NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz

21.11.2016

Jaki wybrać uchwyt do telefonu?

Uchwyt na telefon do samochodu

Smartfon w aucie może posłużyć m.in. jako nawigacja, narzędzie do odtwarzania muzyki lub standardowo – do odbierania i wykonywania połączeń. Przed wyruszeniem w podróż warto zadbać o bezpieczne i wygodne mocowanie do telefonu. Jaki uchwyt wybrać i czym się kierować przy jego zakupie?

Wszystkie uchwyty, bez względu na dominujący cel korzystania z telefonu w aucie, powinny przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo użytkowania oraz gwarantować wygodny dostęp do zamontowanego urządzenia. Dobór estetyki oraz sposobu mocowania zależy już wyłącznie od indywidualnych preferencji kierowcy.

 

Kryteria zakupu

Na rynku dostępny jest ogromny asortyment różnego typu uchwytów samochodowych. Czym m.in. należy kierować się przy jego zakupie?

Jakość wykonania – im lepsza, tym urządzenie jest bezpieczniejsze w użytkowaniu, a trwałość uchwytu dłuższa. Cena zwykle odzwierciedla jakość, i często tak też jest w przypadku uchwytów. Tanie rozwiązania najczęściej wykonane są ze słabego, łamliwego i podatnego na odkształcenia plastiku. Plastikowe prowadnice i zębatki wyrabiają się, a gumki lub pianka wycierają, co sprawia, że telefon w trakcie jazdy może wypaść z uchwytu.

Swoboda ustawienia pozycji wyświetlacza – uchwyt powinien umożliwiać ruch w każdym kierunku, w celu ustawienia optymalnej pozycji wyświetlacza, również w przypadku korzystania z auta przez różnych kierowców i w przypadku montażu innych urządzeń.

Wymiary uchwytu – bez względu na sposób mocowania – im mniejszy, tym lepiej. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza przy zakupie uchwytu mocowanego do szyby, by nie ograniczał widoczności.

Wymiary urządzenia – elastyczny rozstaw uchwytu umożliwi instalację różnych urządzeń oraz swobodę ruchu, szczególnie w przypadku rozwiązań na szybę i deskę rozdzielczą. Wygodnym rozwiązaniem jest uchwyt dedykowany, gdzie dane urządzenie zawsze będzie idealnie pasować do uchwytu.

 

Typy uchwytów

Na wszystkie powyższe cechy należy zwrócić uwagę przy zakupie. Nie mniej ważny jest także sposób mocowania uchwytu w samochodzie. Sprawdziliśmy dla Was najpopularniejsze rozwiązania oraz przeanalizowaliśmy plusy i minusy wiążące się z korzystaniem z telefonu zamocowanym w różnego typu uchwytach.

Uchwyty samochodowe mocowane na szybę (z przyssawką)

Jednym z najpopularniejszych sposobów mocowania uchwytu jest przyssawka na szybę.

Uchwyt samochodowy do telefonu
Uchwyt samochodowy do telefonu

Plusy:

+ Bliskość szyby – pozwala na swobodne spoglądanie na ekran, bez zbytniego odrywania wzroku od drogi oraz ułatwia namierzenie pozycji GPS;

+ Stabilność – aby mieć pewność, że urządzenie nie odpadnie przy ostrzejszym hamowaniu, należy zwrócić uwagę na umiejętne przytwierdzenie uchwytu do szyby; + Łatwy montaż i demontaż urządzenia;

+ Swobodna regulacja ustawienia urządzenia;

+ Uniwersalność.

Minusy:

– Właściwości przyssawki – nieumiejętne zamocowanie uchwytu zwiększa ryzyko obrażeń podczas wypadku, także wysoka różnica temperatur może doprowadzić do samodzielnego odczepienia się uchwytu od szyby w trakcie jazdy;

– Nieznaczne ograniczenie pola widzenia.

Uchwyty samochodowe do kratki nawiewu

Uchwyty montowane na kratce nawiewu także maja swoich fanów. Jak każde rozwiązanie, tak i to, obok niekwestionowanych zalet, nie jest wolne od wad.

