facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

29.06.2012

RAPORT NAVIEXPERT: Wakacyjne wyjazdy – które trasy pozwolą zaoszczędzić czas?

Gdansk

Zaczynają się wakacje. Jak wynika z analiz NaviExpert, wybierając najpopularniejsze trasy, prowadzące głównymi drogami często tracimy wiele cennego czasu. Pokazują to przykłady przeanalizowane na potrzeby raportu: w zależności od wybranej drogi na trasie z Gdańska do Ustrzyk Dolnych możemy stracić lub zyskać blisko godzinę, podobnie podróżując z Warszawy do Kołobrzegu. W sezonie wakacyjnym, gdy główne trasy będą szczególnie oblegane przez turystów – różnice te będą jeszcze większe.

Od początku tego roku oddano w Polsce do użytku kilkanaście odcinków autostrad i dróg ekspresowych. Warto pamiętać o tym podczas planowania wakacyjnych podróży. Może okazać się, że do miejsca, w które się udajemy prowadzi obecnie kilka dróg i możemy zaoszczędzić sporo czasu wybierając najlepszą z nich. Dzięki darmowemu serwisowi korkosfera.pl – inteligentnemu narzędziu do planowania podróży – można łatwo porównać różne warianty trasy i wybrać trasę optymalną. Korkosfera analizując wiele czynników, takich jak natężenie ruchu lub prowadzone aktualnie remonty, podpowiada czasem rozwiązania na pierwszy rzut oka nieoczywiste, ale nagroda w postaci zaoszczędzonego czasu może na niektórych trasach wynosić nawet godzinę. Wystarczy wpisać w serwisie punkt startu i punkt docelowy, a system sam zaproponuje trasę prowadzącą głównymi drogami lub trasę rekomendowaną do wyboru.

Trasa rekomendowana może uwzględniać główne drogi, ale nie musi. System wybiera po prostu najlepsze rozwiązanie, które umożliwi kierowcy dotarcie do celu w optymalnych warunkach – z ominięciem korków i utrudnień oraz w najkorzystniejszym czasie. Nie zawsze są to trasy najkrótsze, co więcej – nie zawsze są to drogi z najwyższymi dozwolonymi prędkościami poruszania się, czyli autostrady i drogi główne, ale zawsze drogi bezpieczne i w dodatku z mniejszym ruchem ciężarowym – mówi Paweł Kozłowski, Prezes Zarządu NaviExpert, twórcy serwisu korkosfera.pl.

Z okazji wakacji specjalna promocja: 50 zł rabatu na zakup dwuletniego abonamentu NaviPlan Polska i Europa!

NaviExpert przeanalizował popularne trasy wyjazdów wakacyjnych z największych miast, porównując czasy przejazdu z wybranych miejscowości na trasach prowadzących drogami głównymi i trasach rekomendowanych przez serwis korkosfera.pl. Podane w raporcie wartości to jednak zaledwie przykłady tego, ile można zyskać na konkretnych trasach, ale – jak zaznacza Paweł Kozłowski – nie należy uczyć się ich na pamięć. – Sytuacja na polskich drogach zmienia się codziennie. To, że dziś konkretna trasa jest wskazana jako rekomendowana, nie musi świadczyć o tym, że tak samo będzie jutro. Wystarczy, że w danym miejscu rozpocznie się uciążliwy remont, zdarzy się wypadek lub pojawią się korki związane z wakacyjnymi wyjazdami. Wówczas serwis korkosfera.pl, analizując dane o natężeniu ruchu drogowego oraz na bieżąco wprowadzane na mapy informacje o remontach zaproponuje inną trasę, optymalną w danej chwili. Dlatego warto za każdym razem przed podróżą sprawdzić w serwisie korkosfera.pl, co nam sugeruje – tłumaczy Kozłowski.

