Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

14.06.2018

Mandat – co jeśli go nie zapłacisz?

Chwila nieuwagi i oto jest – mandat drogowy. Od tego momentu masz 7 dni na jego opłacenie. Jeżeli nie zrobisz tego w wyznaczonym terminie możesz dostać pismo z sądu o wszczęciu rozprawy w Twojej sprawie.

Czy muszę przyjmować mandat drogowy?

Mandat ma to do siebie, że nie musisz go przyjmować. Warto jednak być pewnym tej decyzji, gdyż odmowa skutkuje wysłaniem przez funkcjonariusza wniosku o ukaranie do sądu. Jeżeli uważasz, że jesteś niewinny lub funkcjonariusz wyznaczył zbyt wysoką kwotę kary – możesz odmówić przyjęcia mandatu.

 

Ponadto policjant ma obowiązek poinformować kierowcę o takiej możliwości.

 

Proces sądowy zazwyczaj trochę trwa, a ewentualna kara nałożona przez sąd może znacznie przewyższać mandat. Grzywna może wynieść nawet 5 tys. złotych. W przypadku przegranego procesu, kierowca musi również pokryć koszty postępowania sądowego. Warto więc zastanowić się, czy będziesz w stanie udowodnić swoją niewinność przed sądem zanim odmówisz przyjęcia mandatu.

Skutki niezapłaconego mandatu

Przyjąłeś mandat? Teraz czas go zapłacić w terminie 7 dni. Jeśli tego nie zrobisz, ściągnięcie należności odbędzie się na zasadach ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wtedy sprawę przejmuje Urząd Skarbowy i staje się odpowiedzialny za wyegzekwowanie zapłaty.

 

Zazwyczaj w pierwszej kolejności US obejmuje kierunek najmniej dotkliwy tj. ściąga grzywnę z nadpłaty podatku dochodowego osoby, która popełniła wykroczenie.

 

Inną praktyką jest zajęcie pozostałych źródeł dochodu kierowcy jak zasiłek, renta czy emerytura. Urząd Skarbowy może nawet wydać decyzję o zajęciu części wynagrodzenia. Nie może to być jednak kwota wyższa niż 60% płacy minimalnej.

 

Co ważne US nie ma obowiązku poinformowania kierowcy o zajęciu środków, co zazwyczaj bywa niemiłą niespodzianką.

 

Środkiem używanym w ostateczności jest wizyta Poborcy Podatkowego u kierowcy w celu zajęcia mienia.

Nie odkładaj płatności za mandat

Całe szczęście, że od mandatów nie są naliczane odsetki, a kierowca nie figuruje w Krajowym Rejestrze Długów. Mimo to, nie uda się takiej osobie uzyskać zaświadczenia o niezaleganiu z długami do momentu opłacenia mandatu.

 

Poza ściągnięciem należności z tytułu mandatu, Urząd Skarbowy doliczy również koszty egzekucyjne.

Dlatego mandatom najlepiej po porostu zapobiegać!

Aby nie narazić się na mandat należy jeździć zgodnie z przepisami. Nie zaszkodzi również ułatwić sobie sprawę i posłużyć się ostrzegaczem drogowym. Nasza darmowa aplikacja Rysiek Widzimisie zawczasu ostrzeże Cię o fotoradarze czy kontroli drogowej.


Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...