Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

13.03.2018

Jak jeździć bezpieczniej nocą?

Senność, kiepska widoczność czy oślepiające światła innych pojazdów, to tylko niektóre niedogodności, z jakimi musi borykać się kierowca podróżujący po zmroku. Podpowiadamy jak sobie z nimi radzić i podróżować bezpiecznie kiedy jest już ciemno.

Zmęczony kierowca = pijany kierowca?

Jak dowodzą badania, już po dwóch godzinach jazdy nocą osoby prowadzące samochód zaczynają popełniać niebezpieczne błędy porównywalne do tych, jakie popełnia kierowca z zawartością alkoholu we krwi na poziomie 0,5 promila. Z każdą kolejną godziną sytuacja się pogarsza. Ziewanie i nierówny tor jazdy to symptomy, które powinny zmusić Cię do zrobienia sobie przerwy.

Czujesz, że zasypiasz? To tzw. mikrosen, który jest szalenie niebezpieczny. O tym jak nie zasnąć za kierownicą pisaliśmy TUTAJ

Kierowca kulturalny

Warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą poprawić komfort i bezpieczeństwo podróżowania:

  • Zachowuj odpowiedni odstęp przed pojazdem jadącym przed Tobą, aby Twoje światła nie świeciły kierowcy w lusterko wewnętrzne;
  • Jadąc na światłach drogowych zmieniaj je odpowiednio wcześnie, mając na uwadze innych uczestników ruchu;
  • Gdy jesteś wyprzedzany i masz włączone światła drogowe, zmień je na mijania dopiero gdy samochód Ciebie wyprzedzający znajdzie się na Twojej wysokości;
  • Nie zapominaj, że dla kierowców jadących za Tobą, Twoje światła są ważnym źródłem informacji na temat tego, co się dzieje na drodze.

Dostosuj prędkość jazdy

Prędkość zawsze należy dostosować do warunków pogodowych i widoczności. Przy dużych prędkościach łatwiej o błędy, trudniej wykonywać precyzyjne manewry, a także reagować właściwie na niespodziewane przeszkody. Decydując się w trakcie nocnej jazdy na sprawdzenie osiągów swojego auta, możesz nie zauważyć dziury w jezdni i trudniej Ci będzie uniknąć zderzenia z dziką zwierzyną lub potrącenia pieszego niewyposażonego w odblaski.

Uwaga na zwierzęta!

Znak A-18b ostrzega o zwierzętach, które mogą pojawić się na trasie. Zmniejsz wtedy prędkość i zwiększ czujność. Kiedy już zobaczysz zwierzę zwolnij, użyj klaksonu i bądź świadom tego, że za nim mogą podążać inne. Nie bagatelizuj niepozornych błysków, widząc je w pobliżu drogi. Mogą być to reflektory pojazdu odbijające się w oczach zwierząt. Jeśli już dojdzie do zderzenia, włącz światła awaryjne, ustaw trójkąt ostrzegawczy i zadzwoń na 112. Zwierzęcia nie należy dotykać, ani tym bardziej brać do samochodu.

Światła, szyby i reflektory

Ważne aby światła nie były ustawione ani za wysoko, ani zbyt nisko. Źle ustawione światła to ryzyko oślepiania jadących z naprzeciwka oraz pogorszenia ostrości widzenia dla samego kierowcy.

Niemniej ważne jest dbanie o czystość reflektorów oraz szyb z zewnątrz i od środka. Banał? Niekoniecznie. Brudna szyba to refleksy świetlne i odczuwalne pogorszenie ostrości widzenia.

Jazda w nocy a oczy

Do jazdy po zmroku, gdy źrenica jest maksymalnie rozszerzona i narażona na oślepianie reflektorami nadjeżdżających samochodów, światłami odblaskowymi z mijanych znaków drogowych czy latarni, przydadzą się specjalnie przeznaczone do tego soczewki:

  • soczewka z tzw. filtrem blue-blocker, w kolorze lekko żółtawym, rozjaśnia obraz sprawiając, że światła stają się mniej agresywne i oślepiające, czyniąc jazdę bezpieczniejszą
  • soczewka drivewear – najbardziej uniwersalna soczewka samoczynnie dostosowująca się do intensywności światła w zależności od zastanej pogody. W pochmurne i mgliste dni soczewka rozjaśni widziany obraz i odwrotnie – przyciemni w słoneczne. Dzięki filtrowi polaryzacyjnemu likwiduje odblaski, a warstwa fotochromowa reaguje na światło widzialne za szybą samochodu.

Ekran HUD od NaviExpert

Z myślą o kierowcach podróżujących nocą, czy to dla przyjemności, czy z konieczności, nawigacja samochodowa NaviExpert została wyposażona w funkcję HUD. Bezpłatna opcja ekranu HUD w NaviExpercie, dzięki lustrzanemu odbiciu prezentuje na przedniej szybie informacje o najbliższym manewrze, odległości do niego, a także obowiązujące na danym odcinku ograniczenie prędkości. Ekran HUD prezentuje także aktualną prędkość auta oraz szacowany czas dojazdu do miejsca docelowego. Dzięki zastosowaniu niemęczących oczu kolorów i braku konieczności montażu telefonu na szybie, odczuwalnie poprawi to komfort jazdy po zmroku.

Nawigacja samochodowa nocą
Nawigacja samochodowa nocą

Aby włączyć HUD w NaviExpert, po wytyczeniu trasy na ekranie nawigacyjnym należy kliknąć sprzętowy przycisk opcji i wybrać ekran HUD spośród dostępnych kategorii. Każdorazowe dotknięcie ekranu z HUD-em obraca go o 90 stopni, co pozwala dopasować go do poprawnego wyświetlania informacji, niezależnie od położenia urządzenia na desce rozdzielczej samochodu.

 


Podobne wpisy

27.10.2023 | Aktualności drogowe

1 listopada na polskich drogach

29.08.2023 | Konkursy

Osiemnastka NaviExpert. Świętuj...

28.08.2023 | badania NaviExpert

RAPORT: Czy wysokie ceny zepsuły nam...

04.08.2023 | Co nowego?

Odcinkowy pomiar prędkości...

10.07.2023 | Nawigacja NaviExpert

7 rzeczy, o których warto pamiętać...

05.07.2023 | Nawigacja NaviExpert

Wyjazd z psem za granicę – jak się...
do góry
NaviExpert ©2023.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
innowacyjna gospodarka