NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz

25.01.2018

7 skutecznych sposobów na sen za kierownicą

Zdarzyło Ci się kiedyś zasnąć za kierownicą? Był to tzw. mikrosen, który jest częstym powodem wypadków drogowych. Na pewno nie raz słyszałeś w wiadomościach o kierowcy, który zasnął podczas jazdy i spowodował poważną kolizję. Mikrosen to niestety realne zagrożenie na drogach. Zasnąć może każdy, dlatego dowiedz się jak walczyć ze zmęczeniem za kółkiem.

Co to jest mikrosen

Mikrosen to CHWILOWA UTRATA ŚWIADOMOŚCI przy jednoczesnym zachowaniu pełnej motoryki ciała. Oznacza to, że kierowca zasypia bardzo płytkim snem, który trwa nawet kilka sekund! W tym czasie rozpędzone auto może pokonać dystans kilkuset metrów. W trakcie mikrosnu kierowca ma otwarte oczy ale nie jest w stanie reagować na bodźce z otoczenia. Może więc nie zauważyć zakrętu, czerwonego światła czy innej przeszkody na drodze.

Jak walczyć ze snem za kierownicą

Im większe zmęczenie kierowcy tym większe prawdopodobieństwo na zaśnięcie podczas jazdy.
Zazwyczaj zaczyna się od niewinnego ziewania. Następnie czujemy jak nasze zmęczenie narasta, powieki stają się coraz cięższe i przestajemy pamiętać co wydarzyło się na drodze w ciągu ostatnich sekund jazdy. W tym momencie doświadczony kierowca powinien powiedzieć STOP. Jeśli zignorujemy te objawy możemy spowodować poważny wypadek.
Otwarcie okien, mocna kawa czy głośne włączenie muzyki pomoże, ale tylko na chwilę. Co więc zrobić kiedy czujemy, że dopada nas mikrosen?
 
1. Najbezpieczniejszą praktyką jest krótki postój podczas którego kierowca może się zdrzemnąć na kilkanaście minut. Tyle wystarczy, aby zregenerować siły na dalszą podróż

2. Dobrze działa również przemycie twarzy zimną wodą, która poprawi nasze krążenie

3. Zalecany jest również krótki spacer, dzięki któremu dotlenimy nasz zmęczony organizm

4. Jeżeli nie mamy możliwości na postój czy spacer warto mieć przygotowanych kilka ciekawych audiobooków, czy kursów z nauką języka obcego. Koncentracja na słuchanym tekście uchroni nas przed mikrosnem

5. Jeżeli pora jest odpowiednia, możemy również zadzwonić do znajomego czy kogoś z rodziny, oczywiście używając do tego celu zestawu głośnomówiącego

6. Umiarkowane podjadanie mocno miętowych cukierków pomoże dłużej skoncentrować się na drodze

7. Warto również pomyśleć o niższej niż zwykle temperaturze wewnątrz samochodu
 
Prawda jest taka, że każdy z nas może zasnąć za kierownicą – Ty również. Dlatego, jeżeli czujesz się zmęczony lub znużony drogą, nie czekaj, aż ten stan się pogorszy. Jeżeli to możliwe zamień się z innym kierowcą, jeśli nie – pamiętaj, że regeneracja sił do dalszej bezpiecznej podróży to konieczność.


Podobne wpisy

14.02.2019 | Co nowego?

Nawigacja z głosem bliskiej osoby zmniejszy...

29.01.2019 | Android

Głosujemy na NaviExpert i NaviExpert...

14.01.2019 | Bez kategorii

Którędy najlepiej dojechać do Zakopanego,...

27.12.2018 | Nawigacja NaviExpert

Ile czasu musi upłynąć by wsiąść...

07.12.2018 | Bez kategorii

Jazda na rezerwie? Dlaczego nie…

09.11.2018 | Aktualności drogowe

Zmiany organizacji ruchu 11 listopada...