Przykładowe różnice czasowe zaobserwowane 28.06.2012

Gdańsk

Z analiz NaviExpert wynika, że najbardziej spektakularną różnicę czasów przejazdów widać na trasie Gdańsk – Ustrzyki Dolne. Podróż drogami głównymi przez Zgierz, Piotrków Trybunalski oraz Kielce zajmuje blisko 11 h i 15 min. Prawie o godzinę mniej spędzą w aucie kierowcy podróżujący przez Płock, Radom i Tarnobrzeg. Ponad 50 minut krótsza okazała się także trasa z Gdańska do Suwałk przez Bartoszyce i Węgorzewo, aniżeli wiodąca głównymi drogami trasa przez Ostródę, Olsztyn i Ełk. Ponad pół godziny zaoszczędzą także gdańszczanie podróżujący do Hajnówki. Wystarczy zamiast trasy przez Olsztyn, Szczytno, Ostrołękę, wybrać tę przez Olsztynek, Mławę, Maków Mazowiecki.

Zobacz przykładową trasę.

Katowice

Przed podróżą z Katowic do Gdańska warto pomyśleć o trasie wiodącej przez Łask i Ciechocinek. Wybierając ją zamiast drogi przez Piotrków Trybunalski i Włocławek, możemy liczyć na blisko pięćdziesięciominutowy zysk. Ponad kwadrans można zaoszczędzić również na trasie Katowice – Mrągowo (przy wyborze drogi przez Płońsk i Ciechanów zamiast tej przez Warszawę i Ostrołękę). Prawie pół godziny zaoszczędzą także kierowcy udający się do Wisły, jeśli wybiorą trasę przez Żory, zamiast tej prowadzącej głównymi drogami przez Tychy i Pszczynę.

Katowice
Katowice

Zobacz przykładową trasę.

Kraków

Prawie trzy kwadranse zyskają kierowcy podróżujący z Krakowa do Gdańska przez Łask i Ciechocinek, zapominając o rutynowej trasie wiodącej przez Łódź i Włocławek. Dla tych z kolei, którzy wolą wypoczywać w górach, np. w bieszczadzkich Ustrzykach Dolnych, optymalna będzie trasa wiodąca przez Moszczenicę i Nowy Żmigród. Zajmuje ona średnio 4h 15 minut. Jak wynika z analiz NaviExpert – wybierając trasę przez Pilzno, Jasło i Krosno pojedziemy ponad kwadrans dłużej.

Trasy wakacyjne Kraków
Trasy wakacyjne Kraków

Zobacz przykładową trasę.

Lublin

Osoby podróżujące z Lublina do Ustrzyk Dolnych mają szansę zaoszczędzić nawet 41 minut, jeśli wybiorą trasę przez Biłgoraj i Pruchnik, zamiast popularnej trasy przez Janów Lubelski, Leżajsk i Przemyśl. Kierowcy podróżujący natomiast do Kołobrzegu mogą omijać autostradę A2. Przejechanie nią, dalej, przez Poznań, Piłę i Szczecinek, zajmuje średnio pół godziny więcej niż alternatywna droga wiodąca przez Nowy Dwór Mazowiecki, Toruń i Chojnice.

Trasy wakacyjne Lublin
Trasy wakacyjne Lublin

Zobacz przykładową trasę.

Łódź

39 minut zaoszczędzą kierowcy podróżujący z Łodzi do Ustrzyk Dolnych, jeśli zastąpią popularną trasę głównymi drogami przez Busko Zdrój, Tarnów i Krosno drogą prowadzącą przez Baranów Sandomierski i Rzeszów. Pół godziny przewagi kierowcom da również trasa do Kołobrzegu przez Czarnków i Połczyn Zdrój, mimo że najpopularniejsza jest ta wiodąca przez Piłę i Szczecinek.

Trasy wakacyjne z Łodzi
Trasy wakacyjne z Łodzi

Zobacz przykładową trasę.