Uchwyt samochodowy mocowany na szybę
Uchwyt samochodowy mocowany na szybę

Źródło: AutoŚwiat

Plusy:

+ Nie ogranicza widoczności na przedniej szybie;

+ Dobry dostęp do urządzenia;

Minusy:

– Pogorszona wentylacja w kabinie – uchwyt częściowo zasłania otwór wentylacyjny;

– Możliwość uszkodzenia kratki wentylacyjnej – zwłaszcza w starszych autach z kruchymi plastikowymi elementami;

– Ryzyko nadmiernego nagrzania obudowy aparatu, zwłaszcza zimą;

– Możliwe problemy z mocowaniem – uchwyty nie są uniwersalne, zdarza się, że mocowanie nie pasuje do kratki.

Uchwyty samochodowe do deski rozdzielczej

Magnetyczny

 

Uchwyt magnetyczny składa się z kulistego uchwytu i niewielkiego choć bardzo mocnego magnesu neodymowego, który przyczepia się do smartfona.

Uchwyt magnetyczny do telefonu
Uchwyt magnetyczny do telefonu

Źródło: Solve24

Plusy:

+ Dowolna lokalizacja urządzenia w aucie;

+ Wygodny i szybki montaż oraz demontaż;

+ Swobodna regulacja położenia.

Minusy:

– Wysokie ryzyko upadku smartfona – nie zawsze plastikowa powierzchnia urządzenia dobrze współpracuje z mocowaniem;

– Negatywny wpływ na odbiornik GPS w urządzeniu – w trakcie drogowych testów NaviExpert zauważyliśmy, iż dłuższe korzystanie z uchwytów magnetycznych powoduje zakłócenia w pracy GPS.

Mata antypoślizgowa

Alternatywą dla osób, które nie lubią przyklejać czegokolwiek do szyby, jak i dla tych, których nie przekonuje montaż uchwytu na kratce nawiewu, może okazać się mata antypoślizgowa.

Mata antypoślizgowa do telefonu
Mata antypoślizgowa do telefonu

Źródło: Coolstuff

Plusy:

+ Dowolna lokalizacja;

+ Łatwość montażu;

+ Swoboda zmiany pozycji urządzenia;

+ Nie ogranicza widoczności.

Minusy:

– Dość słabe mocowanie, zwiększające ryzyko obrażeń podczas wypadku. Raz na jakiś czas wskazane jest zdjęcie uchwytu i oczyszczenie go wodą.

Jaki uchwyt wybrać do nawigacji?

W przypadku nawigacji wskazane jest posiadanie uchwytu samochodowego, pozwalającego przede wszystkim na montaż urządzenia maksymalnie blisko szyby, w celu ułatwienia namierzenia pozycji GPS.

Pozostawianie smartfona na konsoli centralnej, w płytkiej wnęce na napój przy dźwigni zmiany biegów czy półce deski rozdzielczej, nie jest bezpieczne. Czasem wystarczy gwałtowniejsze przyspieszenie lub mocniejsze hamowanie, aby telefon upadł na podłogę lub pod pedały, uniemożliwiając wykonanie zamierzonego manewru. Nie zapominajmy też o tym, że latający smartfon to pocisk mogący wyrządzić krzywdę zarówno kierowcy, jak i pasażerom…


Podobne wpisy

22.02.2018 | Szkoła Bezpiecznej Jazdy i Eco Drivingu NaviExpert

Jak się jeździ eko – podstawowe...

05.02.2018 | Po godzinach

Wyjazd z psem za granicę – jak się...

01.02.2018 | Po godzinach

NaviExpert w rankingu Gazeli Biznesu

29.01.2018 | Po godzinach

Jedziesz na narty za granicę? Przygotuj...

28.01.2018 | Support i tutoriale

5 darmowych aplikacji, które przyspieszą...

25.01.2018 | Aktualności drogowe

Ferie w Zakopanem? Sprawdź warunki drogowe...