facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

30.01.2013

Expert drogowy: Zimowe przepisy drogowe w Europie

Podróżowanie zimą bywa nierzadko mocno uciążliwe dla kierowców. I choć w Polsce większość wymienia w tym czasie opony na „zimówki”, w naszym prawie nie ma takiego obowiązku. Inaczej jest w przypadku innych państw europejskich. Warto zatem sprawdzić, gdzie w Europie wyjeżdżając na narty musimy pamiętać o obowiązkowej zmianie opon i posiadaniu łańcuchów.

Mroźna temperatura i mnóstwo śniegu zachęca nas, by wybrać się w góry na narty. Tym bardziej w okresie ferii, kiedy to wyjeżdżamy nie tylko na południe Polski by poszaleć na stokach, ale i dalej w Europę. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący zimowych przepisów drogowych w państwach Starego Kontynentu najchętniej odwiedzanych właśnie zimą.

Słowacja

Słowacja to jeden z ulubionych zimowych kierunków polskich turystów. Obowiązuje tam przepis dotyczący używania opon zimowych w okresie od 15 listopada do 15 marca. Co ważne, minimalna wysokość bieżnika w tych oponach wynosi u naszych południowych sąsiadów wynosi 3 mm. Używanie łańcuchów przeciwślizgowych dozwolone jest tylko w przypadku znacznego zaśnieżenia bądź oblodzenia dróg, natomiast korzystanie z opon kolcowanych jest zabronione.

Czechy

W Czechach używanie opon zimowych obowiązuje od 1 listopada do 31 marca, jednakże jest również obowiązkowe w przypadku temperatury poniżej 4 °C, opadów śniegu i oblodzenia dróg także poza wyżej wymienionymi datami. Minimalna głębokość rzeźby bieżnika to 4 mm dla aut do 3,5 tony, natomiast dla cięższych pojazdów minimum to 6 mm. Używanie łańcuchów dozwolone jest tylko na drogach pokrytych warstwą śniegu wystarczającą do zabezpieczenia nawierzchni drogi, zaś stosowanie opon kolcowanych jest w Czechach zakazane.

Austria

Posiadanie „zimówek” w Austrii obowiązuje od 1 listopada do 15 kwietnia. Opony oznaczone symbolem M+S lub M&S o głębokości rzeźby bieżnika min. 4 mm powinny znajdować się na wszystkich kołach, a w przypadku niespełnienia tych wymogów musimy posiadać w wyposażeniu łańcuchy przeciwślizgowe. Tych ostatnich szczególnie powinniśmy używać podczas niesprzyjających warunków zimowych oraz na trasach oznakowanych odpowiednim nakazem. Z opon kolcowanych można korzystać w okresie od 1 października do 31 maja, ale tylko jeśli prowadzimy pojazd z oponami radialnymi o ciężarze do 3,5 tony i nacisku – 1,8 t/oś.

Słowenia

Okres zimowy na słoweńskich drogach trwa od 15 listopada do 15 marca, ale jeżeli warunki atmosferyczne są niekorzystne jest on wydłużany. Używanie opon zimowych w tym czasie jest obowiązkowe i powinny one mieć przynajmniej 3 mm głębokości rzeźby bieżnika. W przypadku jazdy na zwykłym ogumieniu należy posiadać w samochodzie łańcuchy przeciwślizgowe. Jazda na oponach kolcowanych jest zabroniona.

Włochy

We Włoszech sezon na posiadanie opon zimowych trwa podobnie jak w Słowenii – od 15 listopada do 15 marca. Wyjątkiem jest region Val d’Aoste, gdzie obowiązek używania opon zimowych lub łańcuchów trwa od 15 października do 15 kwietnia. Szczególnie w górskich rejonach północnych Włoszech znajduje się wiele tras oznakowanych obowiązkiem założenia łańcuchów przeciwpoślizgowych.

Francja

We Francji nie ma obowiązku używania opon zimowych, jednak zaleca się ich stosowanie w okresie od 11 listopada do ostatniej niedzieli marca, a jeżeli warunki atmosferyczne są niekorzystne, także poza tym terminem. Łańcuchy przeciwślizgowe obowiązkowe są na specjalnie oznakowanych trasach, zatem lepiej mieć je przy sobie wyruszając w Alpy.

Szwajcaria

W Szwajcarii obowiązuje poruszanie się na oponach zimowych, ponieważ pojazd na zwykłych oponach utrudniający ruch może zostać ukarany mandatem. Stosowanie łańcuchów przeciwślizgowych przynajmniej na kołach napędowych obowiązuje tylko na trasach oznaczonych stosownym nakazem. Opon kolcowych w pojazdach do 3,5 tony można używać w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia, jednak wtedy obowiązuje nas maksymalna prędkość 80 km/h i odpowiednia plakietka z tyłu pojazdu określająca dozwoloną prędkość.

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi słyną z darmowych, dobrych autostrad bez limitów prędkości. Słyną również z restrykcyjnego przestrzegania przepisów. I choć w Niemczech nie ma obowiązkowego sezonu na jeżdżenie na zimowym ogumieniu, to jednak należy posiadać opony odpowiednio przystosowane do warunków atmosferycznych. Jeżeli policjant podczas kontroli stwierdzi, że poruszanie się na letnich oponach może powodować zagrożenie, otrzymamy mandat.


Podobne wpisy

29.07.2020 | badania NaviExpert

[RAPORT] Wakacje za kierownicą 2020....

10.07.2020 | Nawigacja NaviExpert

Do kina z NaviExpert

01.07.2020 | Co nowego?

Ułatwienia w dodawaniu POI w NaviExpert

26.06.2020 | Aktualności drogowe

[RAPORT] Planujesz urlop? Tam na pewno...

11.06.2020 | Aktualności drogowe

Polacy wrócili do weekendowych podróży!

08.06.2020 | Nawigacja NaviExpert

Magiczne podróże – tylko z NaviExpert