Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

09.06.2022

Polacy za kółkiem. Jak wypadamy na tle Europy?

Vinci Autoroutes, francuski operator drogowy, w marcu tego roku przebadał 12,5 tys. kierowców z 11 krajów Europy pod kątem zachowań na drodze, nawyków za kółkiem czy opinii o innych kierowcach. Co wynika z tegorocznego badania?

Polak za kierownicą, czyli egoizm kontrolowany

Mówi się, że największy krytyk tkwi w nas samych. Dane zebrane przez Vinci Autoroutes pokazują jednak, że polscy kierowcy mają o sobie… całkiem dobre zdanie. Polacy uważają, że są kierowcami ostrożnymi (72%), opanowanymi (68%) i uprzejmymi (33%). Nie boją się jednak przy tym przyznać, że w trakcie prowadzenia samochodu nie myślą o innych kierowcach, a wyłącznie o swoim komforcie i wygodzie – to zdanie aż 42% ankietowanych.

Polscy kierowcy znajdują się też na podium manifestacji swoich drogowych poglądów. Aż 36% osób siedzących za kółkiem decyduje się opuścić samochód i wytłumaczyć innemu kierowcy swoje racje. W tym drogowym egoizmie nie pozostajemy jednak sami, bo tuż za nami znajdują się Włosi (31%) i Grecy (24%).

Nie udawaj Greka… w trasie

Choć polscy kierowcy nie stronią od drogowych dyskusji, wciąż daleko im do Greków. Niemal połowa greckich kierowców zachowuje się za kierownicą bardzo ryzykownie: wyprzedza z niewłaściwej strony, trąbi na innych, a nawet zajeżdża drogę! Dodatkowo, aż 77% Greków przyznało w ankiecie, że dzwonią i odbierają połączenia w trakcie jazdy, a ponad 30% zdradziło, że ignoruje limity prędkości czy czerwone światła.

Ta drogowa beztroska Greków zaskakuje, zwłaszcza, że to właśnie oni najbardziej krytycznym okiem spoglądali na nawyki jazdy kierowców z innych krajów. Aż 91% z nich wypowiadało się o kierowcach z zagranicy w pejoratywny sposób.

Angielska uprzejmość

W badaniach najlepiej wypadli Anglicy – niemal połowa ankietowanych osób wypowiadała się pozytywnie w kontekście europejskich kierowców. Brytyjscy kierowcy okazali się także wyjątkowo skromni. Mniej niż 70% ankietowanych definiuje swoich rodaków jako uważnych uczestników ruchu drogowego, a mniej niż połowa wypowiada się o towarzyszach na trasie jako o kierowcach spokojnych i uprzejmych.

Polscy kierowcy w badaniach Vinci Autoroutes nie wypadli najgorzej, ale nie jesteśmy też faworytami. Czeka nas dużo pracy nie tylko nad kulturą jazdy, ale i dostrzeganiem własnych niedoskonałości. Jako NaviExpert chcemy wspierać Was w codziennych drogowych wyzwaniach i poprawianiu bezpieczeństwa na drodze – właśnie dlatego nieustannie rozwijamy funkcję Mój styl jazdy, która jest dla kierowców osobistym instruktorem doskonalenia techniki jazdy. Razem możemy więcej!

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...

27.10.2023 | Aktualności drogowe

1 listopada na polskich drogach