facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

06.04.2016

Kiss&Ride czyli miejsce, gdzie pocałujesz się w pełni legalnie :)

Znak drogowy Kiss&Ride

„Daj buziaka i jedź dalej” – zachęcają tabliczki usytuowane w newralgicznych miejscach coraz większej ilości polskich miast. Jak należy je traktować oraz gdzie można się z nimi spotkać?

 

 

Kiss&Ride – w dosłownym tłumaczeniu „pocałuj i jedź” – to miejsca krótkiego, darmowego postoju, zlokalizowanego najczęściej w pobliżu dworca kolejowego, większych pętli autobusowych i tramwajowych oraz w okolicy większych atrakcji turystycznych. Są to miejsca, w których z różnych przyczyn nie można wyznaczyć stałego parkingu, lecz na tyle ruchliwe, że często blokowane przez zatrzymujące się tam samochody i taksówki.

W tak oznaczonym miejscu (najczęściej za pomocą białej tabliczki z napisem „Kiss&Ride”, sylwetką machającego ręką człowieka oraz oznaczeniem dopuszczalnego czasu postoju) kierowca może zatrzymać się na określony czas, wysadzić pasażera, pożegnać się i odjechać z postoju. W międzyczasie dając wspomnianego buziaka.

Termin po raz pierwszy pojawił się w 1956 roku w czasopiśmie Los Angeles Times. Znaki Kiss&Ride pojawiły się najpierw przy dworcach kolejowych w USA i Kanadzie, dziś można je zobaczyć także w Czechach, Niemczech, a nawet na Tajwanie. W Polsce pierwszy parking tego typu pojawił się dopiero w 2011 roku we Wrocławiu, wraz z rewitalizacją Dworca Głównego.

Funkcjonowanie ekspresowych parkingów w Polsce, zarówno władze miast, jak i ich mieszkańcy, oceniają bardzo dobrze. Zdaniem urzędników, taka formuła krótkiego postoju spełnia swoją rolę i z czasem okazała się być stałym elementem infrastruktury parkingowej. W Polsce parkingi Kiss&Ride działają już m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. Docelowo, takie miejsca tymczasowego postoju będą powstawać przy wszystkich nowych pętlach autobusowych i tramwajowych.

Poznań

Pierwszy w Poznaniu parking typu Kiss&Ride uruchomiono 30 marca 2016 roku na ulicy Dworcowej, na placu przed budynkiem starego dworca PKP. Niewykluczone, że niebawem powstaną kolejne takie miejsca. Parking umożliwia legalne zatrzymanie się na czas do jednej minuty, a utworzono go z myślą o kierowcach odwożących pasażerów na pociąg lub odbierających ich z podróży.

Szczecin

Kiss&Ride powstał przy ul. Owocowej w Szczecinie, tuż przy wejściu na teren dworca PKP. Podobne rozwiązanie zastosowano wcześniej na pl. Zamenhofa, przy deptaku Bogusława. Parking K&R wyznaczony został na istniejących do tej pory „zwykłych” miejscach parkingowych wzdłuż krawężnika. Nowe znaki określają jego początek i koniec. Zmieszczą się tu na raz 3-4 auta.

Kraków

Parkingi Kiss&Ride w Krakowie pojawiły się 15 listopada 2013 roku. W zależności od miejsca, dają one możliwość postoju do trzech minut.

Obecnie na ulicach Krakowa parkingi K+R znajdziemy w tych lokalizacjach:

  • ul. Pawia przed wejściem do Galerii Krakowskiej, 1 stanowisko, postój do 1 minuty;
  • Dworzec Główny Wschód przy Małopolskim Dworcu Autobusowym, 3 stanowiska, postój do 1 minuty;
  • Dworzec Czerwone Maki na końcu przystanku autobusowego dla wysiadających, 3 stanowiska, postój do 3 minut oraz do 10 minut na terenie parkingu P+R Czerwone Maki.
  • ul. Krowoderskich Zuchów przed przejściem dla pieszych, prowadzącym na Dworzec Krowodrza Górka, 3 stanowiska, postój do 3 minut.

Wśród kolejnych lokalizacji znajduje się m.in. pętla Krowodrza Górka. Na takiej samej zasadzie działa też parking w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice pod nazwą Kiss&Fly (Pocałuj i Leć).

Wrocław

Lokalizacje znaków K+R we Wrocławiu są następujące:

  • ul. Kazimierza Wielkiego w zatoce przy kinie Nowe Horyzonty,
  • ul. Wróblewskiego przy wejściu do zoo,
  • ul. Piłsudskiego przed Teatrem Muzycznym Capitol,
  • lotnisku im. Mikołaja Kopernika przed wejściem na halę odlotów,
  • ul. Suchej przed wyjściem z dworca PKP,
  • ul. Purkyniego obok hotelu.

Warszawa

Strefy postojowe typu „Kiss&Ride” mają się dopiero pojawić w stolicy. W planie jest utworzenie ich w siedmiu miejscach węzłów komunikacyjnych: Młociny, Dworcach Wileński i Gdański, oraz przy stacjach metra: Wilanowska, Kabaty i Słodowiec. Jak informuje warszawski ZTM, umowa z wykonawcą stref jest już podpisana, a pierwsze miejsca postojowe typu „Kiss&Ride” mają być dostępne w połowie 2016 roku.

 

 


Podobne wpisy

18.01.2021 | Nawigacja NaviExpert

2020 w pigułce – zobacz, co działo...

11.01.2021 | Konkursy

Wyniki konkursu „Urodzinowa fotoksiążka...

18.12.2020 | Konkursy

Wygraj szkolenie na torze i bony na paliwo

27.11.2020 | Android

Przejdź do Google Play i skorzystaj...

03.11.2020 | Bez kategorii

Przejdź do Google Play i świętuj z...

02.11.2020 | Co nowego?

Szybciej i prościej, czyli nowy widok...