Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

29.03.2024

Wielkanocne podróże. Wiemy jak wyglądały rok temu i co nas czeka w tym

Pierwszy dzień Świąt to raczej czas odpoczynku w domu, a nie okres wzmożonego ruchu na drogach. Sytuacja zmienia się w poniedziałek. Tak wynika przynajmniej ze statystyk NaviExpert. Planując tegoroczny wypad na Święta warto się odpowiednio przygotować. W marcu na polskich drogach pojawiło się 21 nowych rejestratorów prędkości. Od 1 kwietnia więcej też zapłacimy za przejazd autostradami. 

Po raz kolejny wzięliśmy pod lupę wielkanocne podróże, bazując na danych pochodzących od Was – użytkowników NaviExperta, systemu Rysiek oraz z monitoringu flot samochodowych. Przeanalizowaliśmy także informacje o nowych inwestycjach CANARD, zmianach w cennikach za przejazd autostradami oraz przepisów kodeksu drogowego. Co dokładnie z nich wynika? 

Świąteczny (bez)ruch?

W poprzednim roku najmniejszy ruch na polskich drogach tradycyjnie już przypadł w pierwszy dzień świąt i był o 20% mniejszy niż w standardową, kwietniową niedzielę. Największy ruch panował z kolei w lany poniedziałek i był o 17% większy względem ruchu w inne poniedziałki tego miesiąca. Badania pokazują także, że w poniedziałek niemal dwukrotnie wzrosła liczba długich tras w stosunku do liczby długich tras wyznaczanych w standardowy kwietniowy poniedziałek. Przypuszczalnie jest to związane z kumulacją świątecznych powrotów do miast, z których wyjazdy rozpoczęły już w piątek (7.04) i sobotę (8.04). Kierowcy pokonują wtedy także więcej tras powyżej 100 km. Jednocześnie, w kontekście przedświątecznego piątku (7.04), udział krótkich tras (do 30 km) spadł o 25% w stosunku do poprzedzającego go piątku (31.03) oraz kolejnych piątków w kwietniu.

Drogówka nie świętuje

Jeżeli chodzi o kontrole drogowe, powtarza się pewien trend: Wielki Piątek, Sobota i lany poniedziałek to dni, w które można spodziewać się do kilkunastu procent więcej patroli policji. Ich liczba spada tylko w pierwszy dzień świąt, według danych z 2023 – o 8% względem pozostałych kwietniowych niedziel. 

Co jeszcze pokazują statystyki?

Kasia Przybylska z NaviExpert zaznacza: – Dane z aplikacji  pokazują, że w zeszłym roku najwięcej użytkowników korzystało z nawigacji w Wielki Piątek, w godzinach 11.00-16.30 oraz w sobotę, w godzinach 10-12:30. Jeżeli chodzi o lany poniedziałek – największy ruch przypadł na okres pomiędzy g. 11.30 a 19.00. Bez względu na to, czy uwzględnimy te okna czasowe przy planowaniu podróży w nadchodzący długi weekend, układając trasę w NaviExpert, aplikacja pomoże ominąć korkujące się odcinki, wskazując trasy alternatywne. I dodaje – O tym, czy sprzyjająca wyjściu z domu prognoza pogody na tegoroczne święta wielkanocne odmieni panujący w statystykach NE, stacjonarny trend wypoczynkowy, przekonamy się już niebawem.  

Dla planujących podróż – lepiej się przygotować

Sytuacja na drogach z roku na rok jest podobna, warto jednak pamiętać nie tylko o patrolach policji, ale także o nowych inwestycjach mających na celu jeszcze większą kontrolę bezpieczeństwa. Tylko w marcu, baza CANARDu powiększyła się aż o 21 urządzeń rejestrujących, z czego 13 to odcinkowe pomiary prędkości, 3 kamery na światłach i 5 – fotoradary. O jakich lokalizacjach mowa?

Woj. podkarpackie

 • DK94, Podgrodzie, długość: 1,44 km – MAPA
 • Rzeszów, ul. Dębicka, długość: 3,9 km – MAPA
 • DK19, Dukla, Trakt Węgierski, długość: 1,5 km – MAPA
 • DW835, Gniewczyna Łańcucka – Gniewczyna Tryniecka, długość: 3 km – MAPA
 • DK19, Lutcza, OPP długość: 1,7 km – MAPA

Woj. śląskie

 • DW929, Jankowice – Świerklany, OPP, długość: 1,7 km – MAPA
 • Mikołów, ul. Gliwicka, długość: 1,3 km – MAPA

Woj. kujawsko – pomorskie

 • DW251, Pakość – Inowrocław, OPP, długość: 5 km – MAPA
 • A1, Węzeł Siemionki – MOP Strzelce (w obu kierunkach), długość: 2,9 km – MAPA
 • A1, Węzeł Nowy Ciechocinek – MOP Kałęczynek, długość: 12 km – MAPA

Poza tym

 • S14, Dobroń – Pabianice Płn. (w obu kierunkach), woj. łódzkie, długość: 5 km – MAPA
 • DK20, Borcz – Babi Dół, woj. pomorskie, długość: 2,7 km – MAPA
 • DW151, Łubianka – Brynka, woj. zachodniopomorskie, długość: 7 km – MAPA

Lokalizacje OPP, stan na 27.03.2024 prezentuje poniższa mapa:

więcej na temat odcinkowych pomiarów przeczytacie tutaj.

Kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle

 • Żnin, ul. Mickiewicza (DW251, woj. kujawsko – pomorskie – MAPA
 • Radomsko, ul. Piłsudskiego, woj. łódzkie – MAPA
 • Zabrze, ul. Bytomska z ul. Z. Religi, woj. śląskie – MAPA

Lokalizacje kamer na światłach, stan na 27.03.2024 prezentuje poniższa mapa:  

Więcej na temat kamer na światłach przeczytanie tutaj.

Fotoradary

 • Bojano, ul. Wybickiego/ Złocista, woj. pomorskie – MAPA
 • Łódź, ul. Dąbrowskiego/ Podhalańska, woj. łódzkie – MAPA
 • DW473, Piotrków Trybunalski, al. Piłsudskiego woj. łódzkie – MAPA
 • DK58, Zgon, woj. warmińsko – mazurskie – MAPA
 • DK11, Bogdanowo, woj. wielkopolskie – MAPA

Więcej zapłacimy za autostrady

Od 11 marca br. obowiązują nowe, wyższe stawki na autostradzie A2, na odcinkach pomiędzy Nowym Tomyślem i Koninem. Stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych fragmentów trasy dla aut do 3,5t to teraz 32 zł (było 30 zł). Kolejna podwyżka szykuje się już w prima aprilis i zgodnie z deklaracją koncesjonariusza – to nie żart. Od 1 kwietnia  zacznie obowiązywać nowy cennik. Opłaty na dwóch odcinkach wzrosną z 15 do 16 zł.  Tak więc za przejazd odcinkiem A4 Katowice – Kraków zapłacimy nie 30, a 32 zł.

Aktualny cennik dla płatnych odcinków to: A2 Świecko – Konin 114 zł (bramki) i A4 Katowice – Kraków do końca marca 30 zł, 32 zł od 1 kwietnia (bramki). Warto dodać, że 16 stycznia 2024 zniesiono zniżkę za przejazd z wykorzystaniem płatności automatycznych na A4. Przed zmianami było to 26 zł z aplikacją i/lub urządzeniem. Darmowe dla aut osobowych do 3,5t pozostają odcinki państwowe: A2 Konin – Stryków, A4 Wrocław – Gliwice oraz A1 Gdańsk – Toruń.

Opłaty za autostrady od 1 kwietnia 2024 prezentuje poniższa mapka

Nowe kary dla kierowców

14 marca weszły w życie nowe przepisy za jazdę pod wpływem alkoholu. Według zmian, konfiskata samochodu zostanie orzeczona kierowcy zatrzymanemu za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, jeśli ma nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, bezwarunkowo kierowcy, który spowodował wypadek w stanie nietrzeźwości oraz bezwarunkowo kierowcy, który popełnił przestępstwo polegające na jeździe w stanie nietrzeźwości kolejny raz w okresie ostatnich 2 lat (recydywa).

W razie przyłapania kierowcy w jednym z wymienionych przypadków jego pojazd zostanie najpierw zajęty przez policję na okres do 7 dni, następnie zabezpieczy go prokurator, a na koniec sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

Zgodnie z informacjami Komendy Głównej Policji, od 16 do 18 marca skonfiskowano aż 60 aut kierowcom, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Warto nadmienić, czym różni się stan po spożyciu alkoholu od stanu nietrzeźwości oraz jakie są ich konsekwencje. I tak, jazda w stanie po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem i dotyczy zawartości od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi. Kierowcy grozi grzywna w wysokości co najmniej 2500 zł, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat oraz 15 punktów karnych. Z kolei stan nietrzeźwości jest już przestępstwem i dotyczy zawartości powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Kara z tego tytułu, to poza możliwą konfiskatą auta, także pozbawienie wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, kara pieniężna (5000-60 000 zł) na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej) oraz 15 punktów karnych.

Pobierz NaviExpert

sklep google play appstore

Podobne wpisy

23.04.2024 | Aktualności drogowe

Majówka 2024 – raport drogowy 

30.01.2024 | Nawigacja NaviExpert

Podsumowanie 2023 roku w NaviExpert

21.12.2023 | Aktualności drogowe

„Driving home for Christmas”?...

01.12.2023 | Aktualności drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości [LISTA miejsc]

25.11.2023 | Aktualności drogowe

Kierowcy pod czujnym okiem kamery [LISTA...

27.10.2023 | Aktualności drogowe

1 listopada na polskich drogach