Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

13.06.2018

Parkowanie w pigułce. Sprawdź jak nie parkować samochodu

Prawidłowe parkowanie to jeden z elementów pozytywnie zdanego egzaminu na prawo jazdy. Mimo to na drogach można spotkać źle zaparkowane samochody. Co gorsze, niekiedy ich właściciele nie są świadomi tego, że nie mogą w tym miejscu parkować.

Za postój w miejscu niedozwolonym grozi mandat w wysokości do 500 zł, a w niektórych przypadkach nawet odholowanie auta. Więcej o odholowaniu na koszt właściciela pisaliśmy TUTAJ.

Jak parkować, żeby nie dostać mandatu

Ogólna zasada parkowania mówi, że pojazd zatrzymać można:

– w miejscu i warunkach, w których jest dobrze widoczny z odległości przez innych kierowców

– nie jest zagrożeniem dla ruchu drogowego

 

W myśl tej zasady parkowanie na wjeździe lub wyjeździe garażu, bramy bądź przy skrzyżowaniu jest zabronione.

Jeśli kierowca postanowi zatrzymać auto na drodze, musi to zrobić równolegle jak najbliżej krawędzi jezdni. Jeśli parkuje poza terenem zabudowanym najlepiej jest zostawić auto poza jezdnią.

Nie każde skrzyżowanie dróg odwołuje ograniczenia

Kolejną sprawą jest przestrzeganie przepisów. Na pewno wiesz, że znaki „zakaz postoju” i „zakaz zatrzymywania się” są odwoływane przez skrzyżowanie. Pamiętaj jednak, że nie każde połączenie dróg jest skrzyżowaniem!

Przecięcie się drogi publicznej z wewnętrzną czy drogi twardej z drogą gruntową NIE jest skrzyżowaniem. W tym przypadku nie odwołuje zakazu ze znaku, pozostawienie więc auta w takim miejscu grozi mandatem karnym.

Jak nie parkować samochodu

Zabrania się parkowania:

Na przystanku. Parkowanie w odległości mniejszej niż 15m od tabliczki oznaczającej przystanek jest zabronione. Jeżeli przystanek posiada zatoczkę – nie wolno parkować na całej długości zatoczki.

 

Na wiadukcie. Zabrania się parkowania na wiadukcie, tak samo jak na moście czy w tunelu.

 

Na dwóch miejscach postojowych. Jeżeli zostały wyznaczone miejsca parkingowe, należy ich przestrzegać. Nie wolno zaparkować auta w innym położeniu niż wskazują linie np. prostopadle do nich. Częstym błędem jest również parkowanie na dwóch miejscach.

 

Na wysepce. Może to rzadki widok, jednak zdarza się, że kierowcy pozostawiają swoje auta na wysepce, która nazywana jest martwym polem. Nie przeszkadza im nawet fakt, że wysepki z reguły znajdują się na środku drogi.

 

Tyłem na chodniku. Mało kierowców wie, że ustawa Prawo o ruchu drogowym przewiduje parkowanie na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu tylko i wyłącznie przodem do chodnika. Ma to zapobiegać jeżdżeniu po chodniku w celu zaparkowania przodem do drogi oraz ograniczeniu emisji spalin w kierunku przechodniów. UWAGA! Parkując na chodniku pamiętaj, że musisz zachować co najmniej 1,5m dla przechodniów.

Warunkowo możesz parkować:

Na klepisku. Parkowanie na trawie interpretowane jest jako niszczenie zieleni, jest więc zabronione. Co zatem z klepiskiem? Jeżeli zostawisz swój samochód w bezpiecznym miejscu, w którym kiedyś była trawa, jednak teraz praktycznie jej nie ma, w teorii nie łamiesz prawa. To samo dotyczy parkowania auta na trawniku, który jest przykryty śniegiem. Prawda jest jednak taka, że wszystko zależy od oceny funkcjonariusza.

 

Za przejściem. Parkowanie przed i za przejściem dla pieszych w odległości mniejszej niż 10m jest zabronione przez przepisy. Chyba, że chcesz zaparkować na drodze dwujezdniowej jednokierunkowej. W takiej sytuacji zatrzymanie pojazdu za przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdyż nie utrudnia widoczności pasów dla nadjeżdżających pojazdów.

 

Pod prąd. Parkowanie pod prąd, czyli przy lewej krawędzi jezdni jest dozwolone w terenie zabudowanym na drodze o małym natężeniu ruchu. Brak sprecyzowania czym jest małe natężenie ruchu sprawia, że w mieście ten przepis w większości nie obowiązuje.

 

Przy linii ciągłej. Jeśli chcesz zaparkować przed linią ciągłą, musisz zachować odstęp od jej krańcowych punktów, by nie zmuszać kierowców do najeżdżania na tę linię. W teorii można również zaparkować wzdłuż linii ciągłej, jeśli szerokość pasu ruchu wynosi ok 5m.

 

Znajomość przepisów to jedno, dostosowanie do warunków i ukształtowania terenu to drugie. Pamiętaj, żeby zachować zdrowy rozsądek i parkować tam gdzie nakazują znaki.

W szybkim odnalezieniu parkingu pomoże Ci darmowa aplikacja FindPark.

 

Nie bądź „mistrzem parkowania”.

Prawdziwi mistrzowie parkują z FindPark!

http://bit.ly/Pobierz_FindPark

Znajdź Parking z aplikacją FindPark
Znajdź Parking z aplikacją FindPark

 


Podobne wpisy

12.07.2024 | badania NaviExpert

Morze, góry czy Mazury? Wakacyjne trasy...

08.07.2024 | Co nowego?

Wakacyjna nowość w NaviExpert –...

17.06.2024 | Aktualności drogowe

Którędy nad morze? A1 czy trasy równoległe?

14.06.2024 | Aktualności drogowe

Lokalizacje fotoradarów w Polsce [lista...

11.06.2024 | Aktualności drogowe

Ceny autostrad w Polsce. Ile zapłacimy...

20.05.2024 | Aktualności drogowe

Fotoradary w Polsce. Co warto o nich...