facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

03.07.2018

Pies zamknięty w samochodzie podczas upału. Co możesz zrobić?

Co zrobić kiedy widzisz psa zamkniętego w samochodzie podczas upału? Jak zareagować i czy wolno Ci wybić szybę, aby go ratować?

Najgorsze to być obojętnym

Nie ma nic gorszego niż obojętność. Jeśli zauważysz zamkniętego psa w samochodzie w upalne dni DZIAŁAJ!

 

Na początek podejdź do samochodu i zrób trochę „hałasu”. Spytaj przechodniów czy wiedzą do kogo należy samochód, poinformuj, że znajduje się w nim pies. Warto też zatelefonować na numer alarmowy 112 lub 997.

 

Minuty mijają, właściciela i funkcjonariuszy brak, a stan zdrowia zwierzęcia jest coraz gorszy? Czas wziąć sprawę w swoje ręce. Musisz wydostać konającego psa z pojazdu. Pierwsze co przychodzi na myśl – zbić szybę. Warto jednak wcześniej sprawdzić czy drzwi lub bagażnik nie są przypadkiem otwarte. Może okazać się, że wybijanie szyby jest zbędne.

 

Sprawdziłeś. Drzwi od auta są zamknięte, ale Ty nie do końca jesteś pewien czy nie poniesiesz konsekwencji za zbicie szyby. W takiej sytuacji ratowanie życia ma większą wartość i staje się priorytetem. Jest to tzw. stan wyższej konieczności, który w tym przypadku upoważnia Cię do wybicia szyby w samochodzie, aby ratować zwierzę.

Możesz również zebrać kilku świadków lub nagrać filmik z całego zdarzenia, który posłuży jako materiał dowodowy.

 

Co ważne, w stanie wyższej konieczności NIE łamiesz prawa.

 

Ale jak wybić szybę, żeby nie zrobić krzywdy sobie i zwierzęciu w środku auta? TUTAJ znajdziesz filmik, ze wskazówkami jak wybić szybę w pojeździe, w którym znajduje się poszkodowany. Dodatkowo filmik pokazuje jak udzielić pierwszej pomocy dziecku wyciągniętemu z rozgrzanego auta. Niestety zdarza się, że w samochodzie zaparkowanym w pełnym słońcu zostawiane są również małe dzieci…

Jak zająć się przegrzanym i odwodnionym psem?

Pierwszą czynnością powinno być przeniesienie zwierzaka w zacienione miejsce. Pamiętaj, że pies jest w szoku. Obchodź się z nim delikatnie, jeśli jego stan jest ciężki nie ciągnij go za smycz. Bądź ostrożny, w pierwszej chwili pies może zareagować agresją.

 

Co dalej? Najlepiej jest ograniczyć wszelkie bodźce, w tym ilość osób, które gromadzą się wokół psa. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, zachowaj spokojny głos. Najpierw daj mu wodę do picia. Następnie zwilż chusteczkę lub po prostu swoją dłoń zimną wodą i przykładaj do brzucha, pachwin i głowy psa. Możesz również zwilżyć wodą jego nos i język.

PAMIĘTAJ! Pies tak samo jak człowiek może doznać szoku termicznego, dlatego schładzaj go stopniowo.

Wybita szyba, pies uratowany – co dalej?

Jeśli wcześniej zadzwoniłeś na policję, powinni być już na miejscu. Jeśli tego nie zrobiłeś, teraz ich obecność jest konieczna. Osoba, która zostawiła psa w samochodzie podczas upałów, może bardziej zdenerwować się zbitą szybą niż ucieszyć uratowanym pupilem. O wybuch emocji nie trudno. W takich momentach przydaje się interwencja policji. Poza tym funkcjonariusze muszą spisać protokół z wydarzenia i wystawić mandat dla nieodpowiedzialnego właściciela. Przetrzymywanie psa w samochodzie podczas upałów, traktowane jest jako znęcanie się nad zwierzętami za co grozi kara grzywny lub nawet pozbawienia wolności.

 

Nie bądź obojętny i nie bój się reagować. Widząc psa lub dziecko w samochodzie i nie wiedząc jak postąpić, zadzwoń chociaż na numer alarmowy 112 lub 997. Kto wie, może właśnie ratujesz niewinne życie.


Podobne wpisy

22.01.2020 | Co nowego?

Działo się w 2019! Podsumowanie roku...

13.01.2020 | Bez kategorii

Zaplanuj ferie z NaviExpert

06.12.2019 | Bez kategorii

Korytarz życia i jazda na suwak –...

08.11.2019 | Aktualności drogowe

Zmiany organizacji ruchu 11 listopada...

31.10.2019 | Aktualności drogowe

Gdzie będą kontrole i zmiany w organizacji...

01.10.2019 | Nawigacja NaviExpert

Nawigacja NaviExpert zwycięzcą testu...