Poznań

Poznaniacy chcący odpocząć na Mazurach, wybierając trasę rekomendowaną przez serwis korkosfera.pl mogą zaoszczędzić prawie 40 minut. Droga do Giżycka przez Stryków, Warszawę (A2) i Nowogród, mimo że jest sporo dłuższa od tej wiodącej przez Toruń i Olsztyn, pozwala przebyć całą trasę już w 6 godzin i 10 minut. W zależności od wybranej trasy, około pół godziny zyskają także osoby wybierające się na urlop do Karpacza (trasa rekomendowana prowadzi przez Górę i Prochowice, omijając Głogów i Polkowice) oraz Kołobrzegu (trasą przez Czarnków i Połczyn Zdrój, omijając tę najpopularniejszą, prowadzącą przez Piłę i Szczecinek).

Trasy wakacyjne z Poznania
Trasy wakacyjne z Poznania

Zobacz przykładową trasę.

Warszawa

Godzinę szybciej mogą dojechać warszawiacy planujący urlop w Kołobrzegu. Mimo iż mogłoby się wydawać, że najszybciej będzie przejechać ten dystans nową autostradą A2 przez Poznań i dalej Piłę, Szczecinek, to okazuje się, że bardziej opłaca się jechać trasą prowadzącą przez Nowy Dwór Mazowiecki, Toruń, Chojnice i Białogard. Pół godziny zyskają także kierowcy, którzy w drodze do Ustrzyk Dolnych pojadą przez Puławy i Biłgoraj, omijając z kolei popularną trasę prowadzącą przez Radom i Sandomierz. Ponad kwadrans można także zyskać wybierając zamiast głównych dróg, trasy rekomendowane przez serwis korkosfera.pl w kierunku Zakopanego (przez Piotrków Trybunalski, Częstochowę, zamiast drogi przez Radom i Kielce) oraz Giżycka (przez Łomżę i Nowogród, zamiast trasy przez Zambrów i Piątnicę).

Warszawa
Warszawa

Zobacz przykładową trasę.

Wrocław

Ponad godzinę zaoszczędzą wrocławianie wybierający się na Mazury – do Giżycka – jeśli wybiorą trasę przez Grabów nad Prosną zamiast tej wiodącej przez Kępno i Pabianice. W Strykowie obie trasy się łączą, jednak później, by zyskać na czasie, lepiej jechać przez Nowogród, a nie popularną trasą przez Zambrów.

Trasy wakacyjne Wrocław
Trasy wakacyjne Wrocław

Zobacz przykładową trasę.

Firma NaviExpert to nie tylko twórca serwisu korkosfera.pl, ale przede wszystkim producent mobilnej nawigacji na telefony komórkowe, z funkcją omijania korków i utrudnień na drodze. Omijanie korków jest możliwe dzięki unikatowej Technologii Community Traffic online, która zbiera aktualne dane o natężeniu ruchu drogowego. Dzięki temu, że mapy są aktualizowane online, kierowcy podróżujący z NaviExpert korzystają z zawsze aktualnych map, uwzględniających także najnowsze odcinki dróg i remonty. W najnowszej wersji NaviExpert na telefony z systemem Android, aplikacja została wzbogacona także o mobilne CB, działające podobnie jak nadajniki CB radia, tylko bez fonii. Użytkownicy mają do dyspozycji prosty w obsłudze, interaktywny mechanizm pozwalający na zgłaszanie i odbieranie ostrzeżeń m.in. o fotoradarach, kontrolach drogowych i wypadkach od innych kierowców.


Podobne wpisy

06.05.2020 | Bez kategorii

Koniec kwarantanny na drogach!

28.04.2020 | Android

Masz NaviExpert z getne.pl? Przejdź...

22.04.2020 | Nawigacja NaviExpert

5 formalności związanych z autem, które...

16.04.2020 | badania NaviExpert

Wiemy, czy Polacy zastosowali się do...

08.04.2020 | Nawigacja NaviExpert

Alternatywne środki transportu w dobie...

01.04.2020 | Co nowego?

NaviExpert Home rozwiąże problemy z...