facebook
Naviexpert

NaviExpert

Pobierz i testuj za darmo!

Pobierz Pobierz

26.09.2012

Samochody z kierownicą po prawej stronie na polskich drogach

Ruch prawo i lewostronny - mapa

Za kilka miesięcy będzie można legalnie zarejestrować samochód osobowy z kierownicą po prawej stronie. To kolejna istotna zmiana w przepisach drogowych szykowana w najbliższym czasie.

Polska musiała się zgodzić na rejestrację tzw. anglików, bowiem została upomniana przez Komisję Europejską, a także Trybunał Sprawiedliwości UE. W projekcie ustawy przygotowanym przez resort transportu napisano, że z kierownicą po prawej stronie rejestrować będzie można samochody osobowe oraz pojazdy specjalne mające znaczenie dla gospodarki (śmieciarki, żurawie samochodowe, auta czyszczące drogi).

Do tej pory właściciele “anglików”, by móc je zarejestrować w Polsce, musieli dostosować samochód do ruchu prawostronnego poprzez kosztowną przeróbkę deski rozdzielczej i układu kierowniczego. Po wejściu w życie nowych przepisów wystarczy w samochodzie jedynie przerobić światła zewnętrzne i lusterka.

Polska długo opierała się legalizacji kierownic po prawej stronie ze względu na bezpieczeństwo. Argumentowano m.in, że wyprzedzanie takim autem na polskich (dodajmy: wąskich) drogach będzie niezwykle trudne i ryzykowne. Zwolennicy “anglików” tłumaczą, że to nie samochody są niebezpieczne, a kierowcy.

Obawiacie się sprowadzanych “anglików” na polskich drogach?


Podobne wpisy

08.11.2019 | Aktualności drogowe

Zmiany organizacji ruchu 11 listopada...

31.10.2019 | Aktualności drogowe

Gdzie będą kontrole i zmiany w organizacji...

01.10.2019 | Nawigacja NaviExpert

Nawigacja NaviExpert zwycięzcą testu...

24.09.2019 | Co nowego?

Lokalizator GPS Seeya z ofertą premium

29.08.2019 | badania NaviExpert

[INFOGRAFIKA] Od poniedziałku do miast...

14.08.2019 | Aktualności drogowe

Którędy na długi weekend sierpniowy?