facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

09.04.2013

Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?

Opony zimowe

Wielu kierowców co roku zastanawia się, kiedy zmienić opony zimowe na letnie. Jaki jest zatem najlepszy moment na zmianę opon i na co należy zwrócić uwagę przy ich wymianie?

Kiedy zmienić opony na letnie?

W Polsce nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych, niemniej zdecydowana większość kierowców dla własnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy zakłada tego typu ogumienie w autach kiedy tylko pojawiają się przymrozki i pierwszy śnieg. Za oknem jednak coraz cieplej i wiosenniej zatem pojawia się odwieczne pytanie: kiedy wymienię opony zimowe na letnie?

Przyjmuje się, że opony letnie zakładamy, gdy średnia dobowa temperatura powietrza przekracza 7 stopni. Ciężko jednak wybrać konkretny moment na zmianę. Aktualna pogoda może zachęcać do wymiany, jednak nocna temperatura w dalszym ciągu potrafi spaść poniżej zera. Lepiej zatem wstrzymać się do momentu, kiedy temperatura się ustabilizuje i nie będzie nas zaskakiwać nocnymi przymrozkami.

Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon na letnie?

Opony letnie od zimowych różnią się nie tylko przeznaczeniem do jazdy w odmiennych warunkach pogodowych, ale także swymi właściwościami technicznymi. Przy wymianie opon na letnie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na głębokość bieżnika. W Polsce minimalna głębokość bieżnika w oponach do użytku na drogach wynosi 1,6 mm, jednakże opony letnie, których bieżnik jest płytszy niż 3 mm, tracą swą przyczepność, szczególnie na mokrej nawierzchni. Warto również sprawdzić czy opony nie mają uszkodzeń zarówno na samym bieżniku, jak i po bokach.

Przed wymianą opon należy zwrócić uwagę także na odpowiednie ciśnienie oraz wyważenie. Mniejsze od zalecanego ciśnienie w oponach powoduje pogorszenie właściwości trakcyjnych oraz wydłuża drogę hamowania, a także przez zwiększenie oporów toczenia wpływa na większe zużycie paliwa. Z kolei odpowiednie wyważenie pozwoli nam na dłuższą eksploatację opon oraz uniknięcie ściągania na boki podczas jazdy.


Podobne wpisy

29.07.2020 | badania NaviExpert

[RAPORT] Wakacje za kierownicą 2020....

10.07.2020 | Nawigacja NaviExpert

Do kina z NaviExpert

01.07.2020 | Co nowego?

Ułatwienia w dodawaniu POI w NaviExpert

26.06.2020 | Aktualności drogowe

[RAPORT] Planujesz urlop? Tam na pewno...

11.06.2020 | Aktualności drogowe

Polacy wrócili do weekendowych podróży!

08.06.2020 | Nawigacja NaviExpert

Magiczne podróże – tylko z NaviExpert