Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

05.04.2022

Dzień Grzeczności za Kierownicą. Jak jeżdżą polscy kierowcy?

Niemal 80% kierowców deklaruje, że minimum raz w tygodniu dostrzega agresywne zachowania za kółkiem. Ponad 30% kierowców przyznaje, że sami zachowują się agresywnie wobec innych uczestników ruchu drogowego. To dane pochodzące z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego w 2021 roku. 

Polscy kierowcy – nie tacy kulturalni

Dziś 5 kwietnia, czyli światowy Dzień Grzeczności za Kierownicą. To kampania zainicjowana we Francji, mająca na celu poprawę kultury jazdy kierowców – bezpieczeństwo na drodze to przecież nasz wspólny obowiązek. Postanowiliśmy sprawdzić, które zachowania polskich kierowców są najbardziej irytujące. 

 1. Wymuszanie pierwszeństwa 

Zdecydowany lider, jeżeli chodzi o niebezpieczne, a zarazem irytujące zachowania na drodze. Wyjeżdżanie z drogi podporządkowanej przed samochody mające pierwszeństwo lub zmiana pasa ruchu, skutkująca zepchnięciem jadących na nim pojazdów, to zupełnie nieopłacalne praktyki. Za wymuszanie pierwszeństwa kierowcom grozi mandat w wysokości 300 zł oraz 5 pkt karnych. 

 1. Skręcanie z pasa do jazdy na wprost 

Przejeżdżasz przez skrzyżowanie, nagle kierowca inny omija sznur aut na lewoskrętach i skręca z pasa do jazdy na wprost lub wjeżdża na późnym pomarańczowym świetle przed pierwszy stojący w kolejce do skrętu samochód. Brzmi znajomo? To kolejne wytrącające z równowagi i niebezpieczne zachowanie, z którym można się spotkać niestety dość często. Możliwe konsekwencje to: 

 • mandat w wysokości 150 zł za nieodpowiednie ustawienie pojazdu na jezdni przed skręceniem, 
 • 250 zł mandatu i 5 pkt karnych za niestosowanie się do znaków poziomych od P-8a do P-8c, 
 • od 500 zł do 5 000 zł mandatu za utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru. 

 1. Poganianie wolniejszych kierowców 

Tzw. siedzenie na zderzaku czy poganianie wolniejszych kierowców za pomocą migających świateł drogowych to kolejny przejaw braku kultury uczestników ruchu drogowego. Za takie zachowanie może grozić:

 • mandat w wysokości 500 zł za stwarzanie zagrożenia na drodze, 
 • mandat w wysokości 200 zł w pakiecie z 3 pkt karnymi za korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami, 
 • mandat w wysokości 100 zł za nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych. 

Bezpieczeństwo na drodze – nasza wspólna sprawa 

Jako NaviExpert od lat dbamy o kulturę jazdy w Polsce. Edukujemy, wspieramy kierowców w codziennych wyzwaniach i nieustannie ulepszamy naszą nawigację, która pozwala dojechać do celu nie tylko na czas, ale przede wszystkim bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Jednocześnie doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że krytyczne spojrzenie na własne nawyki za kółkiem nie zawsze bywa łatwe. 

Właśnie dlatego postanowiliśmy wprowadzić do naszej aplikacji funkcję, która w sposób obiektywny – bazujący na danych – oceni styl jazdy danego kierowcy. Algorytm przy ocenie zwraca uwagę na aspekty takie jak płynność przyspieszeń i hamowań, przestrzeganie ograniczeń prędkości etc. i informuje, co należy poprawić. Więcej o funkcji Mój styl jazdy można przeczytać tutaj.  

Drogowa etykieta z NaviExpert 

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego to niezbędny, ale nie jedyny element bezpiecznej jazdy. Lubimy o tym zapominać, ale kultura za kółkiem ma niebagatelne znaczenie i wpływa na komfort wszystkich uczestników ruchu drogowego. O czym należy pamiętać podczas podróżowania autem? Poniżej przedstawiamy nasze TOP3! 

 1. Zachowaj spokój

Emocje nie są dobrym doradcą, zwłaszcza jeżeli wsiadasz z nimi do auta i to one przejmują stery. Rozkojarzenie, ryzykowny styl jazdy i agresywne zachowania wobec innych kierowców mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Może czasami, zamiast wsiąść do auta, warto wybrać przejażdżkę komunikacją miejską lub spacer? Na pewno relaksująca muzyka nie zaszkodzi 🙂

 1. Dziękuj

Inny kierowca ustąpił Ci miejsca? Uśmiech lub podniesienie ręki w geście podziękowania to zawsze dobre rozwiązanie. O wiele lepsze niż używanie świateł awaryjnych, które powinny być wykorzystywane wyłącznie w sytuacjach zagrożenia. Tymczasem zastosowanie awaryjnych świateł przez kierowców do dziękowania i przepraszania nie należy do rzadkości na polskich drogach. Zgodnie jednak z art. 50 ustawy Prawo o ruchu drogowym uzasadnia ich użycie jedynie w sytuacji “sygnalizacji postoju pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku”. Nieprawidłowe używanie świateł awaryjnych może być obarczone mandatem w wysokości od 150 do 300 zł i 1 punktem karnym.

 1. Przyznawaj się do błędu 

Wymusiłeś pierwszeństwo? Zajechałeś komuś drogę? Przeproś! Dzięki temu rozładujesz napiętą sytuację. Znamy przecież przypadki kierowców, którzy tego typu niezamierzone zachowania traktowali nadzwyczaj personalnie. 

Drogowa etykieta to niezbędny element kultury jazdy, który wpływa nie tylko na bezpieczeństwo na drodze, ale także na komfort jazdy. W NaviExpert od zawsze stawiamy na przepisową, kulturalną i efektywną jazdę – dołącz do nas!

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...