Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

05.07.2023

Wyjazd z psem za granicę – jak się przygotować?

Planujesz wyjazd z psem za granicę i nie wiesz, jak się do niego przygotować? W zależności od docelowego kraju podróży musisz pamiętać o niezbędnych dokumentach, aktualnych badaniach czy akcesoriach, które zapewnią pupilowi komfort podczas transportu.

Z tego wpisu dowiesz się:

 • jak przygotować się do wyjazdu z psem za granicę,
 • jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie,
 • jakie dokumenty przygotować przed podróżą,
 • jak zadbać o komfort swojego pupila i zapewnić mu bezpieczny transport.

Pamiętaj, że przedstawione tutaj informacje to tylko dane ogólne. Wiele krajów narzuca dodatkowe wymagania, które często się zmieniają. Zawsze aktualne informacje znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego. 

O czym jeszcze warto pamiętać jadąc autem za granicę przeczytasz tutaj.

Zwierzęta za granicą, czyli podróżowanie w UE

Jeżeli chodzi o kraje wchodzące w skład UE, obowiązujące przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętami są ujednolicone. Musisz pamiętać o 3 rzeczach.

Krok 1. Mikroczip

Mikroczip (nazywany także transponderem) to bardzo małe, specjalistyczne urządzenie, wyposażone w 15-cyfrowy kod, który można odczytać za pomocą specjalnego czytnika. Mikroczip jest wszczepiany pod skórę zwierzęcia. Brzmi strasznie, jednak jest to bezbolesny zabieg i przypomina zwykły podskórny zastrzyk.

Wszczepienie czipu można wykonać w większości gabinetów weterynaryjnych w Polsce. Warto dopytać weterynarza, czy wszczepiany czip spełnia normy ISO. Czip niezgodny z obowiązującymi normami może spowodować utrudnienia w przekroczeniu granicy – celnik może zażądać od nas posiadania własnego czytnika do niestandardowego czipu.

Ważne jest to, aby po wszczepieniu czipu zarejestrować zwierzaka w bazie danych (np. safe-animal.eu, identyfikacja.pl). Ułatwi to identyfikację w razie zgubienia pupila.

Koszt czipowania to ok. 50-100 zł.

Alternatywą dla mikroczipu może być tatuaż – to metoda identyfikacji zwierząt, powszechnie stosowana do 3.07.2011 roku. Zwierzaki, które zostały zidentyfikowane za pomocą tatuażu przed lipcem 2011 roku, nie muszą być dodatkowo zaczipowane, ale niezbędne jest przedstawienie stosownego dokumentu, potwierdzającego oznakowanie pupila tatuażem.

Krok 2. Szczepienia przed wyjazdem za granicę

Wymagane szczepienie przeciwko wściekliźnie obowiązuje właściwie w każdym państwie. O czym należy pamiętać szczepiąc pupila?

 • Bardzo ważna jest kolejność – najpierw czip, potem szczepienie!
 • Przeciwko wściekliźnie należy zaszczepić zwierzę starsze niż 3-miesięczne.
 • Jeżeli nasz zwierzak jest młodszy niż 12 tygodni, NIE może wyjeżdżać za granicę (wymaga to specjalnego zezwolenia na transport zwierzaka do danego państwa i jest związane z koniecznością dostarczenia dodatkowych dokumentów, m.in. oświadczenia o braku kontaktu zwierząt domowych z dzikimi zwierzętami).
 • W przypadku zwierząt szczepionych po raz pierwszy w życiu lub gdy przerwa pomiędzy szczepieniami była dłuższa niż 365 dni, szczepienie nabiera ważności po 21 dniach.
 • W przypadku zabiegów kolejnych (które według prawa należy wykonywać u psów raz do roku) szczepienie nabiera ważności w dniu wykonania.

Jeżeli chodzi o szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, nie są one konieczne, ale jak najbardziej zalecane.

Koszt szczepienia przeciwko wściekliźnie – około 50 zł. Więcej o szczepieniu tutaj.

Krok 3. Paszport dla psa/kot

Lecisz do kraju, w którym nie ma obowiązku posiadania paszportu przez pasażera? Niestety nie ominie to Twojego zwierzaka. Każdy pies wyjeżdżający za granicę MUSI posiadać paszport, bez względu na to, czy jego właściciel jest objęty tym obowiązkiem.

Aktualna lista gabinetów weterynaryjnych, uprawionych do wystawiania paszportu znajduje się na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Pet paszport ważny jest przez całe życie zwierzaka.

Aby uzyskać paszport dla czworonoga, należy spełnić wymagania, dotyczące oznakowania i szczepienia pupila. Paszport wystawia lekarz weterynarii, posiadający stosowne uprawnienia. Ile kosztuje paszport dla psa? Opłata za wydanie dokumentu to ok 100 zł. Więcej o pet paszporcie można przeczytać TUTAJ.

Jeżeli podróżujesz z nie swoim psem, pamiętaj o dodatkowym upoważnieniu, pozwalającym na transport psa – powinno zostać wystawione przez właściciela zwierzaka. A jeżeli przewozisz więcej niż 5 zwierzaków danego gatunku, pamiętaj o świadectwie zdrowia.

Jak przewozić psa w UE? Dodatkowe informacje

 • Jeżeli chcesz wjechać ze zwierzakiem do Norwegii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i na Maltę musisz posiadać zaświadczenie o profilaktyce przeciwko tasiemcom. W okresie nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed podróżą powinieneś odrobaczyć pupila specjalnym preparatem działającym przeciw Echinococcus multiocularis (tasiemiec bąblowcowy).
 • Ważne jest aktualne świadectwo zdrowia, które jest wystawiane przez weterynarza nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Poświadcza tym brak przeciwwskazań do odbycia podróży przez naszego pupila.
 • Wskazane jest, aby zwierzę przekraczało granicę w obecności swojego prawnego opiekuna, który jest wyznaczony w pet paszporcie.
 • Niektóre kraje UE nie zezwalają na transport psów ras, które są powszechnie definiowane jako niebezpieczne. Mowa tu o rasach takich jak Pitbull czy Rottweiler.
 • Od 1.07.2018 roku na teren Norwegii nie można wwozić psów, które nie mają właściciela, są przeznaczone do adopcji czy pochodzą z domów tymczasowych lub schronisk.

Pozostałe informacje, dotyczące wymogów poszczególnych państw UE można znaleźć tutaj.

Zwierzęta za granicą. Wyjazd poza Unię Europejską

Jeżeli chcesz zabrać swojego czworonożnego pupila poza granicę Unii Europejskiej, nie musisz wyrabiać pet paszportu. O czym warto pamiętać?

 • W większości państw, np. w USA, wwożone zwierzę musi posiadać orzeczenie lekarskie, potwierdzające szczepienia przeciw wściekliźnie, wykonane co najmniej na 30 dni przed wjazdem do kraju.
 • Wwożone psy i koty nie mogą wykazywać symptomów choroby, którą mogą zarazić się ludzie. Ogólne świadectwo zdrowia pupila nie jest wymagane przez te kraje, jednak lepiej je mieć, ponieważ niektóre linie lotnicze lub stany mogą go wymagać.
 • Najbardziej skomplikowany okazuje się wjazd psa do Australii. Na stronie Department of Agriculture and Water Resources znajduje się poradnik, opisujący krok po kroku procedurę wwozu zwierzaka do kraju. Aby uzyskać szczegółowe informacje, należy podać rodzaj zwierzaka, kraj, z którego jest wywożony oraz datę wjazdu do Australii.
 • Chcesz zabrać zwierzaka do Chin? Wwożąc go na lotnisko w Pekinie czy Szanghaju, pozostanie on na 30-dniowej kwarantannie. A jeżeli Twój pupil nie będzie w dobrej formie po locie, zostaną przeprowadzone badania przez lekarza weterynarii, za które będziesz musiał zapłacić.
 • Więcej informacji o przewozie zwierząt poza granice UE znajdziesz tutaj.

Pamiętaj, że zasady wwozu zwierząt na terytorium danego państwa mogą się od siebie różnić. Jeżeli planujesz wyjazd ze zwierzakiem za granicę, zacznij od dokładnej weryfikacji warunków wwozu zwierząt domowych na terytorium wybranego państwa. Nie warto tych czynności odkładać na ostatnią chwilę. Przepisy nie są sztywne i ulegają częstym zmianom, dlatego udając się z czworonogiem w zagraniczną podróż, musisz wiedzieć, czego możesz się spodziewać i być na to przygotowanym.

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Paszport i wszelkie niezbędne dokumenty spakowane, przepisy dotyczące przewożenia psa w kraju podróży sprawdzone, walizki w bagażniku auta, smartfon naładowany, dostęp do nawigacji NaviExpert wykupiony, a zatem… można ruszać? Nie! Decydując się na podróż samochodem z pupilem, należy pamiętać nie tylko o formalnościach. Przede wszystkim miejmy na uwadze komfort samego zwierzęcia.

Przewożenie zwierząt – transporter, klatka czy szelki?

Przepisy nie regulują dokładnego sposobu przewozu psów, zwierzę nie powinno jednak mieć możliwości przedostania się do przodu auta – takie zachowanie nie tylko rozprasza kierowcę, ale zwiększa także ryzyko wypadku. Zadbaj o bezpieczną przestrzeń dla swojego pupila – w przypadku mniejszych psiaków możesz zdecydować się na transporter, a większe psy przewozić np. w klatce w bagażniku, który musi być połączony z kabiną samochodową. Dostęp do świeżego powietrza jest kluczowy, niezależnie od czasu podróży! Pamiętaj, że klatka lub transporter nie może być ani za mała, ani za duża – powinna by dobrana do rozmiarów psa. Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel nie przepada za podróżowaniem w transporterze, możesz zdecydować się na siedzisko samochodowe, które montuje się na fotelu pasażera. W tym przypadku wszystko jednak zależy od wielkości zwierzęcia.

Jeżeli podczas jazdy pies będzie znajdował się na tylnej kanapie, pamiętaj o specjalnych szelkach samochodowych dla pupila. Dobrym wyborem będzie także mata samochodowa, która z jednej strony zabezpieczy tylną kanapę przed zwierzęcą sierścią, z drugiej zaś powstrzyma pupila przed wędrówkami na przód auta. Pamiętaj także, że pies podczas jazdy nie może wystawiać głowy za szybę – to duże ryzyko infekcji nosa, oczu czy uszu.

Przerwy w trakcie podróży – zabierz pupila na spacer

Niezależnie od warunków na drodze, długie podróże samochodem bywają męczące – przede wszystkim dla Twojego psiego towarzysza! Zadbaj o regularne przerwy i dopasuj ich czas trwania do swojego pupila. Zapewnij mu dostęp do świeżej wody i karmy, wyjdź z nim na krótki spacer, przy okazji sam rozprostujesz kości i odpoczniesz od jazdy, wymagającej dużego skupienia i koncentracji uwagi.

Pamiętaj, by podczas jazdy samochodem nie narażać zwierzaka na niepotrzebny stres. Unikaj gwałtownego hamowania i przyspieszeń, postaw na płynną i spokojną jazdę. Jeżeli podróżujesz w większym gronie, zadbaj o przyjazną atmosferę wśród pozostałych pasażerów – negatywne emocje i ogólne poddenerwowanie negatywnie wpływają na samopoczucie psa bardziej, niż myślisz.

Nieprawidłowe przewożenie psa w samochodzie – konsekwencje prawne

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, przepisy nie regulują dokładnego sposobu transportu zwierząt, jednak w przypadku nieprawidłowego przewożenia psa (czy innego zwierzęcia) w samochodzie, kierowca musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

W tym kontekście zastosowanie znajdują następujące przepisy:

 • art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt – 1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4. 1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem – tj. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: (…) transport zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, rzeźnych i przewożonych na targowiska, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres;
 • art. 60 Prawo o ruchu drogowym, tj. Zabrania się: używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.
 • art. 97 Prawa wykroczeń Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie,

W pierwszym przypadku należy liczyć się z karą pozbawienia wolności do lat 3, zaś w drugim i trzecim z karą grzywny w wysokości do 3 000 zł albo naganą. Warto także pamiętać, że nieprawidłowe przewożenie psa w samochodzie to czynnik rozpraszający dla kierowcy, który wskutek niewystarczającego skupienia może np. spowodować wypadek.

Przewożenie psa w samochodzie – najczęściej zadawane pytania

Jak przewozić psa za granicę autem?

Odpowiednio zabezpieczony czworonóg to bezpieczny czworonóg. Psa możesz przewozić w transporterze, klatce, siedzisku samochodowym lub zdecydować się na matę czy samochodowe szelki. Wszystko zależy od wielkości i charakteru zwierzaka.

Jakie dokumenty przygotować przed podróżą?

Mikroczip, aktualne szczepienia i paszport – to podstawowe elementy, na które musisz zwrócić uwagę przed wyruszeniem w trasę. Jeżeli podróżujesz z nie swoim pupilem, pamiętaj także o podpisanym przez właściciela upoważnieniu.

Gdzie można podróżować z psem?

Z psem możesz podróżować zarówno do krajów UE, jak i poza. Pamiętaj jednak, że przepisy różnią się w zależności od danego kraju i często się zmieniają. Zapoznaj się z nimi przed rozpoczęciem podróży.

Jak zadbać o komfort pupila?

Staraj się jeździć płynnie, unikaj gwałtownych hamowań i przyspieszeń. Zadbaj o częste przerwy (średnio co 2 godziny), zapewnij psu dostęp do wody i karmy, wyjdź z czworonogiem na krótki spacer!

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...