Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

21.02.2011

Smartfony – przyszłość telefonów i komputerów naprawdę osobistych

Smartfony marki Samsung

Rynek smartfonów rozwija się w Europie i Stanach Zjednoczonych bardzo dynamiczne. W ostatnim kwartale 2010 roku w USA sprzedano więcej smartfonów niż komputerów osobistych a ilość sprzedanych smartfonów na całym świecie w 2010 roku sięgnęła blisko 300 milionów. Ten imponujący wzrost nie jest jednak wynikiem chwilowej mody a początkiem rewolucyjnych przemian w zakresie zastosowań urządzeń mobilnych.

Smartfon = urządzenie + system operacyjny

Warto wiedzieć, że rynek smartfonów to dwa równoległe byty: systemy operacyjne oraz same urządzenia. Często producenci smartfonów (np. Nokia, BlackBerry czy Apple) decydują się, oprócz produkcji samego smarfona, na utworzenie systemu dla swoich urządzeń, np. Nokia stworzyła do niedawna najpopularniejszy Symbian a Apple, korzystając z doświadczeń systemu iMac, zaprojektowało iOS.  Część producentów (np. LG czy Sony Ericsson) rezygnuje z chęci tworzenia własnego OS-a i instaluje systemy dostarczane przez specjalistów w tych dziedzinach (np. Google czy Microsoft).  Zdarzają się także rozwiązania mieszane, jak w Samsungu, który w wielu modelach korzysta z „nie swojego” Androida (Google), ale też nie rezygnuje z własnego systemu operacyjnego (Bada) w innych swoich modelach.

Większość producentów smartfonów i systemów operacyjnych ma powody do radości

Do niedawna liderem w sprzedaży smartfonów jak i systemów na nie była Nokia i jej OS Symbian. Koniec 2010 roku i początek 2011 przyniósł jednak wyraźne zmiany i zaskoczył rynek oraz użytkowników. Po pierwsze Symbian przestał być liderem systemów na smart fony, co więcej Nokia ogłosiła wycofanie się z dalszego rozwoju tego systemu na rzecz aliansu z Microsoftem. Co prawda nie ujawniono, od kiedy dokładnie, ale wydaje się przesądzone, że w telefonach Nokii instalowany będzie system Windows Phone 7. Warto dodać, że również Google próbowało przekonać Nokię do Androida, gdyby tak się stało, dominacja tego systemu byłaby już pełna, a tak zapowiada się duża rywalizacja.

Mimo braku porozumienia z Nokią największe powody do zadowolenia z rozwoju rynku smartfonów ma jednak firma Google – jej świeże podejście do tematu urządzeń mobilnych oraz otwarta technologia pozwoliły Androidowi stać się systemem operacyjnym nr 1. Co więcej system ten wydaje się najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem i zyskuje największe uznanie wśród użytkowników jak i developerów (twórców aplikacji). Dodatkowo olbrzymie środki zainwestowane w jego rozwój przez Google oraz przychylność wielkich producentów telefonów (HTC, Samsung, LG, Motorola, Sony Ericcson, Huwei  i inni) czynią Androida pretendentem do dominacji na rynku systemów operacyjnych dla smartfonów i tabletów.

Narzekać na rozwój rynku smartfonów nie mogą też Apple i, mimo wszystko (porażka Symbiana), Nokia, która jest liderem w sprzedaży Smartfonów (z 28-proc. udziałem w rynku). Do grona liderów na rynku smartfonów należy też BlackBerry (RIM).

Sony Ericsson Xperia
Sony Ericsson Xperia

Smartfony – producenci wierzą, że to przyszłość

O tym, jak wielkie znaczenie producenci przywiązuje do tego segmentu produktów, mogli przekonać się także zwiedzający największe elektroniczne targi CES 2011 w Las Vegas (styczeń) oraz targi w Mobil World Congress w Barcelonie (luty). Poza technologią 3D to właśnie urządzenia mobilne (w tym smartfony) były najgorętszym tematem tych targów. Wśród firm prym wiodły  LG, HTC, Samsung, Motorola, Dell,  Huawei czy Sony Ericsson. Możemy być pewni, że w tym roku również na polskim rynku przybędzie wiele świetnych modeli, na których będzie można uruchomić m.in. nawigację NaviExpert. Targi pokazały też dominującą pozycję Androida.

Subiektywny przegląd najlepszych smartfonów na 2011 rok znaleziony na Youtube

 

 Smartfony to jeden z najlepiej rozwijających się rynków elektronicznych – dlaczego?

Dlaczego rynek smartfonów rośnie tak dynamicznie na całym świecie? Stosunkowo niskie koszty urządzeń, ich funkcjonalność oraz dostępność niezbędnych technologii (np. szybki mobilny Internet) sprawiają, że smartfony czynią życie swoich użytkowników  łatwiejszym, przyjemniejszym, wydajniejszym i dającym więcej możliwości – od tego trendu odwrotu nie ma. Smartfon powoli przestaje być jedynie gadżetem a staje się narzędziem, które we właściwych rękach zapewnia duże możliwości i wygodę (jako dobry przykład niech posłuży tu nawigacja NaviExpert). Ale o tym, jakie możliwości mają smartfony i w czym są lepsze od komputerów osobistych, napiszemy już w kolejnym wpisie.

A jakie jest Wasze zdanie na temat smartfonów? Używacie ich lub zamierzacie kupić w najbliższym czasie?

Bartek


Podobne wpisy

27.10.2023 | Aktualności drogowe

1 listopada na polskich drogach

29.08.2023 | Konkursy

Osiemnastka NaviExpert. Świętuj...

28.08.2023 | badania NaviExpert

RAPORT: Czy wysokie ceny zepsuły nam...

04.08.2023 | Co nowego?

Odcinkowy pomiar prędkości...

10.07.2023 | Nawigacja NaviExpert

7 rzeczy, o których warto pamiętać...

05.07.2023 | Nawigacja NaviExpert

Wyjazd z psem za granicę – jak się...
do góry
NaviExpert ©2023.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
innowacyjna gospodarka