Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

23.05.2018

Zniszczone znaki drogowe – czy musisz ich przestrzegać?

Pisaliśmy już wcześniej o znakach – pułapkach. Tym razem poruszymy temat znaków drogowych, które są zniszczone, zasłonięte lub nieprzewidziane przez obowiązujące przepisy.

 


Znakami drogowymi zajmują się zarządcy dróg. Każdorazowe zgłoszenie znaku zniszczonego powinno skutkować jego natychmiastową naprawą lub wymianą. Na polskich drogach oprócz zniszczonego czy niewidocznego znaku, możesz spotkać znak nieprawidłowo ustawiony – za nisko lub za daleko od jezdni.

 

Znaki niewystępujące w przepisach drogowych

Znak „teren prywatny” z punktu widzenia przepisów nie istnieje. Zarządcy często go stawiają zamiast znaku „droga wewnętrzna”. W efekcie jednak nie posiada on żadnego znaczenia dla kierowców.

 


W przepisach drogowych nie ma przewidzianego znaku, który nakazywałby kierowcom parkowanie przodem do budynku. Przestrzeganie znaku to kwestia kultury jazdy kierowcy, gdyż zazwyczaj jest on ustawiony z konkretnych powodów. Przykład? Spójrz na poniższą grafikę, gdyby kierowcy nie przestrzegali znaku, spaliny samochodowe podczas odjeżdżania byłyby wydychane wprost na okna znajdujących się tam mieszkań.

 


Tabliczki o zbyt ogólnej treści nie powinny być umieszczane pod znakami. Tabliczka „nie dotyczy mieszkańców” nie mówi konkretnie o których mieszkańców chodzi. Poza tym w przypadku wezwania Straży Miejskiej czy Policji, funkcjonariusze będą mieć problem z weryfikacją, który samochód należy do „mieszkańca”.

 


Nie ma przepisów w kodeksie ruchu drogowego, które zakazywałyby wjazdu pojazdów z instalacją LPG do garażu. Dlatego z prawnego punktu nie istnieje taki znak jak „zakaz LPG”.

 

Znaki źle zamontowane

Przepisy jasno określają, w jaki sposób należy montować znaki drogowe. Niezastosowanie się do nich skutkuje nieważnością postawionego znaku.

 

Dolna krawędź znaku powinna znajdować się na wysokości minimum 2m od poziomu jezdni.

 


Również jeżeli chodzi o odległość od jezdni są pewne wymagania. Znak musi się znaleźć w odległości 0,5 do 2m od krawędzi jezdni. Jeżeli został postawiony w odległości większej niż 2m, kierowca nie powinien być karany za jego nieprzestrzeganie.

 

Znaki zniszczone lub zasłonięte

Znak zniszczony, zmodyfikowany, zasłonięty lub w inny sposób niewidoczny nie może być podstawą do ukarania kierowcy o nieprzestrzeganie przepisów. Takie znaki nie obowiązują i wymagają natychmiastowej naprawy lub wymiany. Na polskich drogach najczęściej możesz spotkać:

Znak obalony

Znak zasłonięty przez liście drzewa

Znak wyblakły od słońca

Znak zniszczony przez wandali

 

 

 

Przepisy przepisami, ale pamiętaj, że każdy przypadek jest oceniany indywidualnie. Jeżeli widzisz, że oznakowanie drogi odbiega od standardowego to sygnał dla Ciebie, aby zwiększyć czujność i zgłosić te nieprawidłowości w lokalnym urzędzie gminy.


Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...