Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

16.05.2018

Znaki – pułapki. Sprawdź czy dobrze interpretujesz te znaki drogowe!

Znaki drogowe mają pomagać kierowcom w przestrzeganiu prawa drogowego. Czy mogą zatem wprowadzić kierującego pojazdem w błąd? Sprawdź, które znaki są często źle interpretowane przez kierowców.

Zakaz ruchu po drogach leśnych

Większość kierowców na co dzień prowadzi pojazd po drogach publicznych. Czy wiedzą zatem jak zachować się kiedy wjeżdżają autem do lasu?
Na niektórych drogach leśnych możemy spotkać szlaban lub znak zakazu ruchu. Sygnały te są zrozumiałe dla kierowców i zazwyczaj przestrzegane. Jeśli jednak nie ma tych ograniczeń, kierowcy są przekonani, że mogą z danego przejazdu skorzystać.
Prawda jest jednak taka, że do lasu można wjechać samochodem tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. W innym przypadku kierowcy grozi nawet 500 zł mandatu.

Co ciekawe, zezwolenie na poruszanie się po drodze leśnej, nie oznacza zezwolenia na parkowanie na niej. Pozostawienie pojazdu jest dozwolone tylko w miejscu oznaczonym znakiem parkingu.

Ograniczenie prędkości przy wjeździe do miasta

Często spotykanym widokiem podczas wjazdu do miasta jest tablica z nazwą miejscowości w towarzystwie znaku ograniczenia prędkości. Błędnym jest przekonanie o tym, że skrzyżowanie odwołuje to ograniczenie. Jeżeli spotkamy na swojej drodze taki zestaw znaków, oznacza to, że ograniczenie obowiązuje na terenie całej miejscowości i odwołuje je dopiero znak „koniec miejscowości”.

 

Pułapka na postoju dla taksówek

Ogólna zasada mówi, że przekreślenia na znakach drogowych należy rozumieć jako koniec ich obowiązywania. W rzeczywistości jednak znak, który w większości rozumiemy jako „koniec postoju taksówek” oznacza jego… początek. O pomyłkę – a co za tym idzie popełnienie wykroczenia – nie trudno.

 

Strefa płatnego parkowania

Czy pozostawienie pojazdu przed znakiem „parking płatny”, ale już w wyznaczonych liniach wiąże się z opłatą za miejsce postojowe? Wielu kierowców uważa, że to miejsce nie jest objęte koniecznością opłaty. Lepiej jednak jest się dokładnie rozejrzeć, gdyż znak płatnego parkingu zwykle występuje w strefie płatnego parkowania.

Oznacza to, że za postój trzeba płacić wszędzie, bez względu na to czy pojazd stoi na bezpośrednio wskazanym miejscu postojowym, czy poza nim.

 

Parkingi tylko dla samochodów

Na pewno widziałeś kiedyś parking samochodowy, na którym oprócz samochodów pozostawiona była przyczepa kempingowa. Jeżeli znak „Parking” nie ma pod spodem tabliczki z symbolem przyczepy kempingowej, oznacza to, że nie jest on dla nich przystosowany. Niestety nie jest to wiedza codzienna. Co więcej, przyczepę kempingową można zostawić na parkingu pod warunkiem, że jest połączona z ciągnącym ją pojazdem.

 

Strefa zamieszkania a parkowanie pojazdu

Wjazd do strefy zamieszkania wiąże się z pierwszeństwem dla pieszych. Nie jest inaczej w przypadku parkowania auta. Jest to możliwe tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

 

Zwracaj uwagę na znaki przy rondzie

Wjazd na rondo zazwyczaj wiąże się z ustąpieniem pierwszeństwa samochodom, które znajdują się na rondzie. Sporadycznie jednak możemy spotkać rondo bez znaku „ustąp pierwszeństwa”. Jest to pułapka dla pojazdów poruszających się po rondzie, ponieważ inaczej niż zwykle muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom wjeżdżającym na skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

Ostry skręt w prawo

Znak „ostry skręt” informuje tylko o kierunku pierwszego zakrętu. Drugi łuk nie musi odpowiadać temu ze znaku.

 

Sygnalizacja świetlna

Jeżeli zielona strzałka na sygnalizatorze skierowana jest w lewo, oznacza to, że nakazuje skręt w tę stronę. Kierowcy nie zawsze o tym pamiętają, gdyż nie widząc znaku „zakaz zawracania” wykorzystują skręt w lewo właśnie do zawracania.

 

Strefa ograniczonej prędkości

Znaki „strefa ograniczonej prędkości” i „ograniczenie prędkości” różnią się od siebie tym co je odwołuje. Strefa ograniczonej prędkości jest odwoływana przez znak „koniec strefy ograniczonej prędkości”, natomiast tradycyjne ograniczenie prędkości jest odwoływane np. przez skrzyżowanie.

 

Parkowanie pod prąd

Parkując pod prąd można nie zauważyć znaku zakazu parkowania, którego tarcza jest obrócona w przeciwnym kierunku. Kierowca nie widząc znaku jest przekonany, że może pozostawić auto. Tymczasem ma obowiązek sprawdzić, czy na danym odcinku nie obowiązuje zakaz postoju.

 

 

To oczywiście tylko z niektórych pułapek jakie możesz spotkać na drodze. Pamiętaj, aby zawsze poruszać się zgodnie z zasadami ruchu drogowego. A jeżeli nie jesteś czegoś pewien zachowaj ostrożność i koniecznie sprawdź jak zachować się następnym razem w podobnej sytuacji. Szerokości!


Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...