Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

10.07.2023

7 rzeczy, o których warto pamiętać jadąc autem za granicę

Sezon letnich eskapad trwa w najlepsze. Długie weekendy, krótkie wypady za miasto i wreszcie wakacyjne podróże – coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy zagraniczne. O czym należy pamiętać wyruszając w podróż samochodem poza granice naszego kraju?

W przypadku zagranicznych wojaży nie wystarczy klasyczna lista rzeczy, które należy spakować. W zależności od docelowego miejsca pobytu, powinniśmy zweryfikować nie tylko obowiązkowe wyposażenie auta, ale także to nadprogramowe, które może przydać się w najmniej oczekiwanych momentach. Dobrze też zweryfikować specyfikę miejscowego poruszania się, przepisy, ograniczenia czy specjalne wymogi, no i upewnić się, że mamy pod ręką aplikację z aktualnymi mapami.

Poniżej przedstawiamy listę 7 aspektów, o których należy pamiętać wybierając się w podróż samochodem za granicę.

A lista jest całkiem długa. Musimy pamiętać o wyposażeniu auta, zarówno tym obowiązkowym, jak i po prostu – takim, które choć nie jest wymagane przepisami, może nam się bardzo przydać. Powinniśmy zwrócić także uwagę na takie kwestie jak m.in.:

 • stan auta,
 • zakup winiet, które umożliwią nam przejazdy po autostradach 
 • znajomość lokalnych przepisów drogowych – dotyczących zarówno obowiązujących prędkości, jak i chociażby – prowadzenia na tzw. podwójnym gazie; 
 • znajomość ograniczeń dotyczących używania  tzw. antyradarów i wideorejestratorów,
 • wymogi dotyczące stref czystego transportu.

Ale po kolei….

1. Weryfikacja stanu i wyposażenia auta

Zacznijmy od podstaw, czyli weryfikacji kondycji pojazdu. Pamiętajmy, by sprawdzić opony (bieżnik i ciśnienie), hamulce, światła, poziom oleju silnikowego i płynu chłodzącego. Upewnijmy się także, że w aucie jest lewarek i koło zapasowe.

Etap drugi, czyli elementy wyposażenia, bez których wyruszenie w podróż będzie co najmniej ryzykowne:

 • trójkąt ostrzegawczy, gaśnica*,
 • apteczka,
 • kamizelka odblaskowa,
 • kable rozruchowe,
 • linka holownicza i saperka,
 • widoczna oraz  czytelna tablica rejestracyjna (uwaga – to wyposażenie regulowane przez konwencję wiedeńską o ruchu drogowym!),
 • dobra nawigacja, która umożliwi bezpieczne dotarcie do celu i uchroni przed mandatem.

Ostatnim elementem powinna być weryfikacja ważności polisy ubezpieczeniowej i przeglądu auta.

*Polska, podobnie jak wszystkie kraje Unii Europejskiej, jest stroną konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. Zgodnie z tym dokumentem osoba wyjeżdżająca za granicę samochodem zarejestrowanym w Polsce jest zobowiązana do posiadania tylko takiego wyposażenia, jakiego wymaga prawo krajowe. Musimy więc obowiązkowo mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę.

2. Płatne odcinki dróg – co kraj to obyczaj

We Francji i Włoszech opłaty pobierane są bezpośrednio przy bramkach wjazdowych na konkretny odcinek drogi. W Czechach opłaty reguluje się za pomocą winietek okresowych, które np. przykleja się do szyby samochodu. W Austrii czy na Słowacji za przejazd płatnymi odcinkami można zapłacić online.

Choć ta różnorodność zasad może wydawać się na pierwszy rzut oka skomplikowana, na stronie PZM (Polski Związek Motorowy) znajdziemy wszystkie niezbędne i – co ważne – aktualne informacje związane z wysokością i sposobem uiszczania opłat za płatne odcinki dróg.

3. Ograniczenia prędkości, czyli przezorny zawsze ubezpieczony

Przepisy drogowe różnią się w zależności od danego kraju, podobnie jak i kary za poszczególne wykroczenia. Dla przykładu: mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości do 20 km/h w Polsce wynosi 200 zł, we Francji 630 zł, a w Czechach od 500 do 2000 zł.

Warto ponadto zweryfikować drogowe zagwozdki, które mogą nas zaskoczyć. We Francji, w zależności od deszczu, zmieniają się ograniczenia prędkości, a we Włoszech kierowcy pojazdów zarejestrowanych poza tym krajem muszą płacić mandaty na miejscu, w przeciwnym razie auto trafi do depozytu. Przydatne informacje związane z podróżami po Europie znajdziecie też tutaj.

4. Zero tolerancji na jazdę po alkoholu

Zawsze też stanowczo odradzamy prowadzenie po jakiejkolwiek – nawet minimalnej dawce alkoholu. Warto wiedzieć, że całkowicie zerową tolerancję dla jazdy pod wpływem mają Czechy i Słowacja. 

I tak np. w Czechach, mandat za jadzę po pijanemu to nawet 10 tys. zł oraz 2-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Najniższe kary za jazdę pod jakimkolwiek wpływem zaczynają się od 470 zł. 

5. Antyradary, ostrzegacze, wideorejestratory…

… czyli zagwozdek ciąg dalszy. W Niemczech kierowcy nie mogą korzystać z aplikacji, które informują o lokalizacjach fotoradarów, podobnie jest we Francji. Z kolei w Szwajcarii nie można korzystać z rejestratora jazdy nawet w celu dokumentowania podróży do celów rozrywkowych.

Oczywiście za wszystkie wykroczenia grożą kary. We Francji za posiadanie urządzeń zakłócających działanie radarów można zapłacić nawet 3000 euro, natomiast w Austrii za posiadanie wideorejestratora grozi grzywna w wysokości od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro.

6. Strefy czystego transportu

W Europie funkcjonuje ponad 320 stref czystego transportu na terenie 16 krajów, a ma być ich jeszcze więcej. To strefy, które zakładają ograniczony lub zerowy ruch pojazdów spalinowych, dostępne tylko dla samochodów elektrycznych. Wjazd do strefy nieuprawnionym pojazdem grozi dotkliwym mandatem.

Takie strefy można znaleźć we Włoszech (ok. 150), Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i Francji. W niektórych przypadkach wjazd do miasta może być możliwy wyłącznie po rejestracji za pomocą strony internetowej – ta jest potem weryfikowana przez monitoring i bramki. To kolejna rzecz, którą warto sprawdzić zawczasu!

7. Dobry plan to podstawa

Niektórzy wolą chwytać dzień, inni nie wyobrażają sobie podróży bez wcześniejszego planu. W przypadku wyjazdów zagranicznych, zwłaszcza tych dłuższych, jesteśmy zwolennikami planowania. Planowanie wakacji samochodowych za granicą to, począwszy od zapoznania się z przepisami panującymi w danym kraju, poprzesz wybór optymalnej trasy, którą będziemy podróżować, miejsc, w których zatrzymamy się, by odpocząć, na dobrej nawigacji skończywszy.

A jeśli w zagraniczną podróż planujesz zabrać swojego pupila, to o tym, jak się przygotować do takiej wycieczki przeczytasz tutaj.

Wybierając się w trasę autem po Europie z NaviExpertem, aplikacja dysponując mapami 31 krajów m.in. przypomni o obowiązujących limitach prędkości, a asystent pasa ruchu zadba o komfortowy przejazd przez bardziej skomplikowane skrzyżowania. Przypominamy również o trwającej do odwołania wakacyjnej promocji –30% na roczne abonamenty od NaviExpert. Aby z niej skorzystać, w nawigacji pobranej z Google Play lub App Store należy wybrać: Menu > Sklep.

Powyższe punkty z pewnością powinny znaleźć się na Waszej liście „to do” jeżeli planujecie zagraniczny wyjazd. A potem zostaje już tylko cieszyć się niczym nieskrępowanym urlopem, wolnym od przykrych niespodzianek. Tego Wam właśnie życzymy w trwającym sezonie wakacyjnym : )

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...