Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

26.12.2016

Jak podróżować by nie zbankrutować – roaming pod kontrolą

Jak podróżować by nie zbankrutować – roaming pod kontrolą

Planujecie zimowy wypad na narty w Alpy lub na marokańską plażę i zastanawiacie się ile zapłacicie za korzystanie z Internetu w telefonie? Najwyższa pora rozejrzeć się za tanim Internetem za granicą.

Rozwiązań dla kosztownego roamingu jest kilka:

 • Wykupienie paczki danych roamingowych u operatora (działają tylko na terenie Unii Europejskiej);
 • Wykupienie karty SIM lokalnego operatora i umieszczenie jej w swoim smartfonie;
 • Korzystanie z darmowego WiFi w hotelu czy restauracji;
 • Posiłkowanie się włączoną transmisją danych po sieci komórkowej tylko w sytuacjach bezwzględnie tego wymagających, np. wytyczenie nowej trasy w nawigacji;
 • Unikanie zbędnego transferu danych dzięki optymalizacji w ustawieniach telefonu. O „trikach” minimalizujących koszty roamingu pisaliśmy już tutaj.

Roaming na terenie Unii Europejskiej

Dopłaty roamingowe do połączeń dla użytkowników przebywających za granicą zmniejszyły się już w tym roku. Od 30 kwietnia 2016 r. wynoszą maksymalnie 5 eurocentów za minutę połączenia telefonicznego, 2 eurocenty za wysyłanie SMS-ów oraz 5 eurocentów za megabajt przesłanych danych. Stawki te operator dolicza do swojej taryfy krajowej.

Od 15 czerwca 2017 r. natomiast, na wakacjach za granicą nie zapłacimy więcej za rozmowy telefoniczne niż w kraju.

Mieszkańcy Unii będą mogli korzystać bez dodatkowych opłat z telefonu przebywając w innym kraju unijnym przez co najmniej 90 dni w roku. Po przekroczeniu tego okresu, maksymalne hurtowe stawki w roamingu powinny wynosić 0,04 euro za minutę, 0,01 euro za SMS i 0,085 euro za 1 MB w UE.

Strefy roamingowe u poszczególnych operatorów

Różnice cenowe pomiędzy partnerami roamingowymi mogą być duże, dlatego warto sprawdzić przed wyjazdem, który operator na miejscu oferuje najniższe ceny.

Orange

Operator dzieli świat na pięć stref, dopasowując do każdej indywidualny cennik:

 • Strefa 1 obejmuje Unię Europejską;
 • Strefa 2 pozostałe kraje Europy;
 • Strefa 3 Stany Zjednoczone oraz Kanadę;
 • Strefa 4 niektóre kraje Azji i Afryki (Arabia Saudyjska, Bangladesz, Chiny, Irak, Jordania, Liban, Oman, RPA, Singapur, Sudan, Syria, Tajlandia, Tajwan, Tunezja);
 • Strefa 5 to wszystkie pozostałe kraje, które nie zostały wymienione powyżej.

Szczegółowy cennik usług roamingowych w sieci Orange znajdziecie tutaj.

T-Mobile

Operator dzieli świat na trzy strefy:

 • Strefa roamingowa 1A: Kraje Unii Europejskiej oraz inne wybrane kraje i terytoria: Austria, Azory, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Madera, Malta, Martynika, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Reunion, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wyspy Kanaryjskie.
 • Strefa roamingowa 1B: Pozostałe kraje europejskie (z wykluczeniem krajów ze Strefy roamingowej 3): Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia, Mołdawia, Monako, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Wyspa Guernsey, Wyspa Jersey, Wyspa Man, Wyspy Owcze.
 • Strefa roamingowa 2: Operatorzy satelitarni i reszta świata z wykluczeniem krajów: Strefy roamingowej 1A, Strefy roamingowej 1B i Strefy roamingowej 3.
 • Strefa roamingowa 3: Kazachstan, Kuba, Rosja, Turkmenistan oraz promy i statki.

Szczegółowy cennik usług roamingowych w sieci T-Mobile znajdziecie tutaj.

Plus

„Rozmawiaj jak w kraju” – połączenia na terenie Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Lichtensteinu – 29 gr. za minutę i 19 gr. za SMS.

W ramach pakietowej transmisji danych w roamingu opłaty za pobranie i wysłanie danych naliczane są rozdzielnie (w ramach jednej sesji w rozliczeniu dziennym) – w Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie rozliczane co 1 kB, w pozostałych krajach co 50 kB.

Szczegółowy cennik usług roamingowych wraz z podziałem na strefy w sieci Plus znajdziecie tutaj.

Play

Operator dzieli Świat na cztery strefy:

 • Strefa Euro: Austria, Azory, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Madera, Malta, Martynika, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Reunion, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wyspy Kanaryjskie;
 • Strefa 1: Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Grenlandia, Macedonia, Mołdawia, Monako, Republika Kosowa, Serbia, San Marino, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Wyspy Owcze;
 • Strefa 2: Kanada, Rosja, Stany Zjednoczone (USA), reszta świata;
 • Strefa 3: Sieci satelitarne;

Dzięki usłudze „Tani Roaming”, dedykowanej dla wszystkich klientów sieci Play, można obniżyć ceny rozmów w roamingu przebywając poza Unią Europejską.

Szczegółowy cennik usług roamingowych w sieci Play znajdziecie tutaj.

Tuż przez sezonem warto więc sprawdzić taryfy, uważnie czytać SMS-y od operatorów, ograniczyć korzystanie z portali społecznościowych, a najlepiej korzystać z telefonu na urlopie wyłącznie do nawigowania 🙂

Przygotuj auto, by nie dostać mandatu

Wybierając się na zimowy zagraniczny urlop warto także upewnić się, jakiego wyposażenia samochodu wymagają od nas poszczególne kraje oraz jakie kary grożą za przekroczenie prędkości, w krajach które będziemy pokonywać na swojej drodze. O tym jak przygotować swoje auto, by nie dostać mandatu pisaliśmy już tutaj.

Testuj NaviExpert przez 7 dni za darmo
Testuj NaviExpert przez 7 dni za darmo

Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...