Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

16.09.2013

Europejski Dzień Bez Samochodu – czy kierowcy zamieniają auta na komunikację miejską?

Europejski Dzień bez Samochodu 2013

Rusza Tydzień Zrównoważonego Transportu wieńczony Europejskim Dniem Bez Samochodu przypadającym 22 września. Po jakie środki sięgają władze miast, by przekonać kierowcę do zostawienia samochodu w domu? Czy kierowcy rzeczywiście dają się przekonać do przesiadki do transportu miejskiego lub na rower? Postanowiliśmy to sprawdzić.

 

Przeanalizowaliśmy i porównaliśmy prędkość pokonywania głównych tras w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu – 22 września 2012 oraz podczas trzech kolejnych zwykłych sobót. Według naszych danych, prędkości osiągane podczas przebadanych dni nie różniły się w Poznaniu i we Wrocławiu, przyspieszyli jedynie warszawiacy jeżdżąc o 14% szybciej. Wrocław był też jedynym miastem w Polsce, w którym urzędnicy wpadli na dobry pomysł i darmową komunikację miejską zorganizowali również w piątek 21 września. Jak się okazuje, część wrocławian przerzuciła się na transport publiczny – w godzinach szczytu miasto przyśpieszyło o 1/5.

Hasła „zamień wóz na bus” nie odniosły wielkiego sukcesu. Co prawda, przyczynił się do tego fakt, że Europejski Dzień Bez Samochodu wypadł w zeszłym roku w sobotę. Gdyby ta data wypadła w dzień roboczy, zmiany w ruchu byłyby na pewno bardziej odczuwalne, co pokazuje przykład Wrocławia.

Czy doświadczenia poprzednich lat nauczyły czegoś władze polskich miast? W tym roku w Poznaniu darmowe przejazdy komunikacją miejską obowiązują przez cały Tydzień Zrównoważonego Transportu, czyli od 16 do 22 września. Dzięki wydłużeniu akcji na cały tydzień, więcej osób będzie mogło skorzystać z darmowego przejazdu. Być może łatwiej im będzie dojechać komunikacją w miejsca, gdzie są buspasy lub trudności z parkowaniem. Sami jesteśmy ciekawi jakie będą wyniki monitorowania dróg w Poznaniu w tym tygodniu.

Natomiast Warszawa już od miesiąca prowadzi kampanię Europejskiego Dnia Bez Samochodu, m.in. oplakatowując 40 stołecznych autobusów… W Poznaniu można też przez jeden dzień jeździć za darmo miejskimi rowerami. Pomysł pewnie zyska wielu zwolenników, którym nie straszna polska złota jesień.

Na pocieszenie jest jeden pewny czynnik, który ma realny wpływ na to, że kierowcy zdobędą się na wysiłek nie wyprowadzania swoich „czterech kółek” na ulice. W tym roku Europejski Dzień bez Samochodu to niedziela, a w dodatku w większości miast prognozy pogody zapowiadają opady deszczu, więc kierowcy chętnie zostaną razem ze swoimi samochodami w domu.

 


Podobne wpisy

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...

27.10.2023 | Aktualności drogowe

1 listopada na polskich drogach

29.08.2023 | Konkursy

Osiemnastka NaviExpert. Świętuj...