Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

20.10.2016

Antidotum na częste wizyty na stacji paliw

Tankowanie samochodu na stacji

Podwyżki cen paliw to tendencja utrzymująca się na polskich stacjach już od dłuższego czasu. Jak obchodzić się z autem by nie nadwerężać domowego budżetu i oszczędzić na benzynie? Co wpływa na szybsze jej zużycie i jak możemy temu zaradzić?

Tym razem postaramy się Was przekonać, że płynna i ekonomiczna jazda, bez gwałtownego hamowania i przyspieszania, oraz dbałość o dobry stan techniczny auta, to nie tylko ukłon w stronę środowiska, ale i realne oszczędności, pozwalające obniżyć zużycie paliwa nawet o 25 proc.

Zakładając, że średnie spalanie naszego auta to 7 l/100 km, a miesięcznie przejeżdżamy tysiąc kilometrów (w przypadku kierowców jeżdżących więcej, oszczędności okażą się jeszcze bardziej znaczące), obniżenie spalania o 20 proc. oznacza tu oszczędność 1,4 l na 100 km. W miesiącu będzie to więc 14 litrów paliwa, co przekłada się na kwotę ponad 60 zł. W ciągu roku to już ponad 750 złotych. Robi wrażenie?

Szybka jazda = szybkie zużycie paliwa

Wciskając nerwowo pedał gazu do samej podłogi, nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z możliwych tego konsekwencji. A bycie obojętnym na obowiązujące ograniczenia prędkości ma nie tylko niekorzystny wpływ na ogólne bezpieczeństwo na drodze, ale również negatywnie odbija się na aucie, które zużywa nieporównywalnie więcej paliwa, niż przy spokojnej jeździe zgodniej z przepisami.

Warto pamiętać także o tym, że przy szybkiej jeździe, niezgodnej z przepisami, łatwiej o błędy. Z większym trudem wówczas przychodzi wykonanie precyzyjnego manewru, czy adekwatna reakcja na niespodziewaną przeszkodę.

Będąc na autostradzie nie opłaca się jechać z maksymalną prędkością 140 km/h. Zwolnienie zaledwie o 10 proc. nieznacznie wydłuży podróż, a pozwoli odczuwalnie zaoszczędzić. Poruszając się po mieście natomiast warto korzystać z piątego biegu. Większość samochodów jedzie na nim bezproblemowo już przy prędkości 50-60 km/h, co przy utrzymaniu równomiernej prędkości daje mocno zadowalające efekty.

Ekonomiczna jazda = jazda dynamiczna

Jazda Eco wcale nie jest synonimem jazdy ślamazarnej. Ilość obrotów na minutę jest elementem zmiennym i zależy od rodzaju silnika. I tak, dla benzynowego, optymalnym zakresem obrotowym jest przedział 1800 – 3000 obr./min, natomiast dla diesla wskaźnik ten powinien wynosić 1500 – 2500 obr./min.

Kolejna bolesna prawda dotycząca spalania wiąże się z tym ile auto powinno zużywać paliwa, a ile spala w rzeczywistości. I tak, w chwili kiedy producent podaje wartość 6,5 litra na 100 km, w konsekwencji szybszej jazdy parametry te mogą znacząco wzrosnąć.

Eco Driving

Eco Driving to nic innego jak zwiększający bezpieczeństwo na drodze, przyjazny dla środowiska i domowego budżetu styl jazdy samochodem.

Spośród kluczowych zasad świadomego i ekologicznego kierowcy wybraliśmy te najważniejsze:

  • Bycie przewidującym, czyli unikanie zbędnych i gwałtownych przyspieszeń oraz hamowań,
  • Jazda na najwyższym możliwym biegu oraz na najniższych możliwych obrotach,
  • Gaszenie silnika w sytuacji, w której przewidywany postój potrwa dłużej niż 30 sekund,
  • Ruszanie z miejsca od razu, bez rozgrzewania samochodu na postoju,
  • Rozsądne używanie klimatyzacji. Włączanie klimatyzacji na maksymalne wartości może zwiększyć zużycie paliwa nawet o dwa litry na 100 km,
  • Unikanie zbyt szybkiej jazdy. Dwukrotny wzrost prędkości spowoduje wzrost oporów aerodynamicznych aż czterokrotnie!
  • Nie zakłócanie linii aerodynamicznej, choćby bagażnikiem dachowym, który założony na wakacje, potrafi nam towarzyszyć przez długie miesiące.

Planuj swoją podróż

Nie mniej istotnym, w obliczu chęci zaoszczędzenia na benzynie, jest zaplanowanie podróży jeszcze przed wyjściem z domu, co z NaviExpertem nie powinno nastręczać żadnego kłopotu. Dzięki aplikacji użytkownik z góry zna czas dojazdu do miejsca docelowego, jak i może wybrać jeden z dostępnych typów tras, w tym np. ekonomiczną. Trasa Eco, korzystając z zaawansowanych algorytmów oraz informacji podanych przez użytkownika (Ustawienia – Ustawienia trasy – Zużycie paliwa), oblicza najbardziej oszczędną trasę przejazdu. Priorytetem w tej trasie jest ilość spalanego paliwa, a wszystko w trosce o środowisko oraz naszą kieszeń.

Należy pamiętać, aby wprowadzić ilość litrów spalanych na 100 km przez nasz samochód, w przeciwnym razie system będzie bazował na standardowych wartościach wprowadzonych do aplikacji (9/6/8 – spalanie w l/100 km poza miastem/w mieście/na autostradzie).


Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

29.03.2024 | Aktualności drogowe

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały...

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...