facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

04.06.2012

A2 skraca dystans

Korkosfera trasa Poznań - Warszawa

Jak wynika z badań NaviExpert, dzięki wszystkim nowym odcinkom autostrady A2, kierowcy podróżujący na trasie Warszawa-Poznań-Berlin zaoszczędzą prawie półtorej godziny.

Do tej pory, w zależności od wybranej drogi, przejazd między Warszawą (ul. Dźwigowa) a Poznaniem (Rondo Rataje) zajmował od blisko czterech, do nawet czterech i pół godziny – przy wyborze trasy omijającej odcinki płatne. Mimo, że od dłuższego czasu kierowcy podróżujący między tymi dwoma miastami mają do dyspozycji długi fragment A2 ze Strykowa do Poznania, to i tak najbardziej opłacało się jeździć wyremontowaną drogą przez Sochaczew, Łowicz, Łęczycę i wjazd na Autostradę A2 poprzez węzeł Pełczyska. Podczas gdy przejazd przez Łęczycę zajmował około trzech godzin i 55 minut, to przez Stryków ponad cztery godziny, a często znacznie dłużej.

Źródło: NaviExpert. Trasa przez Sochaczew, Łowicz i Łęczycę do niedawna zapewniała najbardziej komfortowy przejazd między Warszawą a Poznaniem.

Oczywiście sytuacja zmienia się praktycznie codziennie, w miarę oddawania do użytku kolejnych odcinków A2. Docelowo dzięki całej A2 – po zniesieniu ograniczeń prędkości, które w tej chwili na wybranych odcinkach wynoszą nawet 70 km/h – czas przejazdu między Warszawą a Poznaniem skróci się do około dwóch godzin i 30 minut – czyli o półtorej godziny względem popularnej i najszybszej do tej pory trasy przez Sochaczew i Łęczycę. Względem bezpłatnej alternatywy – to aż dwie godziny różnicy i to przy jeździe zgodnej ze standardowymi ograniczeniami prędkości i po odliczeniu postojów przy bramkach na autostradzie.

Bliżej także do Łodzi i Berlina

Z badań NaviExpert wynika, że największą poprawę odczują przede wszystkim kierowcy podróżujący na trasie Warszawa-Łódź. Jeszcze do niedawna, by pokonać liczący około 134 km odcinek między ul. Zgierską w Łodzi a znajdującą się na obrzeżach Warszawy ul. Dźwigową, musieli spędzić w aucie około dwie godziny i 10 minut. Po otwarciu wszystkich odcinków autostrady dystans do pokonania między Łodzią a Warszawą skróci się o niespełna 20 km, ale za to nowa trasa pozwoli zaoszczędzić kierowcom ponad godzinę!

Dzięki wszystkim nowym odcinkom A2 o półtorej godziny skróci się także podróż warszawiaków do Berlina. Dojazd na berlińskie lotnisko Schoenefeld zajmie około cztery godziny i 28 minut, podczas gdy jeszcze w maju kierowcy potrzebowali na tę trasę prawie sześciu godzin.

Nowy standard

Do niedawna użytkownicy nawigacji GPS musieli czekać wiele miesięcy na pojawienie się nowych odcinków w ich urządzeniach. Co więcej, sami musieli wgrywać nowe mapy do swoich nawigacji. Obecnie w nowoczesnych nawigacjach on-line takich jak NaviExpert, nowe odcinki pojawiają się w ciągu kilku minut od ich oddania do ruchu. Podróż nowymi odcinakami dróg można również planować z poziomu komputera za pośrednictwem serwisu korkosfera.pl.

Metodologia

Na potrzeby badania zostały wykorzystane dane o czasach przejazdu i średnich prędkościach na wybranych odcinkach pochodzące od tysięcy użytkowników nawigacji NaviExpert i z profesjonalnego monitoringu floty. Jako punkt startowy w Warszawie przyjęto skrzyżowanie z ul. Połczyńskiej z Dźwigową, w Poznaniu – Rondo Rataje, a w Łodzi – ul. Zgierską. Dane dotyczące jeszcze nieoddanego do użytku odcinka A2 pochodzą z symulacji przeprowadzonej przez NaviExpert na podstawie informacji o podobnych odcinkach autostradowych.


Podobne wpisy

22.01.2020 | Co nowego?

Działo się w 2019! Podsumowanie roku...

13.01.2020 | Bez kategorii

Zaplanuj ferie z NaviExpert

06.12.2019 | Bez kategorii

Korytarz życia i jazda na suwak –...

08.11.2019 | Aktualności drogowe

Zmiany organizacji ruchu 11 listopada...

31.10.2019 | Aktualności drogowe

Gdzie będą kontrole i zmiany w organizacji...

01.10.2019 | Nawigacja NaviExpert

Nawigacja NaviExpert zwycięzcą testu...