Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

03.01.2018

Mata antyszronowa na szybę samochodu – którą wybrać i jak zakładać?

Zamarznięte szyby samochodowe to zmora wszystkich kierowców. Jak pozbyć się tej uciążliwej, cienkiej warstwy lodu, która wita nas w każdy zimowy poranek? Na myśl przychodzi oczywiście skrobaczka, jednak wizja spędzenia kolejnych 10 minut na mrozie nie jest zadowalająca. Lepiej wybrać o wiele szybszy i dokładniejszy sposób. Mowa oczywiście o macie antyszronowej. Jest powszechnie znana, jednak nie wszyscy z niej korzystają. Dlaczego, skoro wydaje się tak skuteczna?

Mata antyszronowa na przednią szybę

Oprócz wcześniej wymienionej skrobaczki możemy spróbować jeszcze z preparatami rozpuszczającymi lód. Jednak ich działanie nie jest natychmiastowe i zazwyczaj trzeba chwilę odczekać, aby uzyskać pożądany efekt. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest mata antyszronowa. Przeważnie jest produkowana w rozmiarze uniwersalnym przez co pasuje na wszystkie szyby samochodów osobowych.
Mata antyszronowa nie dosyć, że zabezpiecza przed powstaniem warstwy lodu, dodatkowo chroni szybę przed zarysowaniami od skrobaczki. Ponadto przeciwdziała przymarzaniu wycieraczek, co zazwyczaj kończy się ich uszkodzeniem.
Mata jest niedroga, łatwa w montażu, a po zdemontowaniu i złożeniu zabiera niewiele miejsca, więc można ją schować praktycznie wszędzie.

Źródło: axersport.pl

Mata antyszronowa na szyby boczne?

Oprócz standardowych wymiarów mat, pasujących na przednie szyby samochodów osobowych możemy znaleźć również osłony w rozmiarze XXL. Ich zadaniem jest ochrona szyby przedniej, szyb bocznych, zamków i lusterek przed przymarzaniem lodu i śniegu.

Źródło: motoautko.pl

Mata antyszronowa jak zakładać

Maty standardowe i powiększone różnią się sposobem montażu. Mata na szybę przednią posiada dłuższe boki, które są po prostu zatrzaskiwane przednimi drzwiami.
Maty powiększone posiadają haczyki, które montowane są przy felgach lub kołpakach.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wyprofilowanie maty. Tańsze odpowiedniki mają kształt prostokąta, który nie zawsze pokrywa każdy zakamarek szyby. Modele trochę droższe są już odpowiednio wyprofilowe.
 
Istnieje jeszcze jeden rodzaj maty antyszronowej – na magnesy. Montaż jest podobny do standardowej maty, jej dłuższe boki również są zatrzaskiwane w środku samochodu. Drugim krokiem jest „naciągnięcie” maty za lusterka i przyczepienie pozostałych krawędzi na magnesy do dachu i drzwi samochodu.

Źródło: jula.no

Mata antyszronowa jest dobrym gadżetem dla osób często podróżujących. Skraca czas przygotowania samochodu do drogi oraz dba o nasze wycieraczki. Modele powiększone chronią również lusterka, zamki i szyby boczne. A Wy używacie mat antyszronowych? Jesteście z nich zadowoleni, czy raczej nie spisują się zbyt dobrze?


Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...