Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

22.05.2018

Odholowanie samochodu na koszt właściciela – wszystko co powinieneś wiedzieć

Odholowanie pojazdu na koszt właściciela nie należy do najprzyjemniejszych, ani najtańszych doświadczeń. Kiedy po powrocie do miejsca, w którym zaparkowałeś nie widzisz swojego samochodu, czym prędzej zadzwoń do Straży Miejskiej (tel. 986) lub na Policję (tel. 997).

 

Obie jednostki prowadzą ewidencję samochodów odholowanych. Jeśli samochód znajdzie się na liście – możesz odetchnąć z ulgą, bowiem masz pewność, że pojazd nie został skradziony. Musisz jednak przygotować portfel na niemały wydatek.

Kiedy pojazd może zostać odholowany?

Wszystkie informacje jak zawsze są zapisane w ustawie Prawo o ruchu drogowym. O odholowaniu na koszt właściciela mówi art. 130a (wymienione tylko punkty, które dotyczą parkowania):

 

I. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela, na podstawie dyspozycji wydanej przez uprawnione podmioty (zgodnie z art. 130a ustawy) w przypadku:
1) pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;
4) pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz osób wymienionych w art. 8 ust. 2 ustawy;
5) pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.
III. Ponadto pojazd może być przemieszczony lub usunięty z drogi, jeżeli utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej.

 

Podsumowując, auto może zostać odholowane gdy:
– jest zaparkowane w niedozwolonym miejscu (ale bez znaku z holownikiem) i zagraża bezpieczeństwu bądź utrudnia ruch (pojazdów czy pieszych);
– stoi na miejscu przeznaczonym dla inwalidów bez karty parkingowej;
– utrudnia przeprowadzenie akcji ratowniczej (wówczas poniesiesz koszty holowania tylko jeśli auto było źle zaparkowane)

 

Ponadto, gdy:
– nie posiada tablic rejestracyjnych lub jego cechy wskazują, że jest od dawna nieeksploatowane;
– przekracza dopuszczalne wymiary, masę i nacisk na osie;
– było prowadzone przez osobę nietrzeźwą i nie można samochodu prawidłowo zabezpieczyć w danym miejscu;
– nie posiada opłaconej składki z tytułu polisy OC, a jest zarejestrowane w kraju, który nie należy do Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej czy EFTA.

Odholowany samochód – co dalej?

Stało się. Twój samochód został odholowany. Czekają teraz na Ciebie formalności i wydatki. Lepiej nie odkładaj tego w czasie! Im dłużej będziesz czekał tym więcej zapłacisz.

 

W pierwszej kolejności przygotuj się na opłacenie mandatu za nieprawidłowe parkowanie. Może to być koszt od 100 do 1000 złotych, w zależności od rodzaju popełnionego wykroczenia.

 

Jako druga, czeka opłata za odholowanie, która maksymalnie wynosi 440 zł za samochód o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

 

Kolejna opłata związana jest z przechowywaniem pojazdu na parkingu depozytowym. Wynosi ona 33 zł na dobę.

Co zrobić kiedy widzisz jak odholowują Ci auto

Pierwszą czynnością jest zazwyczaj próba ubłagania strażnika o nie zabieranie naszego auta z deklaracją jego natychmiastowego przestawienia. Jeżeli samochód jest już na lawecie, możesz liczyć na zdjęcie auta, jednak cały czas musisz zapłacić za przyjazd holownika. Zgodnie z tym co mówi art. 130a ust. 2a ustawy Prawo o ruchu drogowym:

 

Od usunięcia pojazdu odstępuje się, jeżeli przed wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu ustaną przyczyny jego usunięcia. Jeżeli wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu w przypadkach, o których mowa w ust. 1-2, spowodowało powstanie kosztów, do ich pokrycia jest obowiązany właściciel pojazdu.

 

W przypadku samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t opłata wynosi 239 zł.

Kto ponosi koszty odholowania pojazdu – właściciel czy użytkownik?

Wszelkie koszty związane z odholowaniem od momentu wydania zgłoszenia o odholowanie do zakończenia postępowania ponosi osoba, która jest właścicielem tego pojazdu w dniu wydania dyspozycji usunięcia pojazdu.

 

Jednakże, jeżeli w dzień odholowania pojazd znajdował się w posiadaniu osoby dysponującej pojazdem na podstawie innego tytułu prawnego, osoba ta również jest zobligowana do pokrycia powyższych kosztów.

 

Jeśli więc samochód nie należy do Ciebie tylko jest pojazdem wypożyczonym lub firmowym, i doprowadziłeś do odholowania, jesteś zobligowany do solidarnego opłacenia powstałych kosztów za holowanie wraz z właścicielem pojazdu. Chyba, że podpisana umowa z właścicielem mówi inaczej.

Nie zwlekaj z odbiorem samochodu z parkingu depozytowego – możesz je stracić!

Po pierwsze – jak już wiesz płacisz 39 zł za dobę postoju Twojego auta na parkingu depozytowym.
Po drugie – po 3 miesiącach prezydent miasta występuje z wnioskiem o przejęcie samochodu na skarb państwa
Po trzecie – po upływie 6 miesięcy od usunięcia i braku ustalenia właściciela pojazd uznaje się za porzucony.

 

Jeśli więc wyjeżdżasz w długą podróż lepiej upewnij się, że zostawiasz dobrze zaparkowany samochód.

 

 

Jak widzisz konsekwencje odholowania auta potrafią być bardzo nieprzyjemne. Albo zapłacisz niezłą sumę za opóźnianie jego odbioru, lub co gorsze możesz zostać pozbawiony samochodu na dobre.
Wniosek jest prosty: lepiej jest parkować zgodnie z przepisami, dzięki czemu nie będziesz musiał się martwić o odholowanie.

 

Nie bądź „mistrzem parkowania”.

Prawdziwi mistrzowie parkują z FindPark!

http://bit.ly/Pobierz_FindPark

Znajdź Parking z aplikacją FindPark

Podobne wpisy

12.07.2024 | badania NaviExpert

Morze, góry czy Mazury? Wakacyjne trasy...

08.07.2024 | Co nowego?

Wakacyjna nowość w NaviExpert –...

17.06.2024 | Aktualności drogowe

Którędy nad morze? A1 czy trasy równoległe?

14.06.2024 | Aktualności drogowe

Lokalizacje fotoradarów w Polsce [lista...

11.06.2024 | Aktualności drogowe

Ceny autostrad w Polsce. Ile zapłacimy...

20.05.2024 | Aktualności drogowe

Fotoradary w Polsce. Co warto o nich...