drogówką mieszkańcy Krakowa będą musieli również nastawić się podczas podróży na Mazury. W piątek po południu system wskazywał na tej trasie 6 kontroli drogowych, podczas gdy w trakcie ubiegłorocznej majówki kierowcy zgłaszali lokalizacje patroli aż w 9 różnych miejscach.

kraków2019_traffic.png

Trasy z Gdańska

Dla Gdańska sprawdziliśmy trasy do Zakopanego, Szklarskiej Poręby i Mikołajek. I tak, w drodze do Zakopanego, poza wygospodarowaniem ponad 7 i pół godziny, wybierając trasę rekomendowaną, trzeba liczyć się z opłatami na autostradzie A1 (49,90 zł) oraz aż 15 fotoradarami i 8 kontrolami drogowymi. To jedna z tych tras, na których drogówka w czasie długich weekendów lubi zmieniać swoje lokalizacje. W czasie ubiegłorocznej majówki kierowcy zgłaszali na niej kontrole aż w 15 różnych miejscach!

Dla porównania, niewiele krótsza trasa Gdańsk – Szklarska Poręba to zaledwie 1 radar oraz 3 lokalizacje, w których możemy natknąć się na drogówkę. Na tej trasie zatrzymamy się też na bramkach (29,90 zł). Jadąc do Szklarskiej bardziej ekonomiczna, bo o 130 km krótsza i bezpłatna jest co prawda trasa alternatywna (DK91 do Grudziądza, a następnie DK5 przez Bydgoszcz, Gniezno, DW434 przez Gostyń, Rawicz, DK36 do Lubina, DK3/S3 do Jawora), jednak wybierając tę opcję podróży trzeba zarezerwować co najmniej godzinę więcej na dotarcie do celu.

Z kolei w drodze z Gdańska do Mikołajek napotkamy jedynie 2 radary i jeden patrol policji. Alternatywą krótszą o 18 km będzie zjechanie na DK16 w Ostródzie. Trasa ta będzie jednak o kilka minut dłuższa, poprowadzi gorszymi jakościowo drogami i przyjdzie się nam na niej zmierzyć z odcinkowym pomiarem prędkości.

gdansk2019_traffic.png

Trasy z Łodzi

Dla osób startujących na majówkę z Łodzi, NaviExpert przeanalizował trasy do Zakopanego, Gdańska oraz na Mazury. Podróż do stolicy polskich Tatr zajmie około 5 i pół godziny oraz pociągnie ze sobą koszt 20 zł (autostrada A4). Odcinek ten jest jednym z rekordzistów zestawienia, ponieważ z całą pewnością natkniemy się na nim na aż 15 fotoradarów, a z dużym prawdopodobieństwem także na 9 kontroli policji. To również jedna z tych tras, na których drogówka w czasie długich weekendów lubi zmieniać swoje lokalizacje. W czasie ubiegłorocznej majówki kierowcy zgłaszali na niej kontrole aż w 17 różnych miejscach. Alternatywą jest wyjazd z Łodzi DK1 i wjazd w Radomsku na DW794. Trasa jednak jest gorszej jakości i o 10 minut dłuższa, ale o 40 km krótsza i bez opłat.

Na podróż do Gdańska należy zarezerwować około 3 godzin i 15 minut oraz 29,90 zł na autostradzie A1. Szanse na spotkanie ze stróżami prawa, zgodnie ze wskazaniami użytkowników są minimalne (1 kontrola). Droga na Mazury przebiegnie już bezpłatnie, z jednym fotoradarem oraz 5 możliwościami na spotkanie drogówki. Wybierając się do Mikołajek nawigacja zaproponuje także trasę alternatywą, choć o 60 km krótszą (DK50/DK57), tak 10 min dłuższą i przebiegającą drogami niższej kategorii.

łódź2019_traffic.png

Informacje online w aplikacji

Warunki drogowe, zwłaszcza na długich trasach, potrafią się dynamicznie zmieniać, dlatego warto podczas samej podróży zaufać wskazówkom nawigacji NaviExpert. W ten sposób ominiemy najbardziej zakorkowane odcinki oraz z wyprzedzeniem zostaniemy poinformowani o fotoradarach, kontrolach czy wypadkach na trasie. Wytyczając trasę nawigacja poinformuje nas także o liczbie kamer na światłach, odcinkowych pomiarach prędkości oraz wysokości opłat za autostradę.


Podobne wpisy

06.05.2020 | Bez kategorii

Koniec kwarantanny na drogach!

28.04.2020 | Android

Masz NaviExpert z getne.pl? Przejdź...

22.04.2020 | Nawigacja NaviExpert

5 formalności związanych z autem, które...

16.04.2020 | badania NaviExpert

Wiemy, czy Polacy zastosowali się do...

08.04.2020 | Nawigacja NaviExpert

Alternatywne środki transportu w dobie...

01.04.2020 | Co nowego?

NaviExpert Home rozwiąże problemy